Keystone logo

2023'te Çevrimiçi Öğrenme - Nedir ve Nasıl Çalışır?

6 Şub 2024

İçindekiler:

Çevrimiçi Öğrenme için Kaynak Türleri

Çevrimiçi Öğrenme Nasıl Değerlendirilir?

Çevrimiçi Yeterliliklerin Tanınması

Çevrimiçi Öğrenme Desteği

Daha fazla okuma:


Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde, çevrimiçi öğrenme dünya çapında birçok kurumun kurs tekliflerinin bir parçasıdır. Sertifikalar, doktoralar, etkili çevrimiçi dil öğrenimi ve bunların arasındaki her şeyden, çevrimiçi öğrenme hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Dünyanın en üst düzey kurumlarından bazıları tarafından sunulan çevrimiçi öğrenim, programınıza göre uyarlanmış bir öğrenim deneyiminin ek rahatlığıyla birlikte hayalinizdeki üniversiteye gitmenin tüm avantajlarını sunar. Hemen hemen her konuda mevcut olan kurslar ve hemen hemen her yaşam tarzına uygun esnek zaman çizelgeleri ile öğrenciler, kampüs içi eğitime uygun bir alternatif olarak çevrimiçi öğrenmeye giderek daha fazla yöneliyor. Kendi ülkenizde olmayan bir üniversitede, yurtdışında uzaktan eğitim almanıza izin verebilir!

Teknolojideki gelişmeler, öğrencilerin sınıf arkadaşlarıyla sosyalleşmeye, dersleri izlemeye ve konuya özel tartışmalara katılmaya devam ederken artık tamamen çevrimiçi çalışmasına olanak tanıyor.

Bazıları çevrimiçi öğrenmenin daha fazla öz motivasyon gerektirdiğini düşünürken, kurumlar eğitim desteğinin öğretmen geri bildirimi kadar önemli olduğunu kabul eder ve öğrencilerinin kampüste alacakları düzeyde destek almalarını sağlamak için büyük özen gösterir.

Çevrimiçi öğrenme eğitimin geleceğidir, nasıl çalıştığını ve neden sizin için mükemmel bir yurt dışı eğitim seçeneği olabileceğini keşfedin!

Çevrimiçi Öğrenmeyle İlgili Gerçekler ve Rakamlar

 • 6 milyondan fazla öğrenci şu anda yüksek öğrenim programlarının bir parçası olarak çevrimiçi kurslarda
 • Tüm öğrencilerin neredeyse yarısı çevrimiçi kurslara kaydoldu sadece uzaktan eğitim yoluyla eğitilirler
 • Öğrencilerin %85'i çevrimiçi öğrenmenin geleneksel sınıf deneyimiyle aynı veya daha iyi olduğunu düşünüyor

Çevrimiçi bir program bulun

5.000'den fazla çevrimiçi derece programını aramak için ücretsiz çevrimiçi arama motorumuzu kullanın. Çevrimiçi öğrenme yolculuğunuza bugün başlayın!


Male student looks at his laptop

Çevrimiçi Öğrenme Kaynakları

Genel olarak, çevrimiçi bir derece programı alırken aşağıdaki gibi kaynaklarla karşılaşabilirsiniz:

 • E-Kitaplar;
 • dergiler;
 • Videolar;
 • Kayıtlı dersler;
 • Sınavlar;
 • Tartışma forumları
 • Canlı Soru-Cevap oturumları; ve
 • Röportajlar.

Çevrimiçi öğrenme için size sunulan kaynaklar, çevrimiçi programınızı aldığınız kuruma bağlı olacaktır. Bazı çevrimiçi öğrenme programları, fiziksel ders kitaplarını önceden postayla sipariş etmenizi gerektirebilir, ancak bunlar genellikle e-Kitaplar ve yalnızca çevrimiçi dağıtım yöntemleri lehine aşamalı olarak kaldırılmaktadır.

%100 çevrimiçi kaynakları kullanmaya geçiş yapan kurumlar için, öğrenciler derslere, sınavlara veya yüz yüze tartışma oturumlarına katılmak için seyahat etmeye gerek duymadan en son teknolojik kaynakların bir kombinasyonunu kullanarak eğitim görmeyi bekleyebilirler!

