Keystone logo

İspanya'da Eğitim: İspanya'da Eğitim

9 Haz 2017

İspanya'daki yüksek öğretim sistemi, Orta Çağ'a kadar uzanmaktadır. İspanya'nın en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olan Salamanca Üniversitesi, 1218'de kuruldu ve her yıl 2.000'den fazla uluslararası öğrenciyi kendine çekiyor. Ama oldukça eski binalardan daha fazlası var!

1999'dan beri İspanya, diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte Bologna Süreci'nin uygulanmasına dahil olmuştur. Bu yüksek öğretim stratejisi, Avrupa'daki yüksek öğretim kurumlarında aynı kalite düzeyini korurken, öğrenciler için öğrenim hareketliliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

İspanya'da okullar (facultades ) olarak organize edilen hem kamu hem de özel üniversiteler bulunmaktadır. Bu okullar, her biri size belirli bir çalışma alanına (örneğin İşletme, Beşeri Bilimler, Bilimler) kaydolma şansı sunan farklı bölümlere ayrılmıştır.

Şu anda İspanya'da 45 devlet üniversitesi ve bazıları Katolik üniversitesi olan 31 özel üniversite bulunmaktadır. İspanya'daki eğitim sistemi, Ministerio de Educación (Eğitim Bakanlığı) tarafından düzenlenir ve İspanyol üniversiteleri hem resmi hem de resmi olmayan dereceler sunar.

Bir program bul

İspanya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Resmi dereceler, Bologna AKTS sistemi ile uyumludur; bu, bunların AB genelinde tanındığı ve Bologna Süreci tarafından belirlenen standart üç aşamalı formatı takip ettiği anlamına gelir. Eğitiminize Avrupa'nın başka bir yerinde devam etmek istiyorsanız bu harika bir seçenek!

Lisans ( grado ) ve lisansüstü kursları çeşitli alanları kapsar, böylece çalışmak istediğiniz şeyleri seçebilirsiniz! Öğretme sistemi teori ve pratik arasında bir dengedir, bu yüzden sürekli kitapların üzerinden geçmeyeceksiniz. Çift derece veya iki çalışma yolunu birleştirme seçeneği de mevcuttur. Üstelik ders çalışırken her zaman daha esnek olmaya karar verebilirsiniz. İspanya'da yarı zamanlı öğrenci olarak kayıt yaptırarak eğitiminizi işle birleştirebilirsiniz.

Iberian Air'den yeterince yararlanamıyorsanız ve İspanya'yı kalıcı eviniz yapmayı düşünüyorsanız, resmi olmayan bir derece bunu gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Tüm İspanyol üniversitelerinde bulunan bir seçenektir. Öğrencilere resmi olmayan yüksek lisans (Magister) ve yüksek lisans (maestria) dereceleri verilir. Bunlar her üniversiteye özeldir ancak size doktoraya erişim hakkı vermezler. kurslar ve genellikle İspanya dışında geçerli değildir.

Resmi olmayan derecelerin genellikle uzmanlaşmış sektörlerde olduğunu unutmayın; bu, İspanya'da kalmak ve çalışmak istiyorsanız çok yararlı olabileceği anlamına gelir. Sizin için en iyi seçimi yapmak için İspanyol yüksek öğretim sisteminde sunulan program türlerini keşfedin!

İspanya Yüksek Öğreniminde Program Türleri

Lisans – (Grado), dört yıl, 240 AKTS

İspanya'da lisans eğitimi dört yıl sürer. Mezun olduktan sonra, size profesyonel grado unvanı verilecektir. Lisans derecenizi almak, akademik kariyerinizin ilk adımıdır ve sizi bir yüksek lisans programına devam etmeye veya iş aramaya hazırlamayı amaçlar. İspanya'nın kullandığı AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) Avrupa Yüksek Öğrenim Alanındaki (EHEA) tüm üniversiteler için standarttır, yani bir dersi geçtikten sonra nota ek olarak belirli miktarda AKTS puanı alırsınız.

Lisans derecenizi İspanya'da almak için eğitiminiz sırasında 240 AKTS kredisi kazanmanız gerekir.

Yüksek Lisans – (Posgrado), bir ila iki yıl, 60–120 AKTS.

Yüksek lisans programları İspanya'da 1 ila 2 yıl sürer. Mezun olduktan sonra, Master'ın profesyonel unvanını kazanacaksınız.

Bir yüksek lisans derecesi genellikle teorik bilginin yanı sıra çalışma alanınızda uzman olmanıza yardımcı olacak becerilerin uygulanması ve geliştirilmesine odaklanmanıza izin verir. İspanya'daki yüksek lisans dereceleri çok fazla araştırma ve bireysel çalışma gerektirir. Araştırma ve yaratıcılık becerilerinizi İspanya'dan daha iyi nerede geliştirebilirsiniz?

Yüksek lisans derecenizi aldıktan sonra ilerlemekte ve bir doktora programına (üçüncü aşama çalışmaları) girmekte özgürsünüz. Doktora eğitiminize devam etmek için, genellikle hem birinci hem de ikinci aşama çalışmalarınıza dair kanıt sağlamanız istenecektir.

Doktora – (Doctorado), üç ila beş yıl, 60 AKTS.

Doktora düzeyinde programlar veya doktoralar olarak da bilinen bu derece normalde 3 ila 5 yıl sürer ve bir Yüksek Lisans programından mezun olduktan sonra erişilebilir. Bu dereceyi almak için bir doktora tezini tez komitesine sunmalı ve başarıyla savunmalı ve doktora sınavını geçmelisiniz. İspanya'da sadece resmi kurslar bir doktora programına erişim sağlar.

Peki ya işletme eğitimi? İspanya'da bir MBA, size çağdaş iş dünyasının tüm rağbet gören becerilerini sağlayacak ve İspanya ekonomisinin Avrupa'nın en büyük 5. ve küresel olarak ihracat ve ithalatta en iyi ülkeler arasında olması nedeniyle size benzersiz kariyer fırsatları sunacaktır.

Dil kursları

İspanyol üniversitelerindeki derslerin çoğunun İspanyolca olarak verildiğini ve bazılarının Katalanca gibi bölgesel bir dilde öğretilebileceğini belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, kursu takip etmek için çoğu üniversite, İspanyolca'yı ileri düzeyde anlamanızı, okumanızı ve yazmanızı isteyecektir. Ancak paniğe kapılmanıza gerek yok, İspanyolca becerilerinizi öğrenmek veya tazelemek için bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Dil kurslarının çoğu üniversiteler tarafından verilmektedir ve bu nedenle uzunlukları değişebilir.

Bu kursların çoğunun kurstan kursa değişen bir ücret gerektirdiğini belirtmekte fayda var. Bu dersler sizi çalışma materyalinizi ve çevrenizdeki insanları anlamaya hazırladığından, iyi harcanan paradır!

Ve İngilizce olarak yapılan bazı kurslar olsa da, bunlardan sadece birkaçı var. Ancak bir üniversitenin İngilizce kursu sunup sunmadığını merak ediyorsanız, onlara bir e-posta göndermek ve sormak her zaman en iyisidir, bu şekilde her zaman ilk elden bilgi sahibi olursunuz.

Marabella Akademisi gibi birkaç üniversite, sizi İspanya'da eğitim görmeye hazırlamak için tasarlanmış geçiş kurslarının yanı sıra İngilizce kursları da sunmaktadır.

İspanyol Akademik Yılı

İspanyol üniversitelerindeki akademik takvim genellikle iki döneme ayrılır. Format, ülke genelinde benzer olma eğilimindedir: derslere Ekim'de başlarsınız ve Haziran'da bitirirsiniz. Sınavlar birinci yarıyılın sonunda Şubat ayında ve ikinci yarıyılın sonunda Haziran ayında yapılır.

Bu size ekstra motivasyon artışı sağlamalıdır. Çünkü sınav sezonunu bitirdiğinde, bütün yaz güneşlenmek için vaktin var!

İspanya'ya Genel Bakış

60.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim için İspanya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Öğrenci Vizeleri

Eğitim almak için İspanya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? AB vatandaşı olup olmamanıza bağlı olarak, öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Yurtdışında okumak için İspanya'da kalmanız için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İspanya'da uluslararası bir öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İspanya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir, ancak Avrupa'daki en düşük ücretler arasındadır. Maliyetlerin geri kalanını karşılamak için birçok burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

İspanya zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. İspanya'nın ünlü canlılığı hakkında daha fazlasını öğrenin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. İspanya'daki programlara kabulün artıları ve eksileri ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İspanya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İspanya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!