Keystone logo

2023'te Yurtdışındaki Okullara Nasıl Başvurulur?

1 Kas 2017

Üniversiteye kabul için başvuru süreci ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve istediğiniz üniversiteye kabul edilmek için mükemmel bir formül yoktur. Ancak, uymanız gereken bazı genel kurallar ve kabul almanıza yardımcı olabilecek ipuçları vardır.

1. Programınızı seçin

Yurtdışında nerede okumak istediğinize, hangi seviye ve alanla ilgilendiğinize karar verin ve kalifiye olmak için akademik geçmişe sahip olun. Kariyer beklentilerinizi düşünün ve ardından bir uzmanlığa karar verin. Hedeflerinize uygun bir program seçin ve yüksek dereceli, istediğiniz konuda büyük bir üne sahip veya sizin için önemli olan diğer kriterleri karşılayan bir üniversite seçmeye çalışın.

2. Gereksinimleri ve son tarihleri dikkatlice okuyun

Yurtdışında bir okula başvurmanın ilk adımı şartları kontrol etmektir. Web sitesindeki bilgiler size kafa karıştırıcı veya yetersiz geliyorsa, okullardan daha fazla bilgi isteyin. Uyruğunuzun ülkede öğrenci vizesi için kabul edilip edilmediğinden emin değilseniz, resmi hükümet web sitelerini ve çalışma konseylerini ziyaret etmeyi de deneyebilirsiniz. Kabul veya giriş sınavı tarihlerini kaçırmamak için son teslim tarihlerine dikkat etmek önemlidir.

3. Bir motivasyon mektubu yazın

Belirli çalışma alanlarına veya okullara başvurmak için bir motivasyon mektubu gerekir. Motivasyon mektubu veya ön yazı, kurumda iyi performans gösterme yeteneğinizi göstermeli ve becerilerinizin yanı sıra başarılarınızın bir değerlendirmesini içermelidir. Bu nedenle, üniversitede okumakla ilgilendiğinizi temiz ve yapılandırılmış bir motivasyon mektubu ile ifade edin ve mektubu yazarken anlaşılır İngilizce kullanmayı unutmayın.

4. Bir tavsiye mektubu isteyin

Üniversiteye veya programa kabul bazen bir öğretmenden bir veya birkaç tavsiye mektubu gerektirir. İyi bir ilişkiniz olduğu öğretmenlerinizden tavsiye mektubu istemekten çekinmeyin. Tavsiye mektuplarının eğitmenlerin yazması için zaman aldığını ve birden fazla öğrenciden mektup istenebileceğini unutmayın. Ayrıntılı ve ikna edici bir tavsiye yazmak için zamanları olduğundan emin olmak için mümkün olduğunca erken isteyin.

5. TOEFL veya IELTS sınavına hazırlanın

İlk diliniz İngilizce değilse ve yurtdışında okumak istiyorsanız, muhtemelen bir İngilizce dil sınavına girmeniz gerekecektir. Yurtdışı eğitim zaman çizelgenizi planlarken ve sınavınız için rezervasyon yaptırırken, sınava hazırlık süresini hesaba katın. İngilizce dil yeterliliğinize ve İngilizceyi kullanma becerinize ve üniversitenin gerektirdiği puana bağlı olarak, çalışmak ve sınava hazırlanmak için zamana ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca, her sınav merkezi yerel talebe bağlı olarak ayda en fazla dört kez sınav sunduğundan, sınavı en az bir ay önceden ayırtmayı unutmayın. Geç başvurursanız, dolu olabilir.

Yurtdışında okumak için İngilizce dil sınavına mı ihtiyacınız var?

Hazır olup olmadığınızı öğrenmek için ücretsiz TOEFL testimize katılın!

6. Belgelerinizi çevirin ve doğrulayın

Yurtdışında İngilizce öğretilen bir programda okumak için başvuruyorsanız, belgelerinizi (diploma ve notlarınız dahil) İngilizce'ye çevirmeniz gerekecektir. Çevirilerin yetkili bir makam tarafından doğrulanması gerektiğini unutmayın. Aday üniversiteniz tarafından hangi yetkililerin kabul edildiğinden emin değilseniz, web sitelerini kontrol edin veya bir kabul görevlisi ile bu konuda bilgi alın.

7. Çevrimiçi başvuru platformlarını kullanın

Günümüzde daha fazla okul, öğrencilerin programlara başvurmasını kolaylaştırmak için çevrimiçi bir başvuru platformu kullanma eğilimindedir. Belgeleri posta yerine elektronik olarak göndermek çoğu okul ve öğrenci tarafından daha hızlı ve genellikle daha ucuz veya ücretsiz olduğu için tercih edilir.

8. Giriş sınavına kaydolun

Hindistan gibi bazı ülkelerde ve tıp fakülteleri gibi belirli okullarda, dil veya matematik gibi konularla ilgili doğa bilimleri ve becerilerinizi test eden giriş sınavları vardır. Sınav genellikle okulun açılış gününden bir veya iki ay önce yapıldığından sınavın tarihini ve yerini kontrol edin. Test için önceden kayıt yaptırmanız ve gerekirse yurtdışı seyahatiniz için bir plan yapmanız gerekecektir. Ayrıca sınav gününde ne bekleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Mümkünse, örnek bir teste bakarak hazırlanın.

9. Mülakat için kendinize güvenin

Başvuru sürecinin son aşaması bir kabul görüşmesi olabilir. Oxford Üniversitesi gibi bazı okullar ve belirli seçkin programlar, hangi adayların okula girmek için daha nitelikli olduğunu bulmak için görüşmeler yapar. Mülakat genellikle neden bu okulda veya programda okumak istediğiniz, geçmişiniz ve gelecek için planlarınız ile başlar. Mülakat için pratik yapın, kendinize güvenin ve resmi ortamın sizi strese sokmasına izin vermeyin. Sakin olun ve çok hızlı veya yavaş konuşmayın.

10. Vize randevunuzu planlayın

Öğrenci vizesine hak kazanabilmek için okulunuzun ve programınızın bulundukları ülkenin hükümeti tarafından akredite edilmiş olması gerekir. Çoğu durumda, bir kabul mektubu aldıktan ve okula kabul edildikten sonra öğrenci vizesine başvurma zamanı gelir. Ülke düzenlemelerine ve başvuru sahibi sayısına bağlı olarak, öğrenci vizesine başvurmak uzun ve karmaşık bir süreç olabilir. Bu nedenle, öğrenci vizenize başvurmanız ve randevunuzu veya görüşmenizi mümkün olan en kısa sürede planlamanız daha iyidir. Öğrenci vizesi başvurusu için ihtiyaç duyacağınız belgeler genellikle bir banka ekstresi, başvuru formu, başvurunuz ve üniversite öğrenim ücretiniz için ödeme makbuzu, pasaportunuz, sağlık ve özgeçmiş bilgilerinizdir.

11. Maliyetleri planlayın

Yurtdışındaki okullara başvurmanın okulun giriş sınavı, belgelerin tercüme edilmesi, İngilizce dil sınavı için rezervasyon, öğrenim ücretleri ve vize başvuru ücretleri ile ilgili maliyetleri olacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. Birçok öğrenci bir bütçeyle uluslararası düzeyde eğitim aldığından, bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin, ancak uygun bütçeyi yapabilmek için olası maliyetleriniz için bir plan yapın.

Yurtdışında okurken tasarruf etmek ister misiniz?

Öğrenim ücretlerinizden tasarruf etmenin 5 yaratıcı yolu