Keystone logo

Eğitim İşletmesi: Nihai Öğrenci Rehberi (2023)

5 Ara 2022

BURSLAR | ÖĞRENCİ KAYNAKLARI | DAHA FAZLA KONU REHBERİ

İşletme derecesi almayı düşündünüz mü? Dev şirketlerden kar amacı gütmeyen işletmelere, iş dünyası modern toplumun her köşesine ulaşıyor. İşletmenin sonsuz olanakları dünya çapında birçok öğrenciyi cezbetmektedir.

İş olmadan, dünya bildiğimiz gibi işlemezdi. Yaptığımız her işlemin, anlaşma yaptığımız her şirketin ve gördüğümüz her reklamın iş disiplininden kökleri vardır. Belki nasıl işletme diploması alacağınızı merak ediyorsunuz ya da kendinize işletme diplomasıyla ne yapabilirim diye soruyorsunuz. Bu işletme derecesi kılavuzunda, bir işletme derecesinin neleri gerektirdiğini, sizi ne tür kariyerlere götürebileceğini ve sizin için doğru seçim olup olmadığını ele alacağız.

Bu kılavuzda:

Hayalinizdeki destinasyonda bir işletme derecesi bulun

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden işletme derecelerini bulun ve karşılaştırın!

İşletme derecesi nedir?

İş deyince aklınıza birçok şey gelebilir. Köşedeki süpermarket, son zamanlarda göz attığınız çevrimiçi alışveriş siteleri veya size en yakın şehrin merkezi iş bölgesinde koşuşturan iş adamları. Her şeyin temelinde, bir işletme genel olarak mal ve hizmet üreten ve/veya satan bir kuruluş olarak tanımlanabilir.

Yurtdışında işletme programları okumayı seçenler günümüz dünyasında büyük bir avantaja sahiptir. İş dünyası her zamankinden daha uluslararası ve yurtdışında herhangi bir eğitim deneyimi, öğrencilere kültürlerarası bir işyerinde gezinmek için gereken önemli sosyal becerileri öğrenme fırsatı verecektir. Her gün etkileşimde bulunduğunuz işletmelerin dünya çapındaki doğasını düşünün - belki İspanyol bir giyim perakendecisi olan Zara'dan kıyafet satın aldınız veya bir İsveç müzik uygulaması olan Spotify'da müzik dinlediniz. Sınırlar ötesinde kaç işletmenin faaliyet gösterdiğinin farkında bile olmayabilirsiniz.

İşletme yönetimi ile işletme yönetimi arasındaki fark nedir?

Öğrencilerin işletme derecelerine bakarken sahip olabilecekleri yaygın bir soru, işletme ve işletme yönetimi arasındaki farktır. Benzerliklere rağmen, birini diğerinden ayırmaya yardımcı olabilecek bazı temel farklılıklar vardır.

Her şeyden önce, işletme yönetimi genellikle daha çok belirli sektörlere veya rollere odaklanır ve operasyonları ve liderlik becerilerini vurgular. Muhtemelen finans veya girişimcilik gibi alanlarda bir uzmanlık seçebilmek için geniş bir iş becerileri temeli kazanacaksınız.

Öte yandan, bir işletme yönetimi derecesi daha çok yerleri, bilgileri, fikirleri, personeli veya geliri içerebilecek kaynakların denetimi, organizasyonu ve yönetimine odaklanır. Kariyeriniz, ekipleri organize etmeyi ve yönetmeyi, süreçleri izlemeyi, projeleri planlamayı ve muhasebe ve finans gibi iş alanlarının günlük iş operasyonlarını nasıl etkilediğini anlamayı içerebilir. İşletme yönetimi, herhangi bir işletmenin başarısı için bir gereklilik olan liderlik becerilerine büyük önem verir.

Hem işletme yönetimi hem de işletme yönetimi, sizi iş dünyasındaki çeşitli kariyerlere yeterince hazırlarken, işletme yönetimi genellikle belirli bir alana veya sektöre yönelik olarak daha fazla uzmanlaşacaktır.

Hangi iş alanlarını inceleyebilirsiniz?

İster yurtdışında ister evde işletme eğitimi almayı düşünüyor olun, tonlarca seçeneğiniz olacak. 'İşletme diploması ile ne yapabilirim?' sorusunun cevabı 'Hemen hemen her şeydir!' Yine de, önce ilk şeyler. Ne tür bir işletme derecesi okumak istiyorsunuz?


Sizi küresel bir kariyere götüren bir derece istiyorsanız:

Uluslararası Ticaret 🌎

Temel iş uygulamalarını uluslararası bir bakış açısıyla keşfedin


Uluslararası Pazarlama 🗺️

Pazarlama stratejisinin dijitalleşme ve küreselleşmeden nasıl büyük ölçüde etkilendiğini anlayın.


Uluslararası Ticaret 🤝

Uluslararası tedarik zincirleri, uluslararası ticaret anlaşmaları, risk değerlendirmesi ve uluslararası yönetim hakkında bilgi edinin.Daha genel odaklı bir derece de öğrenciler arasında popüler bir seçimdir:

İşletme 👩‍💼

Finans, pazarlama ve yönetim gibi çok çeşitli iş bilgilerini keşfedin.


Pazarlama 📸

Fiyatlandırma stratejisi, dağıtım kanalları ve ürün tanıtımı konusunda sağlam bir temel edinin.


İşletme Yönetimi 💼

Liderlik becerilerinizi geliştirin ve ticari faaliyetleri koordine etmeyi ve organize etmeyi öğrenin.İş ve teknolojinin birleşimiyle ilgileniyorsanız, şunları inceleyebilirsiniz:

Dijital İşletme 🖥️

Büyüyen çevrimiçi pazarlar dünyasına iş bilgisini uygulayın.


e-Ticaret 📈

Çevrimiçi işletmeler için muhasebe, yönetim ve pazarlamanın temelleri hakkında bilgi edinin.


Dijital Pazarlama 📱

Sürekli değişen dijital medya ortamında müşterilerin nasıl davranacağını şekillendirin.
Başa dön ☝️


İşletme derecesi almak ne kadar sürer?

Umutlu işletme mezunları için çeşitli seçenekler vardır ve işletme diploması veya sertifikası, temel beceriler geliştirmek ve kendilerini daha yüksek bir dereceye hazırlamak isteyenler için mükemmeldir. Aksi takdirde, bir lisans veya yüksek lisans derecesi iyi bir seçim olabilir!


işletme lisans derecesi

İşletme alanında lisans eğitimi almak genellikle yaklaşık üç veya dört yıl sürer. Lisans düzeyinde öğrenciler, seçtikleri derecenin temellerinden ayrıntılarına kadar iş dünyasıyla tanıştırılır. Herhangi bir kariyer, işverenlere yalnızca yetenekli olmadığınızı, aynı zamanda sıkı çalışma ve kendini adama yeteneğine sahip olduğunuzu gösteren bir işletme lisans derecesi ile fayda sağlayacaktır.

İşletme alanında yüksek lisans derecesi

İşletme alanında yüksek lisans derecesi yaklaşık bir veya iki yıl sürer. Pazarlama, işletme yönetimi ve uluslararası işletme dahil olmak üzere işletme alanında yüksek lisans derecesi için çok çeşitli seçenekler mevcuttur. En popüler tür MBA veya işletme alanında yüksek lisans derecesidir.

Birçok MBA programı, öğrencilerin başvurmadan önce zaten birkaç yıllık deneyime sahip olmasını gerektirse de, bir MBA'yı tamamlamak bir yıl kadar kısa sürebilir. Bir MBA, öğrencilere lisans mezunlarından daha fazla kazanç potansiyeli ve profesyonel yukarı hareketliliğe erişim sağlar. MBA dereceleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir tane almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için MBA kılavuzumuzu okuyun!


Neden yurtdışında iş okumalısınız?

Yurtdışında eğitim almanın harika bir karar olmasının birçok nedenini düşünebiliriz. Öyleyse neden yurtdışında iş okuyasınız? Yurtdışında bir işletme derecesinin hem eğitiminizi hem de gelecekteki kariyerinizi geliştirmesinin bazı nedenleri şunlardır:

1. Kariyerinizi büyütün

Bir işletme derecesi genel olarak mezunlar için kapılar açabilirken, özellikle belirli bir alanda veya endüstride basamakları tırmanmak isteyen öğrenciler için idealdir. Daha yüksek bir derece, daha yüksek bir maaşa ve liderlik veya yönetim rollerine yol açabilir ki bu, bir derece olmadan her zaman mümkün değildir.

2. Yenilik

Gelecek vadeden bir girişimci misiniz? Yurtdışında işletme okurken tamamen yeni bir dünyaya adım atarsınız. Yeni şeylere maruz kalmak, yaratıcılığınızı harekete geçirecek ve mümkün olduğuna inandığınız şeylerin ufkunu genişletecektir. Bu nedenle, iş dünyasındaki bir sonraki büyük şeye öncülük etmek istiyorsanız, yurtdışında işletme okurken yaratıcılığınızı konuşturun. İş dünyasında kendi yolunuzu nasıl aydınlatacağınız konusunda uzman tavsiyesi almak için profesörlerinizin ofis saatlerinden yararlanın.

3. Çok kültürlü iş ortamlarında rahat olun

Yurtdışında işletme okumak, size hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki iş dünyasında gezinmek için çok önemli olan kültürlerarası iletişim becerileri kazandıracaktır. Herhangi bir iş kariyerinde farklı geçmişlere sahip insanlarla etkileşimde bulunmak beklenir. Bir meslektaş olarak, sizinkinden farklı kültürlere ve geçmişlere sahip insanlarla çalışırken farklı bakış açılarına uyum sağlayabilmek önemlidir. Yurtdışında bir işletme derecesi, işyerinde kültürlerarası iletişim becerilerinizi geliştirecek mükemmel bir hazırlıktır.

4. Küresel pazarları anlayın

Yurtdışında bir işletme derecesi alarak, uluslararası ölçekte uluslararası bir konu okuyacaksınız. Problem çözmede, eleştirel düşünmede ve liderlikte harika olmanın yanı sıra, iş dünyasının evrensel etkisini gözlemleyebilecek ve farklı ülkelerin işlerini kendilerine özgü şekilde nasıl yürüttüklerini ilk elden keşfedebileceksiniz. İş stratejilerini çeşitli bölgelerdeki tüketicilere göre nasıl uyarlayabileceğinizi anlamak için dili, iletişim biçimleri veya sosyal davranışı sınıf tartışmalarına ve diğer uluslararası öğrencilerle etkileşime geçin.

5. Küresel bir ağ oluşturun

Yurt dışında eğitim almanın en güzel yanlarından biri de sosyal hayattır. Gerçek şu ki, sadece arkadaş edinip birlikte yeni maceralara atılmakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğin diğer iş profesyonelleri ve hatta gelecekteki işverenleriyle ağ kuracaksınız. Sınıf arkadaşlarınız, hocalarınız ve program mezunlarınızla kurduğunuz uzun vadeli ilişkiler, kişisel ve profesyonel gelişiminize fayda sağlayacaktır. Bu nedenle, ofis saatlerine, ağ oluşturma etkinliklerine ve mezunlar panellerine katıldığınızdan emin olun.

6. Dil becerileri

Yeni bir dile sahip bir ülkede yurt dışında eğitim almak, becerilerinizi genişletmek için mükemmel bir fırsattır. Yurt dışında okurken başka bir dilde yeterlilik kazanma fırsatını göz ardı etmeyin. Daha önce de belirtildiği gibi, 21. yüzyılda iş dünyası küreseldir ve ek dil yeterlilikleri özgeçmişiniz için çok büyük bir varlık olabilir. Uluslararası bir eğitimden en iyi şekilde yararlanmak için ekstra dersler alın ve dil değişimlerine katılın

Başa dön ☝️


iş dünyasında kariyer

Bazı öğrenciler merak ediyor olabilir, bir işletme derecesi ile ne yapabilirim? İşte işletme derecesi mezunları için bazı potansiyel iş unvanları:

• Yönetici Asistan

• Muhasebe Müdürü

• Şube Müdürü

• İş analisti

• İşletmeci

• Danışman

• Yönetici Asistanı

• İnsan kaynakları müdürü

• Operasyon Sorumlusu

• Pazarlama Asistanı

• Satis elemani

• Servis Temsilcisi


Seçeneklerinizi keşfetmek ve en çok ilgilendiğiniz alanlarda büyümek için büyük miktarda özgürlük ve esneklik var. Roller, şirket türüne, sektöre, şirket büyüklüğüne veya takip etmek istediğiniz belirli iş derecesine göre değişecektir.


İşletme mezunu maaşları ne kadar?

İşletme derecesinden kaynaklanan kariyerler için beklenen maaşlar büyük ölçüde değişmektedir. En popüler kariyer seçeneklerinden birkaçının beklenen maaşlarını ve lisans ve yüksek lisans dereceleri için ortalama maaşları sağlayacağız.

