Keystone logo

Birleşik Krallık'ta Eğitim: Öğrenci Vizeleri

14 Şub 2014
Big Ben in London

Brexit üzerine bir not

Birleşik Krallık AB'den ayrıldı ve puana dayalı yeni bir göçmenlik sistemi getirildi. En son bilgilerden haberdar olmak ve bunun AB'de ve AEA'da (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre dahil) okuyan veya okumayı planlayan öğrencileri nasıl etkileyeceği konusunda tavsiye almak için Birleşik Krallık Hükümeti ve İngiliz konseyinin web sitelerini ziyaret edin. İngiltere veya Erasmus programına katılın.

Halihazırda Birleşik Krallık'ta yaşayan, çalışan veya okuyan AB vatandaşları, 30 Haziran 2021'den önce AB Yerleşim Planı kapsamında kayıt yaptırdıkları sürece, şu anda sahip oldukları haklardan yararlanmaya devam edebilirler. Bu programa hak kazanabilmek için taşınmış olmanız gerekir. Birleşik Krallık'a en geç 31 Aralık 2020.

Ancak, 1 Ocak 2021'den itibaren, yeni 'puana dayalı göçmenlik sistemi', AB'den AEA, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'den gelenler de dahil olmak üzere Birleşik Krallık'a ilk kez okumak için gelen tüm uluslararası öğrenciler için geçerli olacaktır. Yeni Öğrenci rotası altındaki başvurular 5 Ekim 2020'den itibaren açılıyor.

İrlanda Cumhuriyeti vatandaşları için istisnalar yaratılmıştır.

Devamını oku: Yurtdışındaki Çalışmalarınız İçin Brexit Ne Anlama Geliyor?

study visa for the uk

Diğer tüm ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık'a girmek için eğitim vizesi almaları gerekmeye devam etmektedir.

Genel olarak, uluslararası öğrenciler tam bir eğitim programı için Birleşik Krallık'a “Tier-4 Vizesi” ile girerler. İngilizce veya eğitim kursları okuyan öğrenciler kısa süreli çalışma vizesi için başvurabilirler.

Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik, tüm vize ve göçmenlik konularını ele alır. İngiltere eğitim vizesine web siteleri aracılığıyla başvurmalısınız. Kursunuzun başlangıç tarihinden üç ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, süreç karmaşıktır, bu nedenle başvurunuzu düzgün bir şekilde tamamlamak için kendinize bolca zaman tanımak için süreci erken başlatın.

Birleşik Krallık, öğrenci vizelerini puana dayalı bir sisteme göre verir. Gerekli sayıda puanı elde etmek için destekleyici bilgi ve belgelere ihtiyacınız olacaktır. Genel olarak, bu aşağıdakileri gerektirir:

  • Pasaport bilgileri ve yeni çekilmiş bir fotoğraf
  • Kabul koşullarınızı yerine getirdiğinizde üniversiteniz tarafından size gönderilecek olan, eğitim kurumunuzdan bir 'Öğrenim İçin Kabul Onayı' (CAS)
  • Ana diliniz İngilizce değilse, 'güvenli İngilizce dil testi' (SELT) ile gösterilen İngilizce yeterliliğinizin kanıtı
  • Bir banka ekstresi ile belgelenmiş, Birleşik Krallık'taki eğitiminiz süresince kendinizi geçindirecek finansal araçlara sahip olduğunuzun kanıtı

İhtiyacınız olan vize türleri eğitim programınızın süresine bağlıdır. Aşağıda daha fazla bilgi edinin!

program bul

İngiltere'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Kısa Süreli / Çalışma Ziyareti Vizesi

Kısa bir eğitim programı almayı planlayan 18 yaşında ve daha büyük olan AEA dışından öğrenciler, kısa süreli / çalışma ziyareti vizesi için başvurabilirler. Bu, İngilizce eğitimi veya eğitim kursları almayı planlayan veya yurtdışında eğitim programının bir parçası olarak kısa bir araştırma dönemi izleyen öğrenciler için geçerlidir.

Kısa süreli / çalışma ziyareti vizesi, altı aya kadar (97 GBP'ye mal oluyor) veya 11 aya (186 GBP'ye mal oluyor) kadar geçerlidir.

Süresi dolduğunda uzatılamaz. Bu vize, Birleşik Krallık'ta çalışmanıza veya devlet tarafından finanse edilen bir yüksek öğretim kurumunda okumanıza izin vermez.

Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi

Akredite bir kurumda daha uzun süreli bir kursa katılması teklif edilen 16 yaş ve üstü öğrenciler, Tier 4 genel öğrenci vizesine başvurabilirler.

Kısa süreli bir vizeden daha uzun süre kalmanıza izin verir. Ayrıca, sahibine çoğu işte çalışmasına ve daha yüksek bir seviyede eğitim almayı seçerseniz vizeyi uzatmasına izin verir.

Vize ücreti 328 GBP'dir ve 6 aydan daha uzun süre kalacaksanız, Ulusal Sağlık Hizmetine erişebilmek için 150 GBP'lik bir 'sağlık ek ücreti' ödemeniz gerekecektir.

Birleşik Krallık hükümeti, Tier-4 öğrenci vizesi başvurusu için gerekli belgeler ve öğrenci vizenizin onaylanması için ihtiyaç duyacağınız finansal kaynakların miktarı dahil olmak üzere ayrıntılı bir kılavuz yayınlamıştır.

Çevrimiçi başvurunuzu yaptıktan sonra, Birleşik Krallık hükümetinin başvurunuzu işleme koymaya başlaması için kendi ülkenizdeki biyometrik ayrıntılarınızı ve bilgilerinizi göndermeniz gerekecektir. Biyometrinizi burada sunacağınız yerel vize başvuru merkezinizi bulun.

Tier 4 (Çocuk) Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık'ta bağımsız bir okula gitmek isteyen 17 yaşında veya daha küçük öğrenciler, Tier 4 (Çocuk) Öğrenci Vizesi için başvurabilirler. Bu vize, yaşınıza ve kursunuzun uzunluğuna bağlı olarak Birleşik Krallık'ta 6 yıla kadar kalmanıza izin verir. Ayrıca 16 yaşını dolduranların sömestr döneminde yarı zamanlı, tatil günlerinde ise tam zamanlı çalışmasına izin verilmektedir.

Birleşik Krallık'ta eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

genel bakış

İngiltere'yi yurtdışında eğitim hedefi olarak seçmek, en kaliteli eğitimden daha fazlasını ifade eder. Birleşik Krallık'ta ne olduğu ve neden orada yurtdışında eğitim almanız gerektiğine dair genel bir bakış edinin.

Birleşik Krallık'ta Konut

BK üniversitelerinin çoğu öğrencilere kiraladıkları, genellikle 'salon' adı verilen konaklama birimlerine sahiptir. Ancak, üniversite yurtları size göre değilse, başka birçok konaklama seçeneği de mevcuttur.

burslar

Birleşik Krallık için öğrenim ücretleri, nereli olduğunuza ve nerede eğitim gördüğünüze bağlı olarak değişir. Uluslararası öğrenciler için burs fırsatlarının yanı sıra maliyetler hakkında daha fazla bilgi edinin.

TOEFL iBT Birleşik Krallık'a Geçiş Kapınız Nasıl Olabilir?

Birleşik Krallık'ta yurt dışında okumaya başlamak için hazır olduğunuzdan emin olun. Birleşik Krallık okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL® sınavı, Russell Group ® ve Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere İngiltere'deki okulların %100'ü tarafından kabul edilmektedir. TOEFL® sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ETS , TOEFL ve TOEFL iBT , ETS'nin tescilli ticari markalarıdır.

Birleşik Krallık üniversiteleri için Giriş Koşulları

Birleşik Krallık'ta lisans kabulü için tesis Üniversiteler ve Kolejler Kabul Hizmeti'dir (UCAS). Her yıl iki tur başvuru vardır. Burada daha fazlasını öğrenin.

Programlar

Birleşik Krallık'ta yurtdışında eğitim almaya hazır mısınız? Bugün İngiltere'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!