Keystone logo

Birleşik Krallık'ta Eğitim: Uluslararası Öğrenciler için Genel Bakış

26 Şub 2015

Dünyanın en prestijli ve en üst sıralarda yer alan üniversitelerinden bazıları da dahil olmak üzere 150'den fazla yüksek öğretim kurumuna sahip olan Birleşik Krallık (BK), her dönem dünyanın her yerinden çok çeşitli uluslararası öğrenciyi kendine çekmektedir.

Avrupa ve Kuzey Amerika arasında merkezi bir konuma sahip olan Birleşik Krallık, dünyanın en popüler yurtdışı eğitim destinasyonlarından biridir. Mirasla dolu bir çalışma kültürü ve güçlü araştırma belgeleriyle, uluslararası öğrencilere cazip bir yüksek öğretim kurumları ve programları yelpazesi sunar.

program bul

İngiltere'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler birlikte Birleşik Krallık'ı oluşturur. Birleşik Krallık parlamentosu (Londra'da bulunur) her ulustan temsilcilere ev sahipliği yapar ve ortak bir İngiliz kimliğinin oluşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, İngiliz, İskoç, Galler ve Kuzey İrlanda kültürleri birbirinden ayırt edilebilir ve öyle kalacaktır.

Her milletin kendi müzik, mutfak, dil ve eğitim gelenekleri vardır. Bu sadece ulusal kimliği güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmıyor (aynı zamanda spor sahalarında ve yemek sofralarında yoğun rekabeti körüklüyor), aynı zamanda her ulusu kendi başına mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getiriyor.

Bu nedenle, bu kılavuzu aşağıdakiler için ayrı ülke bölümleri içerecek şekilde genişlettik:

Keşfetmek istediğiniz ülke-bölümünü seçerek, her ülkenin yüksek öğrenim sistemiyle ilgili temel özellikleri, her ülkenin dili ve kültürü hakkında yararlı bilgilerin yanı sıra yurt dışında eğitim planlarınızı tamamlamanıza yardımcı olacak öğrenim ücretleri ve geçim masrafları gibi önemli ayrıntıları öğrenin.

Bireysel ülke bölümlerine geçmeden önce, Birleşik Krallık hakkında bazı kısa bilgiler ve rakamlar aşağıda verilmiştir:

Ülkeler

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda

Dil

İngilizce

Nüfus

66 milyon

Alan Büyüklüğü

242.495 km²

öğrenciler

2,34 milyon (458.000 uluslararası)

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Sterlin (£)

Arama Kodu

+44

Saat dilimi

GMT (UTC+0)

A small church in the Wales countryside

Birleşik Krallık hakkında daha fazla bilgi

İngilizce, elbette Birleşik Krallık'ın ana dili ve dünya çapında 360 milyon insanın ana dilidir. Yarım milyar insan tarafından ikinci dil olarak konuşuluyor ve - öğrenilebilmesindeki görece kolaylık sayesinde - uluslararası iş, seyahat ve eğlence dili haline geldi.

Birleşik Krallık'ta okumak, İngilizce becerilerinizi geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Her yıl 600.000'den fazla öğrenci, İngilizce yeterliliklerini geliştirmek için özel dil okulları, ileri eğitim kolejleri veya üniversiteleri seçmektedir.

Daha fazlasını okuyun: TOEFL® ve IELTS™ - Hangi Dil Sınavına Girmeliyim?

Brexit üzerine bir not

Birleşik Krallık AB'den ayrıldı ve puana dayalı yeni bir göçmenlik sistemi getirildi. En son bilgilerden haberdar olmak ve bunun AB'de ve AEA'da (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre dahil) okuyan veya okumayı planlayan öğrencileri nasıl etkileyeceği konusunda tavsiye almak için Birleşik Krallık Hükümeti ve İngiliz konseyinin web sitelerini ziyaret edin. İngiltere veya Erasmus programına katılın.

Birleşik Krallık'ta eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

İngiltere için Öğrenci Vizeleri

Uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık'ta yurtdışında okumak için ne tür bir eğitim vizesine ihtiyaçları vardır? İngiltere öğrenci vizeleri, belirli bilgi ve belgelerin sunulmasıyla elde edilen puana dayalı bir sistemle verilir.

Birleşik Krallık'ta Konut

BK üniversitelerinin çoğu öğrencilere kiraladıkları, genellikle 'salon' adı verilen konaklama birimlerine sahiptir. Ancak, üniversite yurtları size göre değilse, başka birçok konaklama seçeneği de mevcuttur.

burslar

Birleşik Krallık için öğrenim ücretleri, nereli olduğunuza ve nerede eğitim gördüğünüze bağlı olarak değişir. Uluslararası öğrenciler için burs fırsatlarının yanı sıra maliyetler hakkında daha fazla bilgi edinin.

İngilizce Gereksinimlerini Karşılayın

Birleşik Krallık'ta yurt dışında okumaya başlamak için hazır olduğunuzdan emin olun. Birleşik Krallık okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL iBT® sınavı, Russell Group ® ve Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere İngiltere'deki okulların %100'ü tarafından kabul edilmektedir. TOEFL iBT sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Birleşik Krallık Üniversitelerine Giriş Koşulları

Üniversiteler ve Kolejler Kabul Hizmeti (UCAS), Birleşik Krallık'ta lisans kabullerini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Her yıl iki tur başvuru vardır. Burada daha fazlasını öğrenin.

Programlar

Birleşik Krallık'ta yurtdışında eğitim almaya hazır mısınız? Bugün İngiltere'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!