Keystone logo

Çalışma Tasarımı: Nihai Öğrenci Rehberi (2023)

29 Kas 2022

BURSLAR | ÖĞRENCİ KAYNAKLARI | DAHA FAZLA KONU REHBERİ

Yurtdışında bir tasarım derecesi almayı düşündünüz mü? Fransa'nın moda evlerinden, İskandinav mimarisinin minimalist iç mekanlarından veya Güney Kore'deki Kpop konseptlerinden ilham alıyorsanız, rehberimizi kullanarak yurtdışında tasarım programları okumayı öğrenin.

Tasarım, zamanla daha da büyüyecek olan devasa bir küresel endüstridir. Neden? Birincisi, ürünleri daha verimli ve daha karlı hale getirmek için tasarım çok önemlidir. Ek olarak, modern teknolojik ilerleme, olasılıkların kapsamını daha da genişletti - teknolojinin tasarıma entegrasyonu neredeyse sınırsız görünüyor!

Renk, şekil, teknoloji ve işlevi nesnelerin veya sistemlerin görsel düzenine entegre etme konusunda özel bir şeyiniz var mı? Tasarım derecesinin neden izlenecek ideal bir yol olabileceğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Bu kılavuzda:

Hayalinizdeki destinasyonda bir tasarım derecesi bulun

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden tasarım derecelerini bulun ve karşılaştırın!

Tasarım derecesi nedir?

Tasarım, etkileşim tasarımından grafik tasarıma ve tekstil tasarımına kadar çok çeşitli konuları kapsayan bir kelimedir. Hepsinin temelinde, bir nesnenin veya sistemin nasıl yapılabileceğini hayal etme becerisi vardır. Dolayısıyla tasarım, özünde fikirleri planlama ve şekillendirme eylemidir.

Sanat ve tasarım arasındaki fark nedir?

Öğrencilerin tasarım diploması ararken kendilerine sıklıkla sordukları bir şey şudur: Sanat ve tasarım arasındaki fark nedir? Aynı değiller mi? Aslında oldukça farklılar.

Bilmeniz gereken temel fark, ister Güzel Sanatlar ister Gösteri Sanatları olsun, sanatın tamamen yaratıcılık ve ifade ile ilgili olmasıdır. Buna karşın tasarım, işlevselliği ve akılcı planlamayı yaratıcı vizyonla bütünleştirir. Kısacası, tasarımın her zaman bir amacı vardır, sanatın olmayabilir. Bununla birlikte, çoğu şeyde olduğu gibi, bu ayrımlar bir spektrumda mevcuttur. Oyun, tekstil veya kullanıcı arayüzü tasarımı gibi tasarımdaki belirli alanlar daha çok sanata yönelirken, etkileşimli tasarım ve mobilya tasarımı gibi diğerleri doğası gereği daha teknik olma eğilimindedir.

Hangi tasarım alanlarını inceleyebilirsiniz?

Yurtdışında tasarım eğitimi almak istiyorsanız, ilk fark edeceğiniz şeylerden biri, birçok seçeneğiniz olmasıdır. Öğrencilik yolculuğunuzda ilerlemek için ne tür bir tasarım eğitimi almak istediğinizi seçmeniz gerekecek.


İnsanların nasıl iletişim ve etkileşim kurduğuyla ilgileniyorsanız:

Etkileşim Tasarımı 👨‍💻

Sensör tabanlı etkileşim ve katılımcı tasarım yoluyla insanların makineler ve diğer dijital uygulamalarla nasıl etkileşim kurduğunu keşfedin.


Hizmet Tasarımı 🤝

Sistemler ister fiziksel ister sanal olsun, modern hizmet deneyimlerinin ve etkileşimlerinin oluşturulmasına ve prototip haline getirilmesine odaklanın.


İletişim Tasarımı 🗣️

Görsel tasarım bilginizin yanı sıra iletişim becerilerinizi geliştirin ve bir mesajı en iyi şekilde iletmek için görsel malzemeleri kullanın.Bilgisayar grafiklerine, görsel ekranlara ve medyaya uygulanan tasarım:

Grafik Tasarım 🎨

Ürünleri veya fikirleri tanıtmak için çizimler, grafikler ve logolar gibi görsel kavramlar oluşturun.


