Keystone logo

İsveç'te Okumaya Nasıl Başvurulur

10 Eki 2016

İsveç'teki başvurular için Kapanış Tarihleri/Son Tarihler

Tipik olarak, Ocak ortası İsveç'teki sonbahar dönemi çalışmaları için son başvuru tarihi ve Ağustos ortası bahar dönemi için başvuruların son teslim tarihidir. Ancak, son başvuru tarihlerini doğrulamak için başvuracağınız üniversitenin web sitesine bakmanız önemlidir.

Üniversitenize kabul bildiriminizi alır almaz öğrenci vizeniz/oturma izniniz için başvurmanız da önemlidir. Bekleme süreleri uzun olabilir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede vize başvurusunda bulunarak rakiplerinizin önüne geçin.

İsveç'te okumak için kabul için gerekli şartlar

Lisans Programı

Adaylar şunları yapmalıdır:

  • Liseden mezun olmuş olmak (lise)
  • İngilizce konusunda yetkin olun
  • İsveççe Matematik 1a, 1b veya 1c derslerine ulaşmak için matematik derslerini geçmiş olmalıdır.

Yüksek Lisans Programı

Adaylar şunları yapmalıdır:

Uluslararası kabul görmüş bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmak.

İngilizcede yetkin olun.

Doktora Programı

Adaylar şunları yapmalıdır:

  • Amaçlanan çalışma alanıyla aynı konuya odaklanan bir lisans veya daha yüksek dereceye sahip olun. Üniversiteye ve programa bağlı olarak yüksek lisans derecesi gerekebilir. Adayların bir derece tezi yazmış olması gerekir.
  • Seçtiğiniz programa bağlı olarak İngilizce ve bazen İsveççe konusunda yetkin olun.

İsveç'te Lisans Derecesi Programına Nasıl Başvurulur

İsveç'te lisans eğitimi almanın ilk adımı, hangi program veya programların sizin için doğru olduğunu seçmektir. Yukarıdaki genel eğitim gerekliliklerine ek olarak, farklı üniversiteler ve üniversite içindeki bölümlerin farklı gereksinimleri, öğrenci hayatı ve gelecekteki kariyeriniz için faydaları vardır.

Size en uygun programı bulmak için İsveç'teki programların listesine göz atın. Kendiniz için en iyi programı araştırdıktan sonra, belirli bir programın yanı sıra belirli bir derece düzeyinde eğitim alma gereksinimlerini karşıladığınızı gösteren transkriptler ve diğer belgeleri içeren bir başvuruyu tamamlayacağınız bir İsveç üniversite portalını kullanacaksınız. Tüm detayları öğrenmekle ilgileniyor musunuz? Başvurunuzu tamamlamak için yararlı bağlantılar içeren adım adım kılavuzu okuyun.

İsveç'te Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur

İsveç'teki Lisans Programlarında olduğu gibi, İsveç'te bir Yüksek Lisans programına başvurmak, eğitiminize başlamak istediğiniz üniversitenin yanı sıra okumak istediğiniz programı seçmeyi içerir.

Yukarıdaki genel gereklilikleri yerine getirmenin yanı sıra, programınızın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığınızı da kontrol etmeniz gerekecektir. Başvurunuzu ve belgelerinizi göndermek için merkezi bir merkez olarak İsveç ulusal üniversite başvuru portalını kullanacaksınız. İsveç'te Yüksek Lisans çalışmalarına başvurmanın tüm ayrıntılarını öğrenmek için aşağıdaki İsveç Yüksek Lisans Programı Başvuru Kılavuzunu okuyun.

İsveç'te Doktora Programına Nasıl Başvurulur

Yüksek Lisans ve Lisans derece programlarının aksine, doktora programlarına başvuran adaylar, İsveç üniversite kabul web sitesinden bağımsız olarak üniversitelere başvururlar. Bazı üniversiteler başvuru tarihlerini belirlerken diğerleri sıralı olarak adayları kabul ettiğinden, İsveç doktora programları için evrensel bir başlangıç tarihi yoktur.

Program gereksinimleri, İsveç'teki doktora programlarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin ve aşağıdaki bağlantıdan üniversitelerin doktora pozisyonlarının reklamını yapmak için kullandıkları web sitelerinin listesine göz atın.

İsveç'te eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

genel bakış

İsveç, uluslararası topluluğa açık olmasıyla bilinir ve eğitim sistemi de bir istisna değildir.

Giriş koşulları

İsveç'te okumak için, programa özgü giriş koşullarına ek olarak genel giriş koşullarını da karşılamanız gerekir.

Öğrenim Ücretleri ve Eğitim Maliyetleri

İsveç'te okumak ne kadar pahalı? İsveç'te yıllık yüksek öğrenim maliyetleri üniversiteye ve programa göre değişir.

Öğrenci Vizeleri

İsveç'te eğitim almayı düşünüyorsanız, İsveç'in öğrenim başvurusu yapmak için izlemesi kolay, net bir süreci olduğunu öğrenince rahatlayacaksınız.

Öğrenci Hikayeleri

Sizin gibi diğer uluslararası öğrencilerin yurtdışındaki İsveç'teki eğitimleri sırasında yaşadıkları deneyimleri okuyun.

İsveç Üniversiteleri

İsveç üniversiteleri, Avrupa standardına göre derece programları sunmaktadır. İsveç'teki yüksek öğretim kurumlarının tam listesine göz atın.

İsveç Kültürü

Büyüdüğünüz ülkeye bağlı olarak, İsveç'te okurken karşılaştığınız farklılıklar sizi şaşırtabilir veya şaşırtmayabilir. Peki kültürel düzeyde İsveç'te okumak nasıl bir şey?

İsveççe öğrenin

İsveççe bir kuzey Cermen dilidir ve Norveççe ve Danca ile yakından ilişkilidir. İsveççe öğrenmek istiyorsanız, çoğu Üniversite uluslararası öğrenciler için dil kursları sunmaktadır.

Öğrenci hayatı

İsveç'te yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu merak mı ediyorsunuz? Yurtdışında okumak için ülkenizden ayrılmak, sınıftan daha fazlasıdır!

Öğrenci İşleri

İsveç, uluslararası öğrencilere okurken çalışma hakkı verir. Ve bir AB/AEA ülkesindenseniz, eğitiminizden sonra otomatik olarak kalma ve çalışma hakkınız vardır.

burslar

İsveç'te okuyan uluslararası öğrencilerin hem üniversitelerden hem de diğer devlet ve özel kuruluşlardan burs almaları için birçok fırsat vardır.

Bu çalışma kılavuzunun içeriği, Study in Sweden ile ortaklaşa geliştirilmiştir.

İsveç'te Eğitim Hakkında


Studyinsweden.se , gelecekteki ve mevcut uluslararası öğrenciler için İsveç'te eğitim hakkında kapsamlı, resmi bir kaynaktır. Studyinsweden.se, İsveç'i yurtdışında tanıtmakla görevli bir kamu kurumu olan İsveç Enstitüsü tarafından inşa edilmiş ve sürdürülmüştür.