Keystone logo

Kuzey İrlanda'daki Yüksek Öğretim Sistemi

6 Şub 2024
Northern Ireland Higher Education System

Kuzey İrlanda, tüm insanların 16 yaşına kadar zorunlu okula gitmesini şart koşmaktadır. Bununla birlikte, çoğu kurum, yüksek öğretime giriş için bir ön koşul olarak bir tür yeterlilik gerektirmektedir.

Bu nedenle, yüksek öğrenim aşaması, öğrenciler A seviyelerine veya A seviyelerine eşdeğer bir mesleki yeterliliğe (NVQ'lar - Ulusal Mesleki Nitelikler veya BTEC'ler - İş ve Teknoloji Eğitim Konseyi nitelikleri gibi) ulaştıktan sonra 18 yaşından itibaren etkili bir şekilde başlar.

Kuzey İrlanda'da, üç üniversite ve iki üniversite koleji, yüksek öğrenim sağlamakla görevlidir. Queen's University Belfast, Ulster University, the Open University in Northern Ireland, St Mary's University College Belfast ve Stranmillis University College, sertifikalar, yüksek ulusal sertifikalar, diplomalar, daha yüksek ulusal diplomalar ve bunların yanı sıra çok çeşitli mesleki ve akademik yeterlilikler sağlar. çeşitli vakıf, lisans, yüksek lisans ve lisansüstü dereceler.

İşletme okumakla ilgileniyor musunuz? İrlanda'da bir MBA, yalnızca Birleşik Krallık'ta değil, aynı zamanda küresel olarak kişisel ve kariyer gelişimi için uygun öğrenim ücretlerine ve sayısız kariyer fırsatına eşittir.

Bir program bulun

Kuzey İrlanda'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Genel olarak, aşağıdaki zaman dilimleri Kuzey İrlanda'daki yüksek öğrenim çalışmaları için geçerlidir:

Program Süresi
Ulusal Sertifikalar (NC) 1 yıl
Daha Yüksek Ulusal Sertifikalar (HNC) NC + 1 yıl
Diplomalar 2 yıl
Yüksek Ulusal Diplomalar HNC + 1 yıl
Vakıf Dereceleri 2 yıl
Lisans Dereceleri 3 yıl
Yüksek Lisans Dereceleri Lisans derecesi + 12 ay
Doktora Yüksek lisans + 3-4 yıl

Kuzey İrlanda üniversiteleri için kalite standartları dünyanın en iyileri arasındadır ve Kuzey İrlanda kurumlarından alınan referanslar uluslararası alanda oldukça saygı görmektedir. Eğitim seviyeniz ne olursa olsun, Kuzey İrlanda'da eğitim, herhangi bir alanda gelecekteki kariyerinize olumlu bir adım atmanın kesin bir yoludur.

Kuzey İrlanda'da eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

Kuzey İrlanda Dili ve Kültürü

Kuzey İrlanda, mirasla dolu bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Kuzey İrlanda'da Öğrenim Ücretleri

Kuzey İrlanda'daki yüksek öğretim programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Birçok uluslararası ve yerli öğrenci, nereden geldiklerine bağlı olarak farklı öğrenim ücretleri öder. Bu bölümde bunun Kuzey İrlanda'da nasıl çalıştığına dair tüm bilgileri bulacaksınız.

Kuzey İrlanda'da Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Kuzey İrlanda'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

İngiltere Üniversiteleri için Giriş Koşulları

Birleşik Krallık'ın ulusal başvuru portalı ve Kuzey İrlanda'da nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu bölüm, lisans ve lisansüstü olarak başvururken yapmanız gerekenleri kapsar.

Burslar

Uluslararası öğrenci harç ücretlerinin sizi Kuzey İrlanda'da yurtdışında okumaktan alıkoymasına izin vermeyin. Uluslararası öğrencilere sunulan burslardan bazıları hakkında buradan daha fazla bilgi edinin!

İngiltere Öğrenci Vizeleri

Okumak için Kuzey İrlanda'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etmeyin! Bunun gerçekleşmesi için ihtiyaç duyacağınız bilgileri bir araya getirdik.

Kuzey İrlanda Programları

Kuzey İrlanda'daki yüksek öğrenim kurslarına göz atmaya hazır mısınız? Bugün Kuzey İrlanda'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!

Unsplash'ta Dean Machala tarafından Queen's University Belfast'taki ağaçların arasından Lanyon Binası fotoğrafı.