Keystone logo

Montréal'de Eğitim: Neden Montréal? Bir Mezunun Bakış Açısı

5 May 2022

Fotoğraf kredisi © Eva Blue - Tourisme Montréal

Neden Montreal? Yakın zamanda mezun olan uluslararası bir öğrenci olan Wanda'ya sorduk .

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Benim adım Wanda ve Brezilya'nın Recife şehrinde doğup büyüdüm. 24 yaşındayım ve geçen dönem Concordia Üniversitesi'nden İşletme Teknolojisi Yönetimi alanında lisans derecesi ile mezun oldum.

Oradayken, benzer düşüncelere sahip insanlarla tanışma ve çeşitli ilgi alanlarım ve tutkularımla ilgili bir dizi projeye katılma fırsatım oldu - bir sanat ihtisası ve çok sayıda konferanstan atık yönetimini araştırmaya ve en sevdiğim girişimde yer almaya kadar. Yeni öğeler oluşturmak için kampüste plastik atıkları geri dönüştüren CP3 Concordia. Şu anda, üniversitede öğrendiklerimi uygulayabildiğim ve aynı zamanda birlikte çalıştığım akıllı ve yapılandırılmış ekipten öğrenebildiğim Couche-Tard'da genç proje yöneticisi olarak tam zamanlı çalışıyorum.

Boş zamanlarımda arkadaşlarımla vakit geçirmekten, resim yapmaktan, sanatla ilgili etkinliklere gitmekten, kıyafetleri kişiselleştirmekten ve evimde mikrobiyal selülozdan biyoplastik yetiştirmeyi içeren bağımsız bir araştırma projesi yürütmekten keyif alıyorum. Montréal'in bana öğrettiği her şey için çok minnettarım ve sürdürülebilirlik ile teknolojinin kesişimi hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam etmeyi umuyorum.

program bul

Montreal'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Neden Montreal'de okumayı seçtiniz?

Dürüst olmak gerekirse, buraya bizzat gelmeden ve şehrin canlılığını ilk elden deneyimlemeden önce Montréal hakkında fazla bir şey bilmiyordum. Kaliforniya'da liseden mezun oldum ve ilk olarak bir aylık Fransızca kursu için Montréal'e geldim, o zaman şehre aşık oldum. Burada sokaklarda yürürken ne kadar güvende hissettiğime şaşırdığımı hatırlıyorum. Ayrıca kullanışlı toplu taşıma sisteminden, çeşitli etkinliklerden ve benzersiz iki dilli cazibeden etkilendim. Burada üniversiteye başvurmamdaki belirleyici faktör, kabul edildiğim Amerikan üniversitelerine kıyasla öğrenim ücretlerinin daha düşük olmasıydı.

Dersleriniz ve hocalarınız açısından öğrencilik deneyiminiz nasıldı ?

Concordia'daki profesörlerimle gerçekten olumlu bir deneyim yaşadım. Onlara sorular sorarken kendimi rahat hissettim ve öğrencileri ve kursu takip edip etmediğimizi gerçekten önemsediklerini hissettim. Belirli kurslar için öğreticiler sunulur ve öğrenciler öğretim asistanı olarak çalışma fırsatına sahip olurlar; bu, yarı zamanlı çalışırken bilginizi artırmanın harika bir yoludur.

Concordia kampüsündeki personel ve çeşitli kaynaklar, üniversite deneyimimin harika olmasına gerçekten yardımcı oldu. Kaynaklardan bazıları, bir gönüllü hizmetleri ofisi (CANLI MERKEZ), öğrencilerin barınma bulmalarına ve kiralamayla ilgili sorunları çözmelerine yardımcı olmaya adanmış bir ofis, özgeçmiş yazmaya yardımcı olacak kariyer yönetimi hizmetleri ve ücretsiz yazma veya matematik dersleri içerir. Kaynaklar, üniversite hayatımda ve ayrıca yabancı bir şehirde genç bir yetişkin olarak kişisel hayatımda gezinmeme gerçekten yardımcı oldu.

Montreal'i nasıl tanımlarsın?

Montréal, insanların ve fikirlerin geliştiği bir şehirdir. Herkesin tamamen yatırım yaptığı, paylaşacak bir hikayesi veya projesi varmış gibi hissettiği çok kültürlü bir merkez, ki bu deneyimlenmesi gereken güzel bir şey. İnsanlar dünyanın her köşesinden buraya geliyor ve yanlarında şehri olasılıklarla canlı hissettiren çok çeşitli bilgi ve bakış açıları getiriyorlar.

Aslen Güney Amerika'dan geldiğim için, burada her an tek başıma yürümenin ne kadar güvenli olduğunu görünce çok şaşırdım. Gece ve gündüz şehrin her yerine kolayca ulaşabilir ve ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında güzel parkların ve herkese açık ücretsiz kültür festivallerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, her zaman eklenen yeni bisiklet şeritleri sayesinde bisikletle dolaşmak kolaydır. Havaların soğumaya başladığı kış aylarında, şehrin birçok sanat etkinliğinde ya da bir arkadaşınızın evinde yemek yiyerek rahatlayabilirsiniz.

Montréal'in iki dilli kültürünü büyüleyici buluyorum ve hiç de sınırlayıcı değil. Aslında, başka bir dil öğrenmek istemem için beni motive ettiğini düşünüyorum. Burada, Fransızca bir kelimeyi unutursanız, sadece İngilizce'ye geçebilir veya tam tersini yapabilirsiniz. İnsanlar, dili öğrenmenize yardımcı olmaya açıktır ve genellikle öğrenme sürecindedirler.

Kışın yapacak çok şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle! Benim gibi karı seviyorsanız, Montréal bir kış harikalar diyarıdır. Şehirde buz pateni yapmak, buz hokeyi oynamak ve kros kayağı yapmak için birçok yer bulabilirsiniz. Şehir dışında, şehir merkezine arabayla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta kayak tepeleri var. İçeride kalmayı tercih edenler için ise Montréal'de aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli sanat müzeleri, kapalı buz pateni pistleri, tiyatrolar, sinema salonları, komedi gösterileri ve kafeler vardır. Ve genellikle uluslararası film festivalleri oluyor ya da müzelerin indirimli fiyatlarla giriş sunduğu günler oluyor.

Montréal'de okurken en çok neyi sevdin ?

Bir üniversite şehri olan Montréal, öğrenmek, paylaşmak ve yaratmak isteyen parlak beyinlerle dolu. Bu duygu, yüksek lisans ve doktora öğrencileri de dahil olmak üzere diğer öğrencilerden bir şeyler öğrenebildiğim ve aynı zamanda kendi programımda öğrendiğim şeyleri paylaşabildiğim heyecan verici çok disiplinli projelere katılmam için beni güçlendirdi. Bu yüzden, Montréal'de okumanın en sevdiğim yanı, sınıfta bilgi sistemleri ve ticaret hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olmak ve ardından bu bilgiyi, hem teknoloji hem de sürdürülebilirliğe olan tutkumu harmanlayan ders dışı projelere katılarak uygulamaktı. Montréal'in entelektüel özgürlüğü bana her zaman doğru proje, ekip ve motivasyona sahip olduğum sürece her şeyi öğrenebileceğimi hissettirmiştir.

Montréal'de okumak için Fransızca konuşmanız gerekiyor mu?

Hayır, hiç de değil. Montréal'de derslerin yalnızca İngilizce olarak verildiği anglofon üniversiteleri vardır. Şehirde sık sık bir "Bonjour, merhaba!" Bir mağazaya veya kafeye girdiğinizde, size İngilizce veya Fransızca yanıt verme seçeneği sunar. Fransızca öğrenmek isteyenler için, Québec hükümetinin ücretsiz Fransızca dersleri sunan Francisation adlı bir programı var.

Montreal'de çok sayıda uluslararası öğrenci var mı?

Evet, Montréal dört büyük üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler için bir buluşma noktasıdır. Bu nedenle, büyük kütüphaneler, kafeler ve sanat galerilerinden öğrencilerin ev sahipliği yaptığı etkinliklere kadar özellikle öğrenci nüfusuna hitap eden birçok yer var.

Mezun olduğuna göre şimdi ne yapmayı planlıyorsun?

Aralık 2021'de mezun oldum ve şu anda Couche-Tard'da küçük proje yöneticisi olarak tam zamanlı çalışıyorum. Bu rol benim için harika bir eşleşmeydi çünkü proje yönetimi müfredat dışı deneyimlerim sırasında çalıştığım bir alandı ve bu, becerilerimi ve bilgilerimi geliştirmek için sürekli aradığım bir alandı. Çalıştığım ekibi bulduğum için minnettarım çünkü sistem ve proje yönetimi konusunda derinlemesine bilgi sahibi ve ekibin tüm üyelerinin refahına gerçekten değer veren çok zeki insanlardan oluşuyor.

Okurken Montreal'de çalışabilir misin ?

Kesinlikle! Uluslararası öğrencilerin, çalışma izinlerinde belirtilen yasal olarak çalışabilecekleri birkaç saati vardır. İkinci dönemimden mezun olana kadar kampüste yarı zamanlı çalıştım ve yaz aylarında tam zamanlı staj yaptım.

Montréal, birçok farklı sektöre sahip bir şehirdir ve uluslararası bir öğrenci olarak, okurken kampüste veya kampüs dışında çalışmak için birçok fırsat vardır. Kampüste çalışmak söz konusu olduğunda, para kazanmanın ve aynı zamanda üniversite topluluğunuza katkıda bulunmanın harika bir yolu olabilir. Genellikle kampüste çalışmak için uluslararası öğrenci ofisi veya finansal hizmetler ekibinin size tavsiyede bulunabileceği bir izin için kayıt yaptırmanız gerekir. Ve oradan, açık pozisyonlar için başvurmanız yeterlidir. Kampüs dışında çalışma açısından, genellikle şirkete doğrudan web sitesi üzerinden veya şahsen başvurursunuz.

Montréal'de iyi bir iş bulmak ne kadar kolay ?

Montréal, özellikle teknoloji endüstrisinde birçok iş fırsatına sahiptir. İş bulmanın kolay mı yoksa zor mu olduğunu söylemek oldukça öznel çünkü bu oldukça öznel. Ancak deneyimlerime göre, burada ne kadar çok şirket ve fırsat varsa, burada iyi bir iş bulmanın imkansız olduğunu hiç düşünmedim.

Sizin için doğru olan işi bulmak zaman alabilir ve süreç açıkça reddedilmeyi içerir. Şahsen, gerçekten ilgilendiğim bir iş için işe alınmadan önce birkaç kez reddedildim. Reddedilmek veya bir pozisyonu sizin reddetmeniz, bir iş veya staj başvurusunun normal bir parçasıdır.

Benim tavsiyem, kariyer yolunuzla ilgili bir şansınız olması! İlginizi çeken işlerin bir listesini oluşturun. Atölyelere katılın ve güçlü bir özgeçmişin nasıl oluşturulacağına ilişkin videolar izleyin. İlgilendiğiniz mesleğe göre bir ön yazı hazırlayın. Kariyer fuarı etkinliklerine katılın ve üniversitenizin kariyer danışmanıyla görüşün. Ve en önemlisi, kendini uluslararası öğrencilerin şehirde başarılı olmalarına yardımcı olmaya adamış , I seçiyorum Montréal gibi pek çok kaynak ve insan olduğunu unutmayın.

Wanda'nın LinkedIn Profiline Bakın

Öğrenmek İçin İlham Veren Bir Yer

Montréal'de eğitim almanın nasıl bir şey olduğu hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Bu bölüm, Fransızca öğrenmekten şehirde düzenlenen festivallere ve etkinliklere ve Montréal'in dünyaca ünlü yemek ortamına kadar Montréal'deki öğrenci hayatı hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

Uluslararası Öğrenciler İçin Çok Kültürlü Bir Metropol

Montréal, Kuzey Amerika'daki en çeşitli şehirlerden biridir. Dünyanın her yerinden insanların yaşadığı Montréal canlı ve heyecan vericidir ve çok çeşitli okullara ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölümde tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gelecek Vaat Eden Çeşitli Programlar

Çalışmalarınız sırasında ve sonrasında harika çalışma ve staj fırsatları sunan Montréal'deki programlar, gelecekteki kariyeriniz için umut verici beklentilere sahiptir. Bu bölümde bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Kanada'da Eğitim

Kanada'da eğitim almanın nasıl bir şey olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kanada'da eğitim hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için buraya tıklayın.

Bir Montreal Uluslararası Öğrenci Röportajı

Mezun olduktan sonra Montréal'de kalma fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu bölüm size, yüksek lisans derecesinin sonunda İran'da kalan uluslararası bir öğrenci olan Hasti ile soru-cevap oturumunu tanıtıyor.

Göç Süreci

Zaten Montréal'de okumaya karar verdiniz mi? Québec'teki uluslararası öğrenciler için eğitim izinleri ve göçmenlik süreci hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Neden Montreal? Bir mezunun bakış açısı

Concordia Üniversitesi'nden yeni mezun olan Wanda ile yapılan bu röportaj, mezun olduktan sonra uluslararası öğrencilerin Montréal'deki çeşitli fırsatlarına ışık tutuyor.