Keystone logo

Türkiye'de Eğitim: Uluslararası Öğrenciler için Bir Kılavuz

14 Şub 2014

Avrupa ile Orta Doğu arasındaki geçiş kapısı olan Türkiye, güçlü kültürel ve politik etkilere sahip genişleyen bir ülkedir. Batıda Yunanistan ve Bulgaristan, doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran ve güneydoğuda Irak ve Suriye ile sınır komşusudur. Türkiye aynı zamanda Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçit görevi görmektedir.

Bir program bulun

Türkiye'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Başkent Ankara'dır, ancak en büyük ve en önemli şehri İstanbul'dur. İstanbul, Avrupa ile Asya'yı birbirinden ayıran Boğaz Boğazı'nın şehrin merkezinden geçmesiyle ülkenin batısında yer almaktadır. Diğer büyük şehirler arasında Bodrum, Antalya, Gaziantep ve İzmir bulunmaktadır.

Türkiye uzun zamandır hem Avrupa'da hem de Orta Doğu'da önemli bir rol oynadı. Bu, bugün hala Türkiye'nin kültürüne, örf ve adetlerine ve hatta Türk diline yansımaktadır.

Türkiye - Kısa Bilgiler ve Rakamlar

Başkent

Ankara

Dil

Türk

Nüfus

83,6 milyon

Alan Boyutu

783.000 km²

Uluslararası öğrenciler

170.000+

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Türk Lirası (TRY)

Arama Kodu

+90

Saat dilimi

GMT + 3

blue mosque

Nargile, taze yaprak çay, tahıl birası ve sert kahve, Türk yaşamının günlük parçalarıdır. Hızlı bir ferahlık için gününüzü duraklatmanız oldukça normaldir. Ama sessiz bir pit stop beklemeyin. Türkiye canlı bir yerdir ve bu, açık, samimi atmosferine ve büyük misafirperverliğiyle ününe yansımaktadır. Nereden gelirseniz gelin, Türkiye'deyken birisi siz ve vatanınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir.

Ancak, daha düşük bir yaşam maliyeti ve yeterince kolay vize prosedürleri sayesinde, Türkiye aynı zamanda eğitim amaçlı bir hotspot haline geliyor. Türkiye genelinde, özellikle de İstanbul'daki üniversiteler, yurtdışında sömestrler ve hatta tam yeterlilikler için giderek daha popüler hale geliyor.

Tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve mimari hazineleri ile her fırsatta Türkiye'nin hem öğrenciler hem de turistler arasında bu kadar popüler olması şaşırtıcı değil.

Türkiye'de Eğitim

Türkiye'de yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Türkiye, iyi programları, düşük ücretleri, kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Türkiye'deki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Türkiye'ye girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etmeyin! Türkiye sürecini yeterince basit tutuyor.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede eğitim alırsanız alın, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Türkiye'de öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Türkiye'deki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Türkiye'de öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Türkiye tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Ayrıca bu bölümde Türkiye'de nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Türkiye'nin başvurulara daha Amerikan yaklaşımı ve lisansüstü başvurulara daha gevşek yaklaşım yoluyla nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Türkiye'de eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Türkiye'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!