Keystone logo

Brezilya'da Eğitim: Başvuru Süreci

8 Oca 2021

Brezilya'nın ulusal uygulama portalına SISU denir. Yapmanız gereken ilk şey SISU web sitesine kayıt olmaktır. Bunu yaptıktan sonra, size bir ENEM kayıt numarası verilecektir. Bu numara, hem sizin hem de başvurduğunuz okulların başvurunuzu takip etmesine olanak tanır.

Bir program bulun

Brezilya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Okullar, seçtiğiniz kurs (lar) ın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığınızı görmek için yalnızca başvurunuza bakacaktır. Kalifiye olduğunuzu kanıtlamak için aşağıdaki belgeleri göndermeniz gerekir:

  • Uyruğunuzu ve kimliğinizi kanıtlamak için pasaportunuzun kimlik sayfasının bir kopyası
  • Akademik transkript
  • Bir motivasyon mektubu
  • Bir veya iki tavsiye mektubu
  • Celpe-Bras test sonuçları *

* Portekizce öğrenmek istiyorsan ancak bu ilk dilin değilse Celpe-Bras yeterlilik sınavına girmen gerekecek. İngilizce için TOEFL gibi çalışır. Yılda iki kez Nisan ve Ekim aylarında alabilirsiniz. Hem Brezilya'da hem de dünyanın başka yerlerinde test merkezleri var. Brezilya kökenliyseniz ancak vatandaşlığa sahip değilseniz, muhtemelen bu sınava girmeniz gerekecektir.

Brezilya'daki okulların standart bir not sistemi yoktur. Yüzdelerden (İngiltere'deki gibi) harflere (Amerikan liselerinde olduğu gibi) her şeyi bekleyin.

Bir programa kabul edildikten sonra Brezilya yolculuğunuz için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Brezilya'da eğitim

Brezilya'ya genel bir bakış ister misiniz? Bu bölüm, bu geniş ülkede yaşamın nasıl olduğu ve dünyaca ünlü yaşam sevinci hakkında hızlı bir fikir verir.

Brezilya'da Eğitim

Brezilya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Brezilya, iyi programları, makul ücretleri ve kültürü göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Brezilya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Eğitim almak için Brezilya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etmeyin! Brezilya, sürecini çok net hale getiriyor.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Brezilya'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Brezilya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Brezilya'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümler bunun nasıl çalıştığı ve burslar hakkında bilgi içerir.

Dil ve Kültür

Brezilya, eşsiz bir canlılığa sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölüm aynı zamanda Brezilya'da nasıl güvende olunacağından da bahsediyor.

Programlar

Brezilya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Brezilya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!