Keystone logo

Rusya'da Eğitim: Konut ve Yaşam Maliyetleri

22 Şub 2018

Rusya'da Uluslararası Öğrenci?

İşte Rusya'ya yönelik uluslararası yaptırımların çalışmalarınız için ne anlama geldiği.

Rusya'da bir öğrenci konaklamasının maliyeti, kaldığınız yere, olanaklara ve seçtiğiniz konaklama türüne bağlı olarak ayda 150 RUB ile 35.000 RUB (2,6 USD – 612 USD) arasında değişebilir. Rusya'daki şehirler arasında Moskova ve Saint Petersburg, yaşamanın en pahalı olduğu şehirler olarak biliniyor.

Size uygun konaklama türünü düşünürken birden fazla faktör devreye girer, bu nedenle mümkün olduğunca erken ek araştırma yapmanızı öneririz. Konu yurtdışında eğitim deneyiminizi planlamaya gelince, bazı genel ipuçları ve püf noktaları için Nihai Yurtdışı Eğitim Rehberimize bakın. Bununla birlikte, Rusya'da öğrenci konaklama yeri bulmak, birkaç önemli özelliği akılda tutmayı gerektirir.

Bir program bul

Rusya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Rusya'da Öğrenci Konaklama Türleri

  • Evde Kalma – Yabancı öğrenciler için yaygın bir konaklama seçeneği, ev sahibi ailelerle birlikte yaşamaktır. Bu, üniversite yurtlarından biraz daha pahalı olsa da, aile yanında konaklama, hem Rus diline hem de kültürüne tamamen dalmanız için harika bir fırsat sunar.
  • Üniversite Yurtları – Üniversite yurtları ayda 500 RUB (7 USD) ile 5.000 RUB (780 USD) arasında değişir ve genellikle kurumunuz tarafından belirlenen fiyatlarla özel kiralamalardan daha ucuzdur. Üniversite yurtlarında her zaman ortak mutfak ve banyo bulunur. Yurtlar mobilyalıdır, genellikle kampüste ve genellikle kafe ve spor tesislerinin yakınında bulunur; bu, evde konaklamada her zaman geçerli olmayabilir. Yurtta kalmayı tercih eden birçok yabancı öğrenci ile bu seçenek size diğer öğrencilerle sosyalleşmek için daha fazla seçenek sunabilir. Yalnızca üniversite ofisinizin size bir yurtta yer, bir kira sözleşmesi sunabileceğini ve bir yurtta kalmaya hak kazanıp kazanmadığınıza karar verebilecek tek organın siz olduğunu unutmamak önemlidir. Size seçenek sunduğunu iddia eden kişi veya şirketlerden gelen ipuçlarını takip etmeyin!
  • Özel Olarak Kiralanan Konaklama – Birçok öğrenci, özel bir konaklama birimine taşınmadan önce ilk birkaç ay yurtta kalmanızı tavsiye eder. Bazı üniversiteler size özel yurt bulma konusunda yardımcı olacaktır, üniversitenizden veya bir emlakçıdan geçmek güvenli ve hızlı bir konaklama bulmanın en iyi yoludur!

Diğer Yaşam Maliyetleri

Diğer ülkelerde olduğu gibi, Rusya'da yaşamanın maliyeti büyük ölçüde bulunduğunuz yere ve yaşam tarzınıza bağlı olacaktır. Konaklama maliyetleri gibi, Moskova ve St. Petersburg'daki fiyatlar, Rusya'daki diğer şehirlere kıyasla oldukça farklılık gösterebilir. Rusya'da birden fazla şehir düşünüyorsanız, farklı şehirlerdeki yaşam maliyetlerini karşılaştırmak için bu hesaplayıcıyı kullanın. Bazı genel öğrenci harcamaları açısından Rusya'da yaşamanın maliyeti için bazı genel ortalamaları derledik:

Yemek

500 RUB (8 ABD Doları)

Kahve

120 RUB (2 ABD Doları)

Bira

100 RUB (1,50 ABD Doları)

Sinema Bileti

300 RUB (5 USD)

Aylık kira

15.871 - 22.810 RUB (247 - 356 USD)

Aylık Taşıma

1.740 RUB (27 ABD Doları)

Rusya'ya Genel Bakış

Rusya, önemli bir farkla dünyanın en büyük ülkesidir. Rusya'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna ve daha fazlasına bir göz atın.

Eğitim sistemi

Rusya'daki yüksek öğretim, birkaç temel farklılık dışında, yapı olarak merkezi Avrupa sistemine benzer. Rus üniversite sistemi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Öğrenci Vizeleri

Rusya'da okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Rusya'daki öğrenci vizeleri çoğu yabancı ülkeden gelen öğrenciler için gereklidir. Öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bazı öğrenciler için, Rus üniversite eğitimi, kendi ülkelerinden çok daha ucuz görünebilir. Rusya'daki öğrenim ücretlerinin aralığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dil ve Kültür

Rusya'nın büyüklüğünü düşündüğünüzde, ülkenin çok çeşitli dillere ve kültürlere sahip olması şaşırtıcı değil. Bir göz at.

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Rusya'daki programlara kabulün artıları ve eksileri ve başvurmanız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Rusya'daki programlara bakmaya hazır mısınız? Bugün Rusya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!