Keystone logo

Polonya'da Eğitim: Polonya'da Dil ve Kültür

18 Ara 2019
View of Krakow from St. Mary's church

Polonya, bin yıllık bir geçmişi olan ve geleneklerle güçlü bağları olan, kültürel mirasını II. Dünya Savaşı'nın etkilerine rağmen koruyan bir ülkedir. Polonya kültürü, batı medeniyetinin önemli bir parçasıdır ve sanat, müzik, felsefe, edebiyat ve bilim alanlarında önemli katkılarda bulunur.

Polonya'nın kültürel tarihi Orta Çağ'a kadar uzanır. Çağdaş Polonya, dürüstlük, inanç (çok dindar bir ulus olarak), saygı ve aileye odaklanma değerleriyle çevrilidir.

Bir program bul

Polonya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Krakow

Tarih meraklısıysanız ve ülkenin geçmişi hakkında bilginizi zenginleştirmek istiyorsanız, Auschwitz Toplama Kampı ile Wieliczka ve Bochnia Tuz Madenlerini mutlaka ziyaret edin.

Polonya'da yaşamak size bir peri masalında yaşıyormuş gibi hissettirecek! Nereden başlamalı? Gdansk'ın çarpıcı yeraltı katedralleri, büyüleyici kış harikalar diyarı Zakopane, rönesans şehri Zamość veya Polonya'nın ikinci büyük şehri olan Krakow'un tarihi merkezi? Seçenekler sonsuzdur ve Polonya şehirlerini gezmekten, güzelliklerini ve benzersiz kimliklerini keşfetmekten kesinlikle keyif alacaksınız.

Polonya ulusu ilerici, çalışkan bir ulustur ve konukseverliğe özel önem verir ve Polonya'nın “Evde misafir, evde Tanrı” sözünün de belirttiği gibi. Polonyalıların gurur duyduğu bazı ünlü kişiler arasında Frederik vardır. Chopin, Papa John Paul II, Marie Curie, John III Sobieski, Robert Lewandowski, Wisława Szymborska ve Roman Polanski.

Polonya Mutfağı

Geleneksel Polonya mutfağı bir kalori bombasıdır, ancak bir kez denediğinizde karşı koymak zor olacaktır! Alman mutfağıyla ortak özellikleri olan Polonya mutfağında tonlarca baharat kullanılıyor ve ağırlıklı olarak et, ekmek, mantar, sebze, pancar, turşu, lahana turşusu ve sosis ağırlıklı.

Polonya mutfağı denilince akla ilk gelen şüphesiz Polonya pierogiesidir. Pierogies, et, sebze, peynir veya meyve gibi çoklu dolgularla doldurulmuş köftelerdir. Diğer favori yemekler arasında zurek, kotlet schabowy, bigos, oscypek ve büyük lezzetli sokak yemeği sandviçleri olan zapiekanka yer alır!

Geleneksel Polonya içecekleri bal likörü, bira ve tabii ki Polonya votkasını içerir. Hatta bazı kaynaklar ilk votka üretiminin Polonya'da 8. yüzyılda gerçekleştiğini iddia ediyor! Votka Polonya'da büyük ölçüde tüketilir ve ödüllü Wyborowa Klasyczna'dan lüks Chopin Rye, tanınmış Belvedere ve klasik Sobieski Vodka'ya kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz tatlar ve markalar vardır.

Lehçe

Polonya, EF İngilizce Yeterlilik Endeksi'nde 16. sırada yer alıyor ve bu nedenle Polonya'dayken etkili bir şekilde İngilizce iletişim kurmakta sorun yaşamayacaksınız. Öte yandan, yabancı dil öğrenmenin birçok faydası vardır ve sizi konfor alanınızdan çıkararak aynı zamanda Polonya kültürünü tanımanıza olanak tanır.

Lehçe, öğrenilmesi en zor dillerden biri olarak kabul edilir, ancak neden cesur olup denemeyesiniz? Kesinlikle etkilