Keystone logo

Slovakya'da Eğitim: Dil ve Kültür

27 May 2021

Slovakya'nın resmi dili Slovakça'dır. Slav dili olan Slovakça, komşu Çekçe ile çok yakından ilişkilidir. Slovakça öğrenmeye karar verirseniz, Slovakça'dan da uzak olmadıkları için Lehçe ve Rusça gibi diğer ana dilleri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bir program bulun

Slovakya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Slovakyalılar, insanların kendi dillerini öğrenmelerine yardımcı olmaya isteklidir. Birçok okul uluslararası öğrencilere dersler sunar ve yerel halkın çoğu sizinle daha yavaş konuşmaktan mutluluk duyar. Slovakça sana göre değilse endişelenme. Büyük şehirlerde İngilizce, özellikle gençler tarafından yaygın olarak konuşulmaktadır. Almanca ve İtalyanca gibi diller de Slovakyalılar tarafından konuşulmaktadır.

Slovakyalılar harika dış mekanları sever - ve bunun nedenini biraz merak ediyorum. Orada bulunduğunuz süre boyunca yapmanız gereken bir şey, bir hafta sonu için Horehronie bölgesini ziyaret etmektir. Horehronie muhteşemdir, ancak birçok dağlık alan gibi yağmur hızla içeri girebilir. İşaretli parkurları takip ederek ve belirlenen kamp alanlarında kalarak güvenli tarafta kalmanız önerilir.

Bir başka popüler hafta sonu kaçamağı, komşu ülkelerdeki şehirleri ziyaret etmektir. Slovakya, AB'de olmayan Ukrayna ile sınır komşusudur. Lviv veya Kiev'i ziyaret etmek istiyorsanız, herhangi bir kesin plan yapmadan önce Ukrayna için vize gereksinimlerini kontrol edin. Sonuçta, sınırda geri çevrilmek istemezsiniz!

mountain in winter

Slovak kışları sert geçebilir. Şiddetli yağmur ve kar yaygındır. Slovakya'ya giderken yanınıza güzel, sıcak ve yağmur geçirmez bir kapüşonlu ceket ve iyi bir çift kışlık bot aldığınızdan emin olun.

Suça gelince, oran Avrupa standartlarına göre bile düşük. Yankesicilik, Bratislava'da turistik yerlerde ve toplu taşıma araçlarında gerçekleşebilir, ancak oran Paris ve Barselona gibi şehirlerden çok daha düşüktür. Şiddet suçu nadirdir. Slovakya'da yakın zamanda herhangi bir terör saldırısı geçmişi bulunmuyor ve bu da güvenliğini artırıyor.

LGBT öğrenciler için Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'daki komşularından daha muhafazakar, ancak tutumlar değişiyor. Bratislava her yıl bir Onur etkinliği düzenliyor ve orada ve Nistra ve Kosice'de küçük sahneler ortaya çıkıyor.

İster dışarıda olmayı, ister rahat bir barda veya restoranda bir akşam geçirmeyi seviyor olun, Slovakya'nın size sunacağı bir şey vardır.

Slovakya'da eğitim

Bu bölüm size Slovakya'da yurt dışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar. Slovakya'daki yaşam tarzı ve fırsatlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın.

Slovakya'da Eğitim

Slovakya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Slovakya, uluslararası öğrenciler için gizli bir mücevherdir. Slovakya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Slovakya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu bölüm size bilmeniz gerekenleri anlatır.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Slovakya'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Slovakya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Ücretler hala oldukça düşük. Burslarla ilgili bilgilerin yanı sıra bu bölümde bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Slovakya'daki okullara nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu bölüm aynı zamanda motivasyon mektubunuzun önemini de kapsar.

Programlar

Slovakya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Slovakya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!