Keystone logo

İngiltere'de Eğitim: Üniversiteler için Giriş Koşulları

8 Şub 2018
Big Ben in London

Seviyenize ve eğitim programınıza bağlı olarak, Birleşik Krallık'ta okumak için başvuru süreci değişebilir.

Lisans kabulleri

Lisans kabulleri için, Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi (UCAS), Birleşik Krallık'taki tüm başvuruları ele alır. Çoğu lisans programı için, başvurularınızı Eylül ayında (bir sonraki akademik yıl) giriş için 15 Ocak'tan önce UCAS aracılığıyla göndermelisiniz.

Başvuru süreci çevrimiçi olarak gerçekleştirilir ve nasıl birleştirilebileceğine ilişkin bazı kısıtlamalarla birlikte beş farklı kursa kadar seçebilirsiniz. UCAS üzerinden başvuru yapmak ücretlidir. Tutar, başvurduğunuz kurs ve üniversitelerin sayısına bağlıdır. Daha fazla ayrıntı için UCAS web sitesini kontrol edin.

Bir program bul

İngiltere'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Oxford veya Cambridge'e veya tıp, dişçilik veya veterinerlik kurslarının çoğuna başvuruyorsanız, başvurunuzu Eylül ayında (bir sonraki akademik yıl) giriş için 15 Ekim'den önce göndermelisiniz.

Lisansüstü ve lisansüstü kabuller

Lisansüstü ve lisansüstü kabuller için, bazı kurslar ve programlar UCAS aracılığıyla çalışır, ancak çoğu doğrudan üniversiteye veya koleje başvurmanızı gerektirir. Seçtiğiniz derecenin giriş koşullarını karşıladığınızdan emin olmanız gerekir.

Her eğitim seviyesi için farklı gereksinimler vardır. Gereksinimler, hedeflenen kursu başarıyla tamamlamak için gereken akademik yetenek ile uyumludur. UCAS, Birleşik Krallık GCSE ve A Düzeyleri sistemine uluslararası bir eşdeğerde verilebilecek tamamlanmış veya devam eden nitelikler hakkında bilgi isteyebilir.

Lisansüstü düzeyde okuyorsanız ve kurumunuzu veya kurs gereksinimlerinizi UCAS sisteminde bulamıyorsanız, hedeflediğiniz kurs için geçerli olan özel başvuru sürecini öğrenmek için üniversitenin veya kolejin web sitesini ziyaret edin.

Kişisel beyan

Üniversiteler ayrıca sizi diğer adaylardan ayırmak için sıklıkla kişisel bir beyan ister. Uluslararası bir öğrenci olarak başvuruyorsanız, Birleşik Krallık'ta okumak isteme nedenlerinizi kişisel beyanınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Başlamak için biraz ilhama ihtiyacınız varsa, uluslararası öğrencilerin kişisel beyanlarını yazarken neleri içermesi gerektiğine dair bazı tavsiyeleri bir araya getirdik.

entry requirements for UK universities

takas

Takas, üniversitelerin ortaokul sınav sonuçları İngiltere'deki öğrencilere açıklandıktan sonra derslerinde talep edilmeyen yerleri doldurmalarının bir yoludur. 2018 yılında, 60.000'den fazla öğrenci, takas yoluyla İngiltere'de üniversiteye kabul edildi.

Takas için uygun olmak için, UCAS aracılığıyla bir Birleşik Krallık üniversitesine başvurmuş olmanız ve herhangi bir teklif almamış olmanız veya en iyi seçiminiz konusunda fikrinizi değiştirip aldığınız tüm teklifleri reddetmeniz gerekir. Uygunsanız, takas dönemi başladıktan sonra UCAS profiliniz başvurunuzun "açıklanmakta" olduğunu otomatik olarak yansıtacaktır.

Ayrıca UCAS'ın Arama Aracını kullanarak takas yerleri olan belirli kursları bulabilirsiniz. Çoğu takas açıkları Ağustos ayında yayınlanır. UCAS, İngiltere dışından arıyorsanız bir numara da dahil olmak üzere üniversitenin iletişim bilgilerini size sağlayacaktır ve başvurmak istediğiniz üniversiteyle telefonla iletişime geçmelisiniz. Üniversitenin sizi sistemlerinde tanımlayabilmesi için takas numaranızı ve UCAS kimlik numaranızı hazır bulundurun.

Görüşmede, üniversite size önceki akademik nitelikleriniz, İngilizce yeterliliğiniz, vize durumunuz ve kurumlarında eğitim almaya hak kazanmayla ilgili diğer ayrıntıları sorabilir. Ayrıca, seçtiğiniz kursu neden çalışmak istediğiniz konusunda size daha spesifik sorular sorabilirler, bu nedenle ilgili tüm bilgilerle hazırlıklı olun. Üniversite sizi kabul etmek isterse, size telefonda sözlü bir teklifte bulunurlar ve UCAS'a geri dönüp o üniversiteyi bir takas seçeneği olarak ekleyebilirsiniz. Kurum, seçimi UCAS ile onaylayacak ve bir onay mektubu alacaksınız!

İngilizce dil yeteneği

İngilizce ana diliniz değilse, çoğu üniversite İngilizce dil yeteneğinizi kanıtlamanızı isteyecektir. Bunu, Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL) veya Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) alarak yapabilirsiniz. Bu, kursunuza tam olarak katılabildiğinizden ve derecenizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmanıza yardımcı olmak içindir.

Devamını oku: TOEFL® ve IELTS™ - Hangi Dil Sınavına Girmeliyim?

Birleşik Krallık'ta eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

genel bakış

İngiltere'yi yurtdışında eğitim hedefiniz olarak seçmek, en kaliteli eğitimden daha fazlasını ifade eder. Birleşik Krallık'taki eğitime ve neden orada yurtdışında eğitim almanız gerektiğine dair genel bir bakış edinin.

İngiltere için Öğrenci Vizeleri

Uluslararası öğrencilerin İngiltere'de yurtdışında okumak için ne tür bir çalışma vizesine ihtiyaçları vardır? İngiltere öğrenci vizeleri, belirli bilgi ve belgelerin sunulmasıyla elde edilen puan bazlı bir sistem üzerinden verilir.

Birleşik Krallık'ta konut

Birleşik Krallık üniversitelerinin çoğu, öğrencilere kiraladıkları ve genellikle 'salonlar' olarak adlandırılan konaklama yerlerine sahiptir. Ancak üniversite yurtları size uygun değilse, başka birçok konaklama seçeneği de mevcuttur.

Burslar

Birleşik Krallık için öğrenim ücretleri, nereden geldiğinize ve nerede eğitim aldığınıza bağlı olarak değişir. Uluslararası öğrenciler için burs olanaklarının yanı sıra maliyetler hakkında daha fazla bilgi edinin.

İngilizce Gereksinimlerini Karşılayın

İngiltere'de yurtdışında eğitim görmeye hazır olduğunuzdan emin olun. BK okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL® sınavı, Russell Group ® ve Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere Birleşik Krallık okullarının %100'ü tarafından kabul edilmektedir. TOEFL® sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ETS , TOEFL ve TOEFL iBT , ETS'nin tescilli ticari markalarıdır.

programlar

İngiltere'de yurtdışında eğitim görmeye hazır mısınız? Bugün İngiltere'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!