Keystone logo

Portekiz'de Eğitim: Öğrenim Ücretleri ve Burslar

14 Şub 2014

Portekiz'deki yüksek öğretim kurumları, hem ulusal hem de uluslararası öğrencilerden ne kadar ücret almak istediklerini bağımsız olarak seçerler ve Portekiz üniversiteleri ve politeknikleri için öğrenim (propinas) konusunda bir üst sınır yoktur. Portekiz Eğitim Bakanlığı, ulusal asgari ücret tarafından belirlenen asgari bir miktar belirler (asgari eğitim ücreti asgari ücretin 1,3 katıdır). Bununla birlikte, üniversiteler nadiren öğrencilerden asgari tutarı alırlar.

Bir program bul

Portekiz'de okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Portekiz'de Bir Devlet Üniversitesinde Okumanın Maliyeti

Portekiz'de bir devlet üniversitesinde eğitim almanın ortalama maliyeti:

  • Lisans ve Yüksek Lisans -   €1,250 yıllık
  • Doktora -   Yılda 2.500 - 3.000 €

Portekiz'deki bir devlet üniversitesinde yarı zamanlı bir programa kayıtlı öğrenciler, tam zamanlı bir öğrencinin ödeyeceği ücretlerin yaklaşık %70'ini ödemeyi beklemelidir. Değişim öğrencileri, kendi üniversiteleri ile Portekiz üniversitesi arasındaki ikili anlaşmaya bağlı olarak öğrenim ücreti ödemekten muaf tutulabilirler.

Portekiz'de Özel Bir Üniversitede Okumanın Maliyeti

Portekiz'deki özel üniversiteler için ortalama öğrenim ücretleri devlet üniversitelerinden biraz daha yüksektir ve tüm eğitim seviyeleri için yıllık ortalama 3500 ila 3900 € arasındadır.

AB/AEA dışındaki program öğrencileri için genellikle daha yüksek ücretler geçerlidir; ancak bazı özel Portekiz üniversiteleri, öğrencinin final notlarına bağlı olarak ders ücretlerinde %100'e varan indirim sunar. Ayrıca, Portekiz'deki çoğu kamu yükseköğretim kurumunun öğrenim ücretini yıllık olarak alırken, çoğu özel kuruluşun aylık ücret aldığını da dikkate almaya değer.

Portekiz'deki Uluslararası Öğrenciler için Burslar

Portekiz'de uluslararası öğrenciler için birçok devlet ve özel burs bulunmaktadır. Ayrıca, özellikle Lizbon'da eğitim almayı planlayan öğrenciler için bazı özel burslar mevcuttur.

Hem AB hem de AB üyesi olmayan öğrenciler için kamu finansmanı, üç temel kurumun desteğiyle sağlanır:

Burslar ve hibeler genellikle yüksek lisans öğrencilerine sunulur, ancak lisans öğrencileri için de bir miktar finansman sağlanır. Kullanabileceğiniz diğer finansman seçenekleri hakkında bilgi almak için kurumunuzla iletişime geçin!

Portekiz'e Genel Bakış

50.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim için Portekiz'i seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Portekiz'deki yüksek öğrenim, lisans (Lisans), yüksek lisans (Master) ve lisansüstü (Doktora) sertifikalarına bölünmüş geleneksel üç aşamalı formatı takip eder. Daha fazlasını öğrenmek için bir dakikanızı ayırın.

Öğrenci Vizeleri

Portekiz eğitimi almak için öğrenci vizesi gereksinimleri uyruğunuza bağlıdır. Kurallar, AB/AEA vatandaşları ve AB/AEA vatandaşı olmayanlar için farklılık gösterir. Neye ihtiyacınız olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı okuyun.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Diğer birçok Avrupa ülkesiyle karşılaştırıldığında, yurtdışında eğitim hedefi olarak Portekiz'i seçen öğrenciler, genel olarak daha bütçe dostu bir deneyim bekleyebilirler.

Dil ve Kültür

Dünya çapında yaklaşık 260 milyon konuşmacı ile Portekizce, dünyanın en çok konuşulan altıncı dilidir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Portekiz'deki programlara kabulün artıları ve eksileri ve başvurmanız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Portekiz'de eğitim almak ister misiniz? Bugün Portekiz'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!