Medya Tasarımı 📰

Basılı ve dijital medyada pazarlama ve iletişimin yanı sıra grafik tasarım, fotoğrafçılık ve web tasarımını keşfedin.


Oyun Tasarımı 🎮

Oyunların yaratıcı ve teknik yönlerini tasarlamayı ve geliştirmeyi öğrenin ve sanatsal vizyonlarınızı hayata geçirin.Odaları, binaları veya ürünleri nasıl tasarlayacağınızı öğrenin:

Mobilya Tasarımı 🪑

Eşsiz ve yenilikçi mobilya parçalarının yapımı, tasarımı ve yaratılmasına odaklanan bir eğitim alın.


İç Tasarım 🏠

İç mekanların benzersiz estetiği hakkında bilgi edinin ve insanlar ile mekansal ortamlar arasındaki ilişkiyi anlayın.


Aydınlatma Tasarımı 💡

İç ve dış ortamlardaki aydınlatma mimarisini planlama konusunda uzman olun.


Endüstriyel Tasarım 🏙️

Ürünlerin, cihazların, nesnelerin ve hizmetlerin modern pazarlarda nasıl tasarlandığını ve üretildiğini inceleyin.


Ürün Tasarımı 📱

Konseptten tasarıma ve üretime kadar bir ürünü geliştirmek için en son teknolojileri nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Kıyafet ve kostümleri sevenler için:

Kostüm Tasarımı 🎭

Kostüm aracılığıyla film, tiyatro ve diğer görsel endüstrilerde atmosfer yaratma sanatında ustalaşın.


Tekstil Tasarımı 👕

Tekstillerin dijital ve zanaatkar üretimini keşfedin.


Başa dön ☝️


Tasarım derecesi almak ne kadar sürer?

Ayak parmaklarınızı suya daldırmak istiyorsanız, bir tasarım diploması veya sertifikası ideal olabilir. Bu, tasarımın temellerini öğrenmenize ve pratik deneyim elde ederken farklı uzmanlıkları denemenize olanak tanır - biraz keşfetmek isteyen öğrenciler için mükemmel.

Tasarım alanında lisans eğitimi almak genellikle yaklaşık üç veya dört yıl sürer. Lisans düzeyinde, öğrenciler bölümlerinin temelleri ile tanıştırılır. Bu, daha genel teori ile başlayıp ardından pratik tasarım bilgisi ile dengeli bir eğitim alacağınız anlamına gelir. Tasarım lisans derecesi genellikle büyük bir proje veya tezle sona erdiğinden, etkileyici bir çalışma portföyü oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz becerilerle mezun olacaksınız.

Yüksek lisans düzeyinde bir tasarım derecesi yaklaşık bir veya iki yıl sürer. Yüksek lisans dereceleri genellikle Özel Efektler, Oyun Tasarımı veya UX Tasarımı gibi bir uzmanlığa odaklandığından, bu derece türü daha ileri beceriler isteyen öğrenciler için idealdir. Tasarım alanında yüksek lisans derecesi ayrıca öğrencileri liderlik pozisyonlarına hazırlar. Bu nedenle, kendinizi gelecekte diğer tasarımcıların yöneticisi olarak tasavvur ediyorsanız, kartlara tasarım alanında yüksek lisans derecesi koyun.


Neden yurtdışında tasarım eğitimi alıyorsunuz?

Herhangi bir tasarım programının temel temelinde işlevselliğe bağımlılık vardır, ancak yaratıcı ve görsel yönler tasarımcı olarak size bağlı olacaktır. Yurtdışında bir tasarım derecesi okumanın size neden aradığınız avantajı sağlayabileceğinin bazı nedenleri burada.

1. İlham ve kişisel gelişim arayın

Yaratıcılık, tasarımın çok büyük bir bileşenidir ve yeni şeylere maruz kalarak bireysel olarak geliştirilebilen bir şeydir. Sadece yeni bir çevreye, kültüre ve alışılacak dile değil, aynı zamanda keşfedilecek yeni bir yaşam tarzına da sahip olacaksınız. Yurtdışında okumak, size yaratıcı ilham ve yeni bakış açıları vererek kişisel tarzınızı ve sanatsal bakış açınızı etkileyecektir.

2. Eşsiz bir portföy oluşturun

Elbette, tasarım eğitimi alırken kişisel portföyünüz üzerinde de çalışmaya başlayacaksınız. Kurslarınız sırasında üzerinde çalıştığınız projeler, gelecekteki işvereniniz için yeterlilik ve beceri sembolleridir. Yurtdışında tasarım okurken parçası olduğunuz her proje, staj ve iş, portföyünüze benzersiz bir hava katacaktır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, iş başvurusu yaparken kesinlikle kalabalığın arasından sıyrılacaksınız.

3. Küresel bir ağ oluşturun

Tasarım, dünyadaki en popüler tasarım okullarında temsil edilen çok sayıda ülkenin kanıtladığı gibi, küresel sınırları aşan bir endüstridir. Doğal olarak, bağlantılarınız küresel alanlara da ulaşmalıdır.

Öğrenci arkadaşlarınız ve profesörleriniz de dahil olmak üzere tanıştığınız insanlar, sizi heyecan verici, uluslararası bir kariyer yoluna sokma potansiyeline sahip, ömür boyu sürecek temaslardır. Yeni küresel ağınızın yanı sıra, uluslararası deneyiminiz ve kültürler arası iletişimdeki akıcılığınız, işverenlere bir zorluğun üstesinden gelmeye hazır olduğunuzu gösterecektir.

4. Rakiplerinizden sıyrılın

Yurtdışında bir tasarım derecesi almak, mezun olduktan sonra bir tasarım işi bulmanızı kolaylaştırabilir. Kendi ülkenizin sınırlarını aşarak, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Danimarka, Hollanda ve Hong Kong gibi dünyanın en büyük tasarım merkezlerinden bazılarındaki üniversitelerde eğitim alma fırsatlarına kendinizi açarsınız.

İşverenler, uluslararası kabul görmüş bir derecenin değerini ve bir derece elde etmek için harcanan çabayı bilirler. Portföyünüz en önemli faktör olsa da sizi işe almaya karar verirken dünyaca ünlü bir üniversitede okumak hem tasarım becerilerinizi geliştirecek hem de özgeçmişinizin diğerlerinden farklı olmasını sağlayacaktır.

Başa dön ☝️


tasarımda kariyer

Yaratıcılığa, yeniliğe ve işlevselliğe değer veren bir kariyer mi arıyorsunuz? Seçeneklerinizi keşfetmek ve en çok ilgilendiğiniz alanlarda büyümek için büyük bir özgürlük var. İşte bazı potansiyel tasarım işleri:

• Sanat Yönetmeni

• Reklam Müdürü

• Ergonomist

• İç mimar

• Grafik tasarımcı

• Multimedya sanatçısı

• Ses mühendisi

• kullanıcı deneyimi tasarımcısı

• Video oyunu tasarımcısı

• Web tasarımcısı


Yaratıcı alanda, uluslararası öğrenciler ergonomiden UI tasarımına kadar her şeyi öğrenebilirler. Bu nedenle, kariyer yönleri, tasarım programlarını inceleme alanındaki seçenekler kadar değişkendir.


Tasarım derecesi mezunlarının maaşları ne kadardır?

Tasarım derecesinden kaynaklanan kariyerler için beklenen maaşlar büyük ölçüde değişir. En popüler kariyer seçeneklerinden birkaçının beklenen maaşlarını ve lisans ve yüksek lisans dereceleri için ortalama maaşları sağlayacağız.

Grafik Tasarım

mezunlar

🎨

Birleşik Krallık (GBP)    BA : £ 26k/yılMA : £ 28k/yıl
ABD (USD) BA : $48k/yıl MA : 67 bin dolar/yıl
Almanya (EUR) BA : €45k/yılMFA : € 45k/yıl
Avustralya (AUD) BA : $52k/yıl MA : 61.000 $/yıl


Ürün tasarımı

mezunlar

📱

Birleşik Krallık (GBP)    BA : £ 26k/yıl MA : £ 26k/yıl
ABD (USD) BA : $83k/yıl MS : 90 bin dolar/yıl
Almanya (EUR) BA : €46k/yıl MS : €48k/yıl
Avustralya (AUD) BA : $56k/yıl MA : $77k/yıl


Endüstriyel Tasarım

mezunlar

🏙️

Birleşik Krallık (GBP)    TEKLİF : £32k/yıl MEng : £ 34k/yıl
ABD (USD)  TEKLİF : 70.000 $/yıl MS : $84k/yıl
Almanya (EUR) BDes : €54k/yıl MDes : €57k/yıl
Kanada (CAD)TEKLİF : $59.000/yıl MDes : $77k/yıl


Oyun tasarımı

mezunlar

🎮

Birleşik Krallık (GBP)   BA : £ 23k/yıl MA : £ 26k/yıl
ABD (USD) BA : $49k/yıl MA : $80k/yıl
Almanya (EUR)BA : €42k/yıl MA : €77k/yıl
Kanada (CAD) BA : $50k/yıl MCS : 71 bin dolar/yıl


Başa dön ☝️


Bir tasarım derecesi seçmek için ipuçları

Hangi tasarım derecesine başvuracağınıza karar verirken, öncelikle aşağıdaki soruları yanıtlamaya çalışın:

Bir programa ne kadar zaman ve para ayırabilirim?

Bir programı okumak için seyahat etmem veya yer değiştirmem gerekiyor mu?

Bir programdan hangi becerileri kazanmayı umuyorum?

Ne tür bir sertifika veya derece almak istiyorum?

Bir üniversite diploması, kendi kendine eğitim rotasına kıyasla bana nasıl yardımcı olacak?

Bu program zorunlu staj içeriyor mu?

Üniversite tarafından sağlanmayan gerekli tasarım araçlarının (yazılım ve cihazların) maliyetini karşılayabilir miyim?

Üniversite yıllık galeriler ve diğer öğrenci liderliğindeki etkinlikler sunuyor mu?

Program profesörleri gerçekten sektörde mi çalışıyor yoksa sadece ders mi veriyorlar?

Bir program aramaya başlamadan önce kendi hedefleriniz ve öncelikleriniz üzerinde biraz düşünmeniz önemlidir. Ne tür bir programı nerede okuyacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olduğunda, ister çevrimiçi bir program, ister yurt dışında bir lisans programı veya evde bir yüksek lisans programı olsun, bir dereceyi daha kolay seçebileceksiniz. Yurtdışında tasarım programlarında okuyan ve sayısı giderek artan uluslararası öğrencilere katılmak istiyorsanız, ülke kılavuzlarımızda ülkeye özgü yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Tasarım lisans derecesi, tasarım yüksek lisans derecesinden daha az uzmanlaşmış olacaktır, ancak bu, belirli bir alanda uzmanlaşamayacağınız anlamına gelmez. Farklı derecelerin gereklilikleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için derece kılavuzlarımıza göz atın ve bu süreçte kariyer hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Kulağa ilginç gelen ve hayalinizdeki işin gerektirebileceği farklı programlarla eşleşen bazı iş ilanlarını araştırın.

Bir üniversitede tasarım okumak istediğinizi kesin olarak bildiğinizden emin olun. Programlar zamanla oldukça pahalı hale gelebileceğinden, kendi kendine öğretilen veya kısa program rotasına gitmenin size getireceği değeri analiz edin. Çoğu programın aksine, tasarım eğitimi almanın maliyeti yalnızca öğrenim ücretini değil, aynı zamanda güçlü dizüstü bilgisayarlar ve bilgisayarlar, muhtemelen iPad'ler veya diğer çizim tabletleri, pahalı yazılımlar ve programa bağlı olarak sanat malzemeleri (tuvaller, tuvaller, vb.) boya, kömür, yağlı boya vb.).

Başa dön ☝️


Derece mezunlarından faydalı tavsiyeler

Tasarım programlarını yeni bitirmiş ya da devam etmekte olan bazı lisansüstü öğrencilerle programları hakkında ne düşündüklerini ve sizinle paylaşabilecekleri tavsiyeleri olup olmadığını konuştuk.

Sara-Evans

"Tasarım okumanın en sevdiğim yanı, farklı ortamları denemek ve daha zengin bir hikaye anlatmak için bunları birlikte nasıl kullanacağımı öğrenmekti. Aday öğrencilere tavsiyem, yeni tasarım alanlarını ve sorunlara yaklaşma yollarını denemeye devam etmeleridir. Tasarım sizin için en iyi duygu. İşinizi gerçekten seviyorsanız, beceriler de onu takip edecektir."

- Sara Evans, Univerzitet Metropolitan'dan Tasarım Lisans DerecesiDoğru tasarım programını bulmak için bir üniversiteye hangi soruları sormalısınız?

Yine yukarıda aynı öğrencilere araştırma ve başvuru sürecinde sordukları veya sormuş olmayı diledikleri sorular olup olmadığını sorduk ve hangi programın kendilerine uygun olduğunu belirledik. Başvurmadan önce üniversitelere sormanız gerektiğini düşündükleri en yaygın ve faydalı sorular buradaydı.

Program, tasarımın belirli bir alanında uzmanlaşmış mı?

Bu programda hangi tasarım yazılımını nasıl kullanacağımı öğreneceğim?

Programın bir parçası olarak staj yapma veya iş deneyimi kazanma fırsatları var mı?

  • Staj ve mezun olduktan sonra iş konusunda şirketlerle kurduğunuz ortaklıklar var mı, yoksa kendim mi staj yeri bulmam gerekecek?
  • Mezunlarınız genellikle hangi iş pozisyonlarını alıyor?
  • Üniversiteniz aktif olarak iş ve tasarım yarışması fırsatlarını öğrencilerle paylaşıyor mu?
  • Her program için gruplar ne kadar büyük?

Tasarım okumak için bir üniversitede nelere dikkat etmeliyim?

En iyi tasarım programları teori ile pratiği birleştirir. Bireysel projeli kurslar, mezun olduğunuzda becerilerinizi sergileyebileceğiniz somut bir şeye sahip olmanız için idealdir.

Size zor becerileri öğreten kurslar

Sosyal beceriler kesinlikle önemli olsa da, müfredatının bir parçası olarak zor becerileri içeren bir dereceyi takip etmek, mezuniyet sonrası iş aramak için çok önemlidir. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve After Effects gibi bazı araçlar endüstri standartları oldukları için tüm tasarım programları için evrenseldir. Ancak, daha pek çok şey var ve hangilerini öğreneceğiniz büyük ölçüde alanınıza veya ana dalınıza bağlı olacaktır. İşte birkaç örnek:

  • Grafik Tasarım: Adobe InDesign (belge düzenleri), Sketch (MacOS)
  • Medya Tasarımı: Adobe Premiere Pro (video düzenleme), Adobe After Effects (video efektleri ve animasyon), Autodesk Maya ve Blender (3D modelleme ve animasyon)
  • Oyun Tasarımı: Unity (oyun motoru), Autodesk Maya, Blender
  • Ürün Tasarımı: Adobe XD ve Figma (prototipleme), Sketch

Tasarım endüstrisindeki bağlantılar

İlgilendiğiniz tasarım endüstrisi alanlarıyla bağlantıları olan bir üniversite seçmek de önemlidir. Okulların sunduğu şirket ve ajanslarla ilgili atölye çalışmaları arayın ve staj programlarını ve programın mezunlarını inceleyin. Üniversiteler bazen mezunlarının başarı hikayelerini web sitelerinde paylaşırlar, ancak o üniversite veya programla ilgili halka açık öğrenci forumlarına veya Facebook gruplarına da katılabilir ve orada sorular sorabilirsiniz.

Tasarım işleri rekabetçidir, bu nedenle yerleşik şirket ortaklıkları veya daha büyük endüstri ağları olan üniversitelerden gelen öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulma konusunda daha kolay zaman geçirme eğilimindedir.

uzmanlık

Son olarak, belirli bir tasarım alanında uzmanlaşabilen bir program idealdir. Tasarım, birçok farklı derece ve beceri için bir şemsiye terimdir. Her işin uzmanı olmak harika olsa da, çok özel bir alt alanda becerilerinizi geliştirmek veya kurs seçiminizi kişiselleştirmek uzun vadede size yardımcı olacaktır.

Bazı tasarım programları, oyun veya moda tasarımında olduğu gibi doğası gereği uzmanlaşmıştır. Diğerleri, bir veya iki yıllık genel tasarım ve görsel sanatlar kurslarından sonra uzmanlığınızı daraltmanıza izin verir. Örneğin, iki yıl boyunca genel grafik tasarımı öğrenmek ve ardından tasarım programının geri kalanında ambalaj tasarımında uzmanlaşmak.

Alternatif olarak, portföyünüzü daha da geliştirmek için çift diploma programlarına veya yandal programı eklemek için seçeneklere göz atabilirsiniz. Örneğin, web tasarımı ve bilgisayar bilimlerinde çift diploma size tam olarak ihtiyacınız olanı verebilir.

Başa dön ☝️


Tasarım dereceleri için akreditasyon türleri

Başvurmadan önce bir okulun akredite olduğunu doğrulamak çok önemlidir. Akreditasyon, en yüksek eğitim kalitesini sağlar, üniversite kredilerinin değerini belirlemeyi kolaylaştırır, öğrencilerin federal kredilere veya hibelere başvurmasına olanak tanır, potansiyel işverenler tarafından dikkate alınır ve okulları sürekli gelişmeye iter.

Tasarım endüstrisi ile ilgilenen öğrenciler, aşağıdakiler gibi bölgesel, ulusal veya programa özel akreditasyonlar aramalıdır:

NASAD Sertifikası

Ulusal Sanat ve Tasarım Okulları Birliği (NASAD) , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 350 akademik kurumu akreditasyonla ödüllendiriyor. NASAD, farklı sanat programlarının yanı sıra çeşitli tasarım programlarını da akredite eder. Amerika Birleşik Devletleri'nde tasarım veya sanat eğitimi almayı düşünüyorsanız, NASAD tarafından onaylanan kurumlar iyi bir seçimdir!


ECIA Sertifikası

Avrupa'da iç mimarlık okumak istiyorsanız, Avrupa İç Mimarlar Konseyi'ne (ECIA) bakın . ECIA, iç tasarım alanında 16 ulusal eğitim kuruluşunu akredite etmektedir.


Herhangi bir tasarım programının web sitesinde akreditasyon hakkında bilgi bulabilmeniz gerekir. İşverenlerin derecenizi ciddiye alması için okulun programının veya kurumsal güvenilirliğinin orada olduğundan emin olun!


Tasarım okumak için popüler üniversiteler

Istituto Europeo di Design (IED)

Yer: İtalya, İspanya ve Brezilya

Mevcut kurslar: İç Tasarım, Medya Tasarımı, Ürün Tasarımı, Tekstil Tasarımı ve daha fazlası.


Accademia del Lusso Moda ve Tasarım Okulu

Yer: Milano, İtalya

Mevcut kurslar: İç Tasarım, Moda Tasarımı, Aksesuar Tasarımı


yeni okul

Yer: New York, Amerika Birleşik Devletleri

Mevcut kurslar: İletişim Tasarımı, Moda Tasarımı


Marbella Tasarım Akademisi

Yer: Marbella, İspanya

Mevcut kurslar: İç Tasarım, Grafik Tasarım, Moda Tasarımı, Medya Tasarımı


Başa dön ☝️

Yurtdışında tasarım okumaya hazır mısınız?

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden tasarım derecelerini bulun ve karşılaştırın.