İşletme mezunları

👩‍💼

Birleşik Krallık (GBP)   BBA : £ 36k/yıl MBA : £56k/yıl
ABD (USD) BBA : $70k/yıl MBA : $92k/yıl
Almanya (EUR)BBA : € 49k/yıl MBA : €65k/yıl
Avustralya (AUD) BBA : 74 bin dolar/yıl MBA : $104K/yıl


Uluslararası İşletme mezunları

🌎

Birleşik Krallık (GBP)    BB : £ 24k/yıl MA : £ 26k/yıl
ABD (USD) BB : $83k/yılMS : $84k/yıl
Almanya (EUR) BB : €44k/yıl MS : €48k/yıl
Avustralya (AUD) BB : 62 bin dolar/yılMS : 102 bin dolar/yıl


pazarlama mezunları

🏙️

Birleşik Krallık (GBP)    BA : £ 30k/yıl MBA : £57k/yıl
ABD (USD)   BA : 67 bin dolar/yıl MS : 71 bin dolar/yıl
Almanya (EUR) BA : €42k/yıl MBA : €65k/yıl
Kanada (CAD)BA : $58k/yıl MS : 72 bin dolar/yıl


Emlak mezunları

🏘️

Birleşik Krallık (GBP)    BA : £ 36k/yılMS : £ 43k/yıl
ABD (USD) BBA : 72 bin dolar/yıl MS : 81 bin dolar/yıl
Singapur (SGD) BS : $59k/yılMBA : $90k/yıl
Kanada (CAD) BS : $53k/yıl MBA : $82k/yıl


Başa dön ☝️


Bir işletme derecesi seçmek için ipuçları

İyi bir iş programına girmek söz konusu olduğunda rekabetin çetin olduğu doğrudur. Her derece programının kendine göre avantajları olsa da, hangisine başvuracağınıza karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli hususlar vardır. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için önceden kendinize sormanız gereken bazı sorular:

Bir programa ne kadar zaman ve para ayırabilirim?

Bir programı okumak için seyahat etmem veya yer değiştirmem gerekiyor mu?

Bir iş programına kabul için ön koşullar nelerdir?

Belirli bir sektörde beceriler geliştirmek mi yoksa daha geniş bir iş bilgisi temeline mi odaklanmak istiyorum? Bir uzmanlık size nasıl yardımcı olabilir?

Mezun olduktan sonra farklı işletme sertifikaları veya dereceleri ile ne yapabilirim?

İşletme programları olan bir üniversite mi yoksa işletme okulu mu seçmeliyim?

Şu anda sektörde trend olan nedir ve seçtiğim alan bununla nasıl alakalı?

Kariyer gelişimi için bir sertifika veya lisans derecesi yeterli olacak mı, yoksa giriş seviyesi bir kariyerin ötesine geçmek için MBA'e ihtiyacım olacak mı?

Bunun gerçekten nasıl bir şey olduğunu anlamak için ilgilendiğiniz okuldaki işletme öğrencisiyle konuşmak ideal olacaktır. Burada mevcut öğrencilerle sohbet ederek başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan nitelikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgilendiğiniz alandaki küçük işletme sahipleriyle veya iş adamlarıyla da konuşabilirsiniz.

Bir program aramaya başlamadan önce kendi hedeflerinizi ve önceliklerinizi düşünün. Ne tür bir programı nerede okuyacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olduğunda, ister çevrimiçi bir program, ister yurt dışında bir lisans programı veya evde bir yüksek lisans programı olsun, bir dereceyi daha kolay seçebileceksiniz. Yurtdışında işletme programlarında okuyan ve sayısı giderek artan uluslararası öğrencilere katılmak istiyorsanız, ülke kılavuzlarımızda ülkeye özgü yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İşletme lisans derecesi, işletme yüksek lisans derecesinden daha az uzmanlaşmış olacaktır, ancak bu, belirli bir alanda uzmanlaşamayacağınız anlamına gelmez. Farklı derecelerin gereklilikleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için derece kılavuzlarımıza göz atın ve bu süreçte kariyer hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Kulağa ilginç gelen ve hayalinizdeki işin gerektirebileceği farklı programlarla eşleşen bazı iş ilanlarını araştırın.

Başa dön ☝️


İşletme derecesi mezunlarından faydalı tavsiyeler

İşletme alanında programlarını yeni bitirmiş ya da devam etmekte olan bazı lisansüstü öğrencilerle programları hakkında ne düşündüklerini ve size tavsiyeleri olup olmadığını konuştuk.

"Çeşitlilik, zorluk ve yaratıcılığın her biçimiyle yüzleşmeye açık olun! Bitirme projesi aracılığıyla bir şirket için varsayımsal bir marka stratejisi sunmak zor ama aynı zamanda ilham vericiydi"

- Maria, Berghs School of Communication'dan Marka Stratejisi Sertifikası


"Yurtdışında eğitim programları ve stajlar aramaya çalışın ve çalışma sırasında üniversitelerin değişim kurslarına odaklanın"

- Xianwei, Şanghay Teknoloji Enstitüsü'nden Pazarlama ve Ekonomi Yönetimi Lisans DerecesiDoğru işletme programını bulmak için bir üniversiteye hangi soruları sormalısınız?

Yine yukarıda aynı öğrencilere araştırma ve başvuru sürecinde sordukları veya sormuş olmayı diledikleri sorular olup olmadığını sorduk ve hangi programın kendilerine uygun olduğunu belirledik. Başvurmadan önce üniversitelere sormanız gerektiğini düşündükleri en yaygın ve faydalı sorular buradaydı.

  • İş programı ders dışı etkinlikler, stajlar ve işler konusunda esnek mi?
  • Gelecekteki profesörlerinizin sınıfa getirecek gerçek iş deneyimleri var mı?
  • Okul, işletme mezunları için kariyer danışmanlığı veya işe yerleştirme sağlıyor mu? Okul hangi ek destek ve hizmetleri sağlıyor?
  • En çok ilgilendiğiniz müfredat ve uzmanlıklara sahip okullar hangileri?
  • Potansiyel iş programları için çalışma formatı nedir?
  • Uygulamalı ve deneyimsel fırsatlar var mı? Grup çalışması ve vaka yöntemi projeleri ne olacak?

İşletme okumak için bir üniversitede nelere dikkat etmeliyim?

doğru konum

Eğitiminiz sırasında staj ve iş aramaya başladığınızda okulunuzun konumu önem kazanacaktır. Belirli bir sektörde çalışmayı hedefliyorsanız, sıcak noktaların nereler olduğunu öğrenin ve bu alanlardaki okulları araştırın. Örneğin, otomobil endüstrisinde hevesli bir iş adamı Almanya'ya bakabilir ve teknoloji endüstrisinde kariyer yapmayı umut edenler Kuzey Kaliforniya'ya odaklanabilir.

İş sektöründeki bağlantılar

Gelecekteki profesörleriniz ve program mezunlarınız, siz mezun olduktan sonra iniş pozisyonları için anahtar olabilir. Profesörlerinizin yerel endüstrilerle ne gibi bağlantıları olduğunu öğrenin ve programınızdan mezun olanlar için en iyi işverenleri bulmak için arama yapın. Mezunlara program hakkında sorular sormak için ulaşın.

pratik müfredat

İdeal olarak, profesörleriniz akademik uzmanlığın yanı sıra kapsamlı bir iş deneyimine sahip olacaktır. Geleneksel iş teorisini bilmek ve anlamak önemli olsa da, pratik projeler, grup çalışması ve stajlar özgeçmişiniz için zor becerilerin önemli göstergeleridir.

Başa dön ☝️


İşletme dereceleri için akreditasyon türleri

Başvurmadan önce bir okulun akredite olduğunu doğrulamak çok önemlidir. Akreditasyon, en yüksek eğitim kalitesini sağlar, üniversite kredilerinin değerini belirlemeyi kolaylaştırır, öğrencilerin federal kredilere veya hibelere başvurmasına olanak tanır, potansiyel işverenler tarafından dikkate alınır ve okulları sürekli gelişmeye iter.

İşletme eğitimi için üçlü taç akreditörü olarak bilinen üç temel akreditasyon kurumu vardır:

AACSB SERTİFİKASI

Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) , 950'den fazla küresel işletme okulunu akreditasyonla ödüllendiren ABD merkezli bir kuruluştur.


AMBA SERTİFİKASI

MBA Derneği (AMBA) , 54 ülkedeki işletme okullarında lisansüstü yönetim eğitimini akredite eden Birleşik Krallık merkezli bir kuruluştur.


EKİP SERTİFİKASI

EFMD Kalite İyileştirme Sistemi (EQUIS) , 45 ülkede 189 okulda yönetim ve işletme programlarını akredite eden Avrupa merkezli bir kuruluştur.


Herhangi bir iş programının web sitesinde akreditasyon hakkında bilgi bulabilmeniz gerekir. İşverenlerin derecenizi ciddiye alması için okulun programının veya kurumsal güvenilirliğinin orada olduğundan emin olun!


İşletme okumak için popüler üniversiteler

HULT ULUSLARARASI İŞLETME OKULU

Yer: Cambridge, Amerika Birleşik Devletleri

Mevcut kurslar: İşletme, Girişimcilik, Uluslararası İşletme, Pazarlama


IPAG İşletme Okulu

Yer: Paris & Nice, Fransa

Mevcut kurslar: İşletme, Dijital İşletme, Girişimcilik, Uluslararası İşletme, Pazarlama


WHU - Otto Beisheim Yönetim Okulu

Yer: Vallendar, Almanya

Mevcut kurslar: Girişimcilik, Uluslararası İşletme, İşletme


Başa dön ☝️

Yurtdışında işletme okumaya hazır mısınız?

Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden işletme derecelerini bulun ve karşılaştırın.