Keystone logo

Gal Dili ve Kültürü

3 Eki 2020
Welsh Language and Culture

Galler'de iki dil vardır. İngilizce, Galler'deki insanların %99'undan fazlasının konuştuğu en yaygın dildir. Ancak Gal dili de günlük yaşamın bir parçasıdır. Yarım milyondan fazla insan tarafından konuşulur, okullarda öğretilir ve festivallerde kutlanır. Yer adlarında, sokak tabelalarında da görülüyor, televizyon ve radyo kanallarında da duyuluyor. Kendi başına gelişen bir müzik sahnesine sahiptir ve Galce filmler ve TV programları Galler dışında ilgi görmektedir. Uluslararası öğrenciler, Galler'de okurken Galce öğrenme fırsatına sahiptir ve çoğu üniversite ücretsiz dersler sunmaktadır.

Galler, asırlık bir folklor, şiir, müzik ve entelektüellik geleneğine sahiptir. Kültür, Britanya Adaları'ndaki diğer yerlerden oldukça farklıdır. Galler'de okumaya gelen öğrenciler, Galler'in 600'den fazla olan ünlü kaleleri de dahil olmak üzere gelenekleri, dili ve mirası keşfedebilecekler.

Galler'de bir program bulun

Galler'de yurtdışında okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Galler kültürü her yerdedir. Galler Ulusal Operası'nın bir performansında, Cardiff's Principality Stadyumu'ndaki Six Nations ragbi maçı için maç öncesi yapılanma sırasında veya canlı müzik ve sanat festivallerinden birinde görülebilen bir şey.

Spor, Galler kültüründe, özellikle rugby birliği ve futbolda (futbol) son derece önemlidir. İngiliz Futbol Ligi'nde üç futbol takımı oynuyor. Cardiff FC ve Swansea FC, Premier Lig'de oynadı ve Wrexham FC, Ryan Reynolds ve Rob McElhenney tarafından satın alındıktan sonra son zamanlarda popülaritesini artırdı. Her Bahar, Uluslararası Altı Ulus turnuvası Cardiff'te gerçekleşir. 90.000'e kadar ragbi hayranı katılıyor ve yeterince şanslıysanız, Galler'de okurken İngiltere ile oynayan Galler arasındaki rekabeti görebilirsiniz.

Yemek, Galler kültürünün de önemli bir parçasıdır. Geleneksel yemekler arasında balık ve cips, Galce nadir eti (kızarmış ekmeğin üzerine dökülen baharatlı eritilmiş peynir), Laverbread (geleneksel olarak kahvaltıda biraz domuz pastırması ile servis edilen deniz yosunu), cawl (bir et çorbası), Galler kekleri (kek gibi bir bisküvi), bara yer alır. brith (baharatlı meyve ekmeği) ve Glamorgan sosisi (peynirden yapılan vejetaryen bir sosis). Modern zamanlarda, tavuk tikka masala, hamburger ve chow mein gibi Hindistan, Amerika ve Çin'den yeni favorilerin yanında bunlardan keyif alınır.

Galler kültürünün önemli isimleri arasında yazarlar Roald Dahl ve Ken Follet, aktörler Anthony Hopkins, Christian Bale, Michael Sheen, Taron Egerton, Catherine Zeta-Jones, müzisyenler Tom Jones ve Charlotte Church ve dünyaca ünlü şair Dylan Thomas'ı kim unutabilir? Galler ayrıca Tom Hardy, Forest Whittaker ve Lin Manuel Miranda gibi Hollywood yıldızlarının da popülaritesini artırıyor.

Galler'in ulusal hayvanı Welsh Dragon'dur ve ulusal bitkileri pırasa ve nergistir.


Galler'de eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

genel bakış

Yurtdışı eğitim hedefiniz olarak Galler'i seçmek, en kaliteli eğitimden daha fazlasını ifade eder. Galler'e ve neden orada yurtdışında eğitim almanız gerektiğine dair bir genel bakış edinin.

Galler'de Öğrenim Ücretleri

Galler'deki yüksek öğrenim programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Birçok uluslararası ve yerli öğrenci, geldikleri yere bağlı olarak farklı öğrenim ücretleri öderler. Bu bölümde, bunun Galler'de nasıl çalıştığına dair tüm bilgileri bulacaksınız.

Galler'de Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurt dışında nerede eğitim alıyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Galler'de bir öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Galler Üniversitelerine Giriş Koşulları

Galler üniversiteleri için ulusal başvuru portalı hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu bölüm, bir lisans ve lisansüstü olarak başvururken yapmanız gerekenleri kapsar.

burslar

Uluslararası öğrenci öğrenim ücretlerinin sizi Galler'de yurtdışında okumaktan alıkoymasına izin vermeyin. Uluslararası öğrencilere sunulan bazı burslar hakkında daha fazlasını buradan öğrenin!

İngiltere için Öğrenci Vizeleri

Okumak için Galler'e girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etme! Bunu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız bilgileri bir araya getirdik.

Galler'de Öğrenci Hayatı

Galler'de yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu merak mı ediyorsunuz? Öğrenci yaşamının sınıf dışında nasıl göründüğünü keşfedin.

Galler'deki Programlar

Galler'deki yüksek öğrenim kurslarına göz atmaya hazır mısınız? Bugün Galler'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!