Çevrimiçi bir öğrenim programı alarak kurumunuzda resmi olarak kayıtlı bir öğrenci olacaksınız ve kurumunuzun dijital kütüphanesi, öğrenim yönetim sistemi (Blackboard gibi), öğrenci birliği üyeliği ve daha fazlası gibi kampüsteki bir öğrenciyle aynı kaynaklara erişebileceksiniz. ! Çevrimiçi bir derece, kampüste bir derece programı almaya benzer, ancak kendi çalışma programınızı yönlendirme özgürlüğüne sahipsiniz.

Okulunuz ve kurs eğitmeniniz her bir kursun formatını belirleyecek ve kursunuza veya programınıza en uygun sunum yöntemlerini seçecektir. Bir Biyoloji bölümünün başarılı bir şekilde çevrimiçi öğrenmesi için ihtiyaç duyduğu şey, bir Sanat Tarihi bölümünün ihtiyaç duyduğundan farklı olacaktır!

Çevrimiçi öğrenme sizin için tamamen yeni bir deneyim olabilir. Daha geleneksel bir öğrenme geçmişinden geliyorsanız, çevrimiçi öğrenme yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz kaynaklardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam edin!

 • e-Kitaplar, ders kitapları ve dergiler

Bu yazılı materyaller, çevrimiçi öğrenirken alacağınız hemen hemen her kursta temel kaynaklardır.

Her kurs için okuma listesini kullanarak veya kurs eğitmeninizin tavsiyesi üzerine, literatürdeki konuları okumak ve anlamak için ihtiyacınız olan süreyi ayırmanız gerekecektir. Bu ortamı (özellikle e-Kitapları) kullanmanın ana avantajı, tamamen taşınabilir olmaları ve hareket halindeyken bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya tabletinizden çalışmanıza olanak tanımalarıdır.

Profesyonel ipucu:

Bir kurs veya program araştırırken, ders kitaplarınızın öğrenim ücretlerinize dahil olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın! Ders kitaplarınız için fazladan ödeme yapmanız gerekebilir veya bunlar kurumunuzun kütüphanesinden e-Kitap olarak bulunabilir.

 • Kaydedilmiş dersler

Nispeten kısa bir süre içinde büyük miktarda bilgiyi özümsemenin önemli bir yolu olan dersler, çevrimiçi ve kampüs tabanlı öğrenmenin temelini oluşturur. Çevrimiçi öğrenme ile yatak odanızdan derslere katılabilirsiniz!

Profesyonel ipucu:

Yapabiliyorsanız, dersleriniz boyunca notlar alın; bu, sınavları ve kursunuz boyunca tamamlamanız gereken ödevleri gözden geçirmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Etkileşimli oturumlar

Bir çevrimiçi eğitim sağlayıcısının karşılaştığı en büyük zorluk, kampüs içi kurumların kolayca sağlayabileceği yüz yüze etkileşim ve yüz yüze tartışmaların nasıl çoğaltılacağıdır.

Çözüm? Çevrimiçi derece programları, ihtiyaç duyduğunuz diğer öğrenciler ve eğitmenlerle etkileşimi sağlamak için genellikle tartışma forumları ve etkileşimli soru-cevap oturumlarının bir kombinasyonunu kullanır.

Profesyonel ipucu:

Çevrimiçi bir tartışma forumuna veya etkileşimli bir oturuma başlamadan önce, kuralları ve gereksinimleri okuduğunuzdan emin olun; bazı kurumlar, minimum kelime sayısına sahip gönderiler oluşturmanızı isteyebilir.

"%100 çevrimiçi kaynakları kullanan kurumlar için öğrenciler, derslere, sınavlara veya yüz yüze tartışma oturumlarına katılmak için seyahat etmeye gerek kalmadan en son teknolojik kaynakların bir kombinasyonunu kullanarak çalışmayı bekleyebilirler."

Çevrimiçi Öğrenme Nasıl Sağlanacak?

Çevrimiçi öğrenciler genellikle öğrenme kaynaklarının e-posta veya hatta posta yoluyla teslim edileceğini düşünürler! Çoğu çevrimiçi kurum, bu güvenilmez dağıtım yönteminden uzaklaşıyor.

Kurs veya modülün öğrenme kaynakları, kurumun çevrimiçi öğrenme ortamı veya platformu aracılığıyla sağlanacaktır. Öğrenme platformu, kullanılan yazılıma bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle öğrencilerin kişisel bilgisayarlarından, cep telefonlarından veya tabletlerinden erişebilecekleri merkezi bir çevrimiçi platformdan oluşacaktır.

Tamamen çevrimiçi olarak barındırılan kaynakları kullanmanın en büyük faydalarından biri, sonsuz esnekliktir!

Çevrimiçi bir öğrenci olarak, istediğiniz zaman kurs bilgilerinize erişmeyi ve ödevlerinizi tamamlamayı seçebilirsiniz. Bu, çalışma zamanınızı işinize, ailenize ve diğer taahhütlerinize uydurmanıza olanak tanır. Bu aynı zamanda okurken çalışmaya devam etmek isteyen öğrencilerin kariyerlerini beklemeye almaları gerekmediği anlamına gelir. Her iki dünyanın da en iyisini elde edin!


Two female students study online together

Çevrimiçi Öğrenme Nasıl Değerlendirilir?

Çevrimiçi olarak bir derece programı veya bireysel bir kurs alan öğrenciler, kurs materyallerini ne kadar anladıklarını değerlendirmek için eğitim süreleri boyunca düzenli aralıklarla test edilecektir.

Çevrimiçi eğitime yeni başlayanlar için bu süreç göz korkutucu olabilir. Ama endişelenmenize gerek yok! Çevrimiçi kurumlar deneyimli profesyonellerdir, değerlendirmelerinizin adil, rahat ve öğrenim deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmasını sağlarlar.

Çevrimiçi bir derece programı veya kursu alırken karşılaşabileceğiniz değerlendirme türlerini keşfedin:

 • Bireysel Ödevler

Bunlar muhtemelen öğrencilerin en fazla deneyime sahip olacakları değerlendirme yöntemidir. Her ödev için konunuzu, son teslim tarihinizi ve kelime sayınızı alacaksınız. Kurs eğitmeniniz tarafından belirlenen sınırlar içinde yapılandırılmış, gerekçeli bir argüman üretmeniz istenecektir.

 • Tartışma etkinlikleri

Arkadaşlar ve meslektaşlar arasındaki yüz yüze tartışmalar, hepimizin her gün yaptığı bir şeydir. Bununla birlikte, çevrimiçi bir akademik tartışma, farklı bir dizi beceri gerektirir ve çevrimiçi öğrenme yolculuğunuza ilk başladığınızda doğal olarak gelmeyebilir. Endişelenme, üstesinden geleceksin!

Bu faaliyetler kuruma göre farklılık gösterecektir, ancak kurs eğitmeniniz genellikle her tartışmaya tartışma için bir soru veya konu ile başlayacaktır. Öğrencilerin daha sonra konuyu araştırmaları ve kendi bilgi ve anlayışlarını gösteren göreve yanıtlarını göndermeleri gerekir. Çoğu zaman, diğer öğrenciler tarafından yayınlanan fikir ve görüşlerle bir tartışmaya girersiniz.

 • Günlük faaliyetleri

Tartışma panoları gibi, dergi etkinlikleri de çevrimiçi kurslara özgü olma eğilimindedir. Günlük girişi, incelenen dönem boyunca öğrendiklerinizi tekrar yansıtma ve öğrendiklerinizi gelecekte nasıl uygulayacağınız konusunda size fırsat veren sürekli bir güncellemedir. Çevrimiçi öğrenme sınıflarda gerçekleşmez ve günlük girişleri, kurs eğitmenlerinin kursta nasıl ilerlediğinizi ve doğru alanlarda bilgi edinip edinmediğinizi kavraması için basit yöntemlerdir.

Diğer ödevlerden farklı olarak, günlük girişlerinde öznel, kişisel bir yazı stili kullanmak ve kendinizden birinci şahıs olarak bahsetmek kabul edilebilir. Düşünün, "Geçen hafta boyunca, nasıl yapılacağını öğrendim..." Günlük girişleri genellikle gereklidir, ancak not verilmemiştir - özgün olun!

 • sınavlar

Sinir bozucu olabilseler de, sınavlar öğrenmenizi test etmenin önemli bir yoludur.

Kurumlar, öğrencilerin sınavlarını kendi kişisel bilgisayarlarında kendi seçtikleri bir yerde tamamlamalarına izin vermeyi seçebilir. Öğretmenlerin sanal bir sınavı veya testi denetleme imkanı olmadığından, genellikle açık kitap ve açık not şeklindedirler. Uygulanabilir bir alternatif olarak, birçok kurum bir kompozisyon veya final ödevi şeklinde 'eve teslim' sınavlarını tamamlama seçeneği sunacaktır. Bazı kurumlar, yeni web sayfalarını ziyaret edip etmediğinizi izlemek için sanal gözetmenler gibi sınav yazılımları veya araçlar kullanabilir.

Online Kurumlar Hile Yapmayı Nasıl Önler?

Çevrimiçi öğrencilerin, sanal sınavlar sırasında ödev satın alarak veya revizyon materyalleri kullanarak başarıya giden yolda hile yapabilecekleri konusunda çok sayıda yanlış bilgi vardır. Bu gerçeklerden daha fazla olamazdı.

Çevrimiçi öğrenme, daha kolay öğrenme anlamına gelmez! Çevrimiçi kurumlar, fiziksel kurumlarla aynı mükemmellik standartlarına bağlı kalmalıdır. Çevrimiçi öğrenme teknolojisi geliştikçe, sanal kurumlar hile ve/veya intihalleri önlemek için dijital süreçleri mükemmelleştirdi.

Kurs eğitmenleri ve çevrimiçi kurumlar, çevrimiçi bir kursta kopya çekmenin neredeyse imkansız olmasını sağlamak için çok çalışıyor. Gelişmiş intihal tespit yazılımı kullanılarak, online kursunuz için sınavlardan ödevlere kadar yaptığınız tüm başvurular, intihal önleme yazılımı kullanılarak elektronik olarak incelenir ve ardından eğitmeniniz tarafından ek kontrollere tabi tutulur.

"Kurs eğitmenleri ve kurumları, çevrimiçi bir kursta kopya çekmenin neredeyse imkansız olmasını sağlamak için çok çalışıyor."


Female student shakes someone's hand

Çevrimiçi Yeterliliklerin Tanınması

Birçok çevrimiçi kurum, tamamen akredite edilmiş yüksek öğrenim kurumlarıdır. Kurumunuz, onlarla çevrimiçi bir program izleyerek kazanacağınız yeterlilik türünü açıkça belirtecektir - lisanstan yüksek lisans derecelerine, yüksek lisans sertifikalarına ve aradaki her şeye. İhtiyacınız olan nitelikleri kazanmak için çevrimiçi öğrenmeyi kullanın!

Buna rağmen, çevrimiçi kurumları araştıran öğrenciler , akreditasyonlarını, bir çevrimiçi öğrenim programından kazanacağınız yeterlilik türünü ve çevrimiçi kurumun doğasını araştırmaya teşvik edilir .

Akreditasyon kuralları ve bir çevrimiçi kurumun öğrencilere vermesine izin verilen nitelik türleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir:

 • Çevrimiçi kurumun bulunduğu ülke;
 • Kurumun kamu veya özel olması durumunda;
 • Kurumun resmi unvanı - üniversite, okul, akademi vb.; ve
 • Kurumun sunduğu program türü - derece, sertifika, yeterlilik.

Öğrenciler, tüm derece programlarını incelemek, kariyerlerinde bir sonraki adımı atmak için belirli sertifikalar almak veya çevrimiçi olarak sunulan pratik bir yeterlilik kazanmak için çevrimiçi öğrenmeyi kullanır.

Neden çevrimiçi öğrenmek istiyor olursanız olun, kaydolmadan önce okuyacağınız kurum türünü ve sundukları niteliklerin ülkenizde veya gelecekteki işverenler tarafından nasıl tanınacağını tam olarak anladığınızdan emin olun!

Birçok çevrimiçi kurum, çevrimiçi programlarını oluşturmak ve sunmak için kampüs tabanlı üniversitelerle ortak olacaktır. Bu, çevrimiçi bir kurumun, bir çevrimiçi sağlayıcının sunabileceği özel bilgi ve teknolojiden faydalanmasını sağlarken, çevrimiçi kurum daha sonra gerçek bir kurum aracılığıyla onaylanmış derece kursları sunabilir.

"Çevrimiçi çalışmayı düşünen öğrenciler, yalnızca kampüs temelli kurumlar tarafından verilen 'gerçek' dereceler hakkındaki eski moda fikirler tarafından caydırılmamalıdır."

Çevrimiçi Öğrenme ve İstihdam

Çevrimiçi olarak kazanılan niteliklerinizin ülkenizde nasıl tanındığına dair derinlemesine bir anlayışa sahip olduğunuzda, çevrimiçi öğrenme deneyiminiz hakkında işverenlere nasıl konuşacağınızı planlayabileceksiniz!

Pek çok işveren , nitelikleriniz alanınızda tanındığı sürece, çevrimiçi dereceler ile kampüste kazanılan dereceler arasında hiçbir ayrım yapmaz. Bazı işverenler için, niteliklerinizi çevrimiçi olarak kazanmak , diğer başvuru sahiplerinin arasından sıyrılmanıza yardımcı olacak benzersiz bir beceri seti sağlayacaktır.

Çevrimiçi çalışmayı düşünen öğrenciler, yalnızca kampüs temelli kurumlar tarafından verilen 'gerçek' dereceler hakkındaki eski moda fikirlerden caydırılmamalıdır. Aslında, birçok işveren artık çevrimiçi (ve yarı zamanlı) eğitimin büyük miktarda özveri ve bağlılık gerektirdiğinin farkındadır. Niteliklerinizi çevrimiçi ortamda elde etmek için gereken tutku ve dürtü, endüstrilerdeki birçok yıldız çalışanın özelliğidir.

Çevrimiçi bir derece için çalışmanın alışılmadık bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün; En son istatistikler , üniversite öğrencilerinin yaklaşık %33'ünün çevrimiçi olarak en az bir ders aldığını ve "nihayetinde, üniversite öğrencilerinin üçte birinin çevrimiçi eğitim almayı, üçte birinin yalnızca kampüste eğitim almayı ve üçte birinin de her ikisini birden yapmayı beklediğini gösteriyor. ” Bu artan katılım, doğal olarak çevrimiçi öğrenmenin daha fazla tanınmasına yol açacaktır. Ayrıca, genel olarak çevrimiçi kayıtlarda %71'lik bir artış bekleniyor.


Two male students help each other study online with a laptop

Çevrimiçi Öğrenme Desteği

Bir çalışma deneyiminin kalitesini belirleyen önemli bir husus, öğrencilerin aldığı destek düzeyidir. Birçok öğrenci, çevrimiçi kurumların ihtiyaç duydukları desteği sağlayamayacağından endişe ediyor. Bu endişe, çevrimiçi öğrenme sağlayıcıları tarafından giderek daha fazla kabul görüyor ve birçoğu, öğrencilerin ihtiyaçlarının her alanda karşılanmasını sağlamak için çok çalışıyor.

Potansiyel öğrencilerin destekle ilgili temel endişesi, çevrimiçi bir kursun sağladığı yüz yüze yardım eksikliğidir; ancak, görüntülü arama ve daha geleneksel telefon ve e-posta gibi teknolojileri kullanarak sanal kurumlar, çevrimiçi ve kampüs içi öğrenci desteği arasındaki boşluğu giderek daha fazla dolduruyor.

Öğrenci Destek Ekipleri

Özel bir Öğrenci Destek ekibi genellikle çevrimiçi kurumların öğrenci destek işlevlerinin özünü oluşturur. Bu ekibin tek sorumluluğu pastoral bakım ve destek sağlamaktır. Çevrimiçi (ve yarı zamanlı) öğrenciler, bu çalışma biçimine özgü sorunlar ve sorunlar yaşayabilir ve çevrimiçi öğrenim kurumlarının Öğrenci Destek ekipleri, deneyimli ve çevrimiçi öğrencilerin yaşadığı çeşitli sorunlara anlayışlı olacaktır.

Öğrenci Destek ekipleri genellikle finansal sorunlardan ailevi taahhütlere kadar konularda tavsiye verme konusunda eğitimlidir ve küçük teknolojik sorun gidermeden yas gibi büyük yaşam olaylarına kadar değişebilir.

Çevrimiçi bir kursta aldığınız tek destek bu değildir; öğrenci arkadaşlarınız da harika bir yardım ve tavsiye kaynağıdır. Kurum tarafından sağlanan çevrimiçi tartışma forumlarını, WhatsApp ve hatta Facebook gruplarını kullanarak öğrenciler, grup olarak engelleri birlikte aşarken her sınıf arkadaşını destekleyen bir çevrimiçi topluluk oluşturabilir.

Şirket İçi ve Serbest Eğitmenler

Çevrimiçi bir öğrencinin başarısında kişisel ve pastoral desteğin oynadığı rol göz ardı edilemez. Bununla birlikte, akademik destek de destekleyici bir öğrenme ortamı yaratmada hayati bir rol oynar.

Çevrimiçi kurumlar değişiklik gösterir, ancak çoğu, kurslarını oluşturmak ve sunmak için kurum içi ve serbest kurs eğitmenlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bu eğitmenler, nitelikli konu uzmanları olacak ve kursun herhangi bir noktasında akademik rehberlik ve geri bildirimde bulunabilecekler.

Akademik geri bildirim almak bazen zor olabilir, özellikle de bir eser için çok çaba sarf ettiyseniz, ancak bu genellikle gelişmeye ve daha fazla güvene yönelik ilk adım olabilir. Eğitmenleriniz her zaman gelecek için ipuçları ve tavsiyeler vererek yapıcı yorumlarda bulunacaklar ve bu daha sonra karar vermede daha fazla güvene ve konuya özel daha geniş bir anlayışa yol açabilir.

Kuruma bağlı olarak, eğitmeniniz bireysel oturumlar için de müsait olmalıdır ve ayrıca eğitmeninizle doğrudan iletişime geçebilmelisiniz. Eğitmeninizle yapacağınız bireysel oturumlar, kurs kapsamındaki konular hakkında sorular sormanıza ve ilerlemeniz ve gelişim alanlarınız hakkında daha fazla geri bildirim talep etmenize olanak sağlayacaktır.

Profesyonel ipucu:

Kurs araştırmanız sırasında ihtiyaç duyacağınız akademik desteği alacağınızdan emin olun; eğitmenlerinizin çalışma saatlerini ve müsaitlik durumunu, notlarınızı almak için geri dönüş süresini ve kurs liderlerinin niteliklerini kontrol edin.


Popüler Çevrimiçi Üniversiteler

online-learning

AB İşletme okulu çevrimiçi

Mevcut kurslar: İşletme Yönetimi (hem BBA hem de MBA), İnovasyon ve Girişimcilik Yüksek Lisansı, Moda ve Lüks İşletme Yüksek Lisansıonline-learning

IUBH Çevrimiçi

Mevcut kurslar: Lisans Veri Bilimi, İşletme Yüksek Lisansı, Yüksek Lisans Bilgisayar Bilimi ve BT Güvenliği, Yüksek Lisans Yapay Zeka, MBA Pazarlamaonline-learning

Bath Üniversitesi Çevrimiçi

Mevcut kurslar: İş Analitiği Yüksek Lisans, Uygulamalı Ekonomi (Bankacılık ve Finansal Piyasalar) Yüksek Lisans, Yapay Zeka Çevrimiçi Yüksek Lisansonline-learning

Essex Üniversitesi Çevrimiçi

Mevcut kurslar: BSc (Hons) İş Psikolojisi, MSc Uluslararası Sağlık Yönetimi, Eğitim Yüksek Lisansı (M.Ed), Enfeksiyon Kontrolünde Yüksek Lisans SertifikasıDaha fazla çevrimiçi derece önerisi ister misiniz?

5.000'den fazla çevrimiçi derece programını aramak için ücretsiz çevrimiçi arama motorumuzu kullanın. Hayalinizdeki çevrimiçi lisans programını bugün bulun!