Keystone logo

Yeni Zelanda'da Eğitim: Başvuru Süreci

22 Mar 2017

Yeni Zelanda'dan lisans eğitimi almak istiyorsanız, Yeni Zelanda tarafından verilen diplomaya eşdeğer kabul edilen bir lise diplomasına ihtiyacınız olacaktır. İngilizce konuşulmayan bir ülkeden iseniz, bu belgeleri tercüme ettirmelisiniz. Bazı durumlarda, başvurduğunuz kurum niteliklerinizin Yeni Zelanda Yeterlilik Kurumu (NZQA) tarafından değerlendirilmesini isteyebilir. Bu 450 NZ$'a (330 US$) mal olacak ve sekiz hafta kadar sürebilir.

Bir program bul

Yeni Zelanda'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Lisansüstü eğitim için, benzer bir derece yapısına sahip çoğu ülke giriş için kabul edilebilir olsa da, aynı şey çeviri ve değerlendirme için de geçerlidir. Genellikle, okumak istediğiniz lisansüstü dersle ilgili bir alanda daha önce bir lisans derecesine ihtiyacınız olacaktır.

Diğer temel gereksinim, İngilizce yeterliliğinizin kanıtı olacaktır. Bunun kanıtı, önceki İngilizce konuşan eğitim veya bir İngilizce yeterlilik testi de dahil olmak üzere birkaç farklı şekilde verilebilir. TOEFL iBT sınavı, Yeni Zelanda üniversitelerinin %100'ü ve NZQA tarafından kabul edildiğinden, sınav şartı için harika bir seçenektir.

tram

Başvuru Süreci Nasıl Çalışır?

Yeni Zelanda'da yüksek öğrenim başvuruları doğrudan okumak istediğiniz okul(lar)a yapılır. Yapmanız gerekenler:

  • İlgili başvuru formunu doldurun. Birçok okul bunu çevrimiçi yapmanıza izin verir, ancak yine de başvurunuzu posta veya kurye ile gönderilen belgelerle tamamlamanız gerekir. Unutmayın: notlarınızın ve diplomalarınızın onaylı çevirilerini eklemeniz gerekebilir.
  • Size bir yer teklif edilirse, kurumdan başlangıç tarihleri, kurs detayları ve öğrenim ücretlerinizin faturasını içeren bir mektup alacaksınız. Öğrenci vizeniz için başvurduğunuzda bu mektuba ihtiyacınız olacak.
  • Ücretleri ödedikten sonra bir onay mektubu alacaksınız. Buna vize başvurunuz için de ihtiyacınız olacak.
  • Vizenizi, seyahatinizi ve mali durumunuzu ayarladıktan sonra, konaklama ve havaalanında karşılama konusunda yardım almak için üniversiteyle iletişime geçin.

Yeni Zelanda'da Eğitim

30.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Yeni Zelanda'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Yeni Zelanda'da Eğitim

Yeni Zelanda eğitim sistemi şu anda dünyada 3. sırada yer alıyor. Farklı yeteneklere, dini inançlara, etnik gruplara, gelir seviyelerine ve öğretme ve öğrenme hakkındaki fikirlere açık, benzersiz ve çeşitli toplumlarını yansıtır.

Öğrenci Vizeleri

Çoğu durumda, üç aydan uzun süredir eğitim alıyorsanız, Yeni Zelanda'da öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Ülkeye girmek için ihtiyaç duyabileceğiniz süreçler ve belgeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yeni Zelanda kurumlarının çoğu, siz gelmeden önce kalacak yer bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Burada Yeni Zelanda'da sunulan konaklama türleri hakkında bilgi bulacaksınız.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Yeni Zelanda'daki tüm yüksek öğrenim, öğrenim yılı başına belirli bir ücret ödemenizi gerektirir. Diğer birçok gelişmiş ülkenin ücretleri ile karşılaştırıldığında, önemli miktarda para olmasına rağmen, ücretler nispeten düşüktür.

Dil ve Kültür

Yeni Zelanda'nın üç resmi dili vardır. Ülkenin dil, kültür, mutfak ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

programlar

Yeni Zelanda'daki programlara bakmaya hazır mısınız? Yeni Zelanda'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın.