Keystone logo

Yurtdışı Eğitim Motivasyon Mektubunuzu Yazmak

23 Mar 2018

Gerektiğinde motivasyon mektubu ya da bazen denildiği gibi niyet mektubu, bir okula başvurmak için gereksiz bir meydan okuma gibi görünebilir. Program fakültesinin mektupta aradıkları şeyin belirli ayrıntılarını sunup sunmadığına veya daha sık olduğu gibi, bunu aday öğrenciye bırakmış olmalarına bağlı olarak, her iki şekilde de kendi özellikleriyle birlikte geldiğini kabul etmek önemlidir. kendi avantajı ve dezavantajı.

Çok spesifiktir ve yaratıcılığınızı gösterme fırsatını kaçırabilirsiniz, ancak çok açık uçludur ve personelin aradığı şeyin tam tersi yöne gitme riskiniz vardır. Bu nedenle, birçok öğrenci tam olarak ne hakkında yazmaları gerektiğini bilmediklerini ifade etmektedir.

Strese ek olarak, yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin uluslararası bir izleyici kitlesi için etkili bir şekilde yazma konusunda ek endişeleri vardır.

Ancak, iyi haber şu ki, uluslararası yüksek öğretim görevlilerinin potansiyel yeni, uluslararası öğrencileri değerlendirirken aradıkları bazı genel özellikler var.

Motivasyon mektubunuzu nereye gönderiyor olursanız olun yapmanız gereken bazı ortak noktaların (yeterlilik, hedefler, öğreniminizle ilgili ilgi alanları/tutkular) yanı sıra yurt dışındaki okullara başvururken eklemeniz gereken bazı önemli ayrıntılar da vardır.

Neden Yurtdışında Eğitim Almak İstiyorsunuz?

plane wing

Tabii ki, açıklamaya hazırlıklı olmanız gereken ilk soru , neden kendi ülkenizde değil de yurtdışında okumak istediğinizdir. Açık görünebilir, ancak yurtdışında eğitim alma nedenleriniz üniversiteler için büyük bir fark yaratıyor.

Söyleme:

 • Sadece ülkemden çıkmak istiyordum.
 • “Uluslararası” biriyle tanışmak ve evlenmek istiyorum.
 • Arkadaşım denedi ve kulağa eğlenceli geldi.

Bunun yerine şunu söyleyin:

 • Uluslararası bir deneyimden hem kişisel hem de profesyonel olarak gelişmeyi bekliyorum.
 • Keşfetmeye ve deneyimlemeye devam etmekten heyecan duyduğum ülkenin kültürüne, tarihine ve diline derin bir ilgi duyuyorum.
 • Kültürler arası iletişim kurma yetenekleriyle övünen biri olarak, dünyanın dört bir yanından öğrencileri bir araya getiren bir program için mükemmel bir aday olacağıma inanıyorum.

Üniversitelere yurtdışında eğitim seçiminizi ciddiye aldığınızı göstererek, eğitiminizi ciddiye almaya hazır olduğunuzu da göstermiş olursunuz.

Halihazırda Yurtdışı Deneyiminiz Var mı?

student

Uluslararası öğrencileri seçerken çoğu işe alım uzmanı bunun herkes için doğru bir deneyim olmadığının farkındadır. Üniversiteler, evden uzakta yaşama deneyimi olmayan birini seçerek, yurtdışında yaşamaya hazır olmayan birini seçme riskiyle karşı karşıyadır ve program başladıktan hemen sonra programı bırakabilir.

Söyleme:

 • Hiç yurtdışına seyahat etmedim ya da yaşamadım ama seveceğimi düşünüyorum.
 • Her seyahat ettiğimde kötü bir deneyim oldu, ama bu sefer farklı olacağını umuyorum.

Bunun yerine şunu söyleyin:

 • Daha önce hiç yurt dışında yaşamamış veya eğitim görmemiş olmama rağmen, seyahat etmeyi ve yeni kültürler deneyimlemeyi seviyorum ve bu nedenle sevdiğim bir şeyi yaparken ufkumu genişletme fırsatı arıyorum.
 • Hiç yurt dışına çıkmamış olmama rağmen, bu ülkenin benim için doğru eş olduğundan emin olmak için çok araştırma yaptım. Ayrıca, üstesinden gelmeye hazır olduğumdan emin olduğum yurtdışında bağımsız olarak yaşamanın ve eğitim almanın zorluğunu da dört gözle bekliyorum.

Üniversiteler, uluslararası bir programa başvuran herkesin daha önce yurtdışında eğitim deneyimi olmasını beklemez. Ancak, ortaya çıkabilecek zorluklara hazır olduğunuzu onlara bildirerek, kendinizi konuyu tamamen görmezden gelmeyi seçebilecek diğer öğrencilerden ayırmış olursunuz.

Ücretsiz Motivasyon Mektubu Şablonu Kopyanızı Şimdi İndirin! 😎

Word Doc şablonumuzla motivasyon mektubunuza bir adım önde başlayın. Kolay, verimli ve hepsinden önemlisi ÜCRETSİZ!

Kişiliğiniz Neden Yurtdışında Eğitim Almaya Elverişli?

studying

Doğal olarak, bazı insanlar yurtdışında yaşama ve eğitim deneyimi için daha uygundur. Ancak, düşündüğünüzden farklı nedenlerle olabilir.

Söyleme:

 • Ben her zaman partinin ya da odadaki en gürültülü benim, bu yüzden kolayca arkadaş edineceğimi biliyorum.
 • Kimseyi üzmemek ya da gücendirmemek için kendime saklamayı planlıyorum.

Bunun yerine şunu söyleyin:

 • İnsanlara ve inançlarına karşı açık ve düşünceli olduğum için başkalarıyla iyi geçinen biriyim.
 • Her şeyden önce, kendimi benimkine benzer bir geçmişe sahip olmayan başkalarıyla birlikte bulduğumda kültürel duyarlılığımla gurur duyuyorum.

Şansınız, programınızdaki tek uluslararası öğrenci olmayacaksınız. Bu nedenle, başkalarıyla iyi geçindiğinizi göstermeniz önemlidir. Bunun en sosyal veya arkadaş canlısı olduğunuzu söylemekle aynı şey olmadığını unutmayın. İster içe dönük ister dışa dönük olun, işe alım uzmanları sadece çok kültürlü etkileşimleri olgun bir şekilde ele alma yeteneğine sahip olduğunuzu bilmek ister.

Bununla birlikte, motivasyon mektubunuzdaki bu iyileştirmeler ile uluslararası üniversiteler tarafından fark edilme şansınızı artırıyorsunuz.

Artık yurtdışında eğitim makaleniz tamamlandığına göre, nereye gitmek istediğinizi düşünmeye başlamanın zamanı geldi! Paris'te Eyfel Kulesi'nin altında, Londra'da Big Ben'in yanında okumak isteyip istemediğinizden emin değilseniz, yardım etmek için buradayız!

Ücretsiz Motivasyon Mektubu Şablonu Kopyanızı Şimdi İndirin! 😎

Bu Word Doc şablonuyla motivasyon mektubunuza bir adım önde başlayın. Kolay, verimli ve hepsinden önemlisi ÜCRETSİZ! 👇