Keystone logo

Türkiye'de Eğitim: Türkiye'de Eğitim

24 Mar 2021

1981'de Türkiye, yüksek öğretim sistemini tamamen yeniden yapılandırdı. Çok kısa sürede modernleşti ve genişledi. Bugün Türkiye'de iki yüzden fazla okul var. Ya herkese açık ya da özeldir. Devlet okulları devlet tarafından finanse edilirken, özel okullar özelleştirilir, dış finansmana ve öğrenim ücretlerinden elde edilen gelire bağlıdır.

Bir program bulun

Türkiye'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Lisans derecelerinin tamamlanması normalde dört yıl sürer. Tıp gibi daha özel konular altı yıla kadar sürebilir. Lisansüstü dereceler genellikle iki yıl sürerken, doktora dereceleri genellikle yaklaşık dört yıl sürer. Önlisans derecesi almak da mümkündür. Bunlar iki yıl sürer ve lise diplomasından daha yüksek, ancak bir lisans derecesi ile eşit olmayan bir yeterlilikle sonuçlanır.

galat tower

Tüm yüksek öğretim TYYC (Türkiye Yüksek Öğretim Ulusal Çerçevesi) tarafından denetlenmektedir. TYYC genel olarak Bologna Süreci ile aynı seviyededir. Türkiye aynı zamanda AKTS'nin (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) bir parçasıdır.

Türkiye'de, öğrencilerin sıkı çalışmasını ve öğrenmesini, ancak fazla çalışmamasını sağlamak için öğrencilerin iş yükleri de TYYC tarafından denetlenmektedir.

Gerçekte nasıl çalıştığınıza gelince, çoğu ülkede olduğu gibi. Derslerin, okumaların ve bağımsız çalışmanın bir karışımı. Pratik bir konu üzerinde çalışıyorsanız, o zaman bir laboratuarda veya atölyede de zaman geçireceksiniz.

Türkiye'de eğitim

Türkiye'ye genel bir bakış ister misiniz? Bu bölüm size Türkiye'deki yaşamın nasıl olduğu, ülkenin tarihi ve ilgi çekici kültürü hakkında hızlı bir fikir verir.

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Türkiye'ye girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etmeyin! Türkiye sürecini yeterince basit tutuyor.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede eğitim alırsanız alın, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Türkiye'de öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Türkiye'deki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Türkiye'de öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Türkiye tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Ayrıca bu bölümde Türkiye'de nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Türkiye'nin başvurulara daha Amerikan yaklaşımı ve lisansüstü başvurulara daha gevşek yaklaşım yoluyla nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Türkiye'de eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Türkiye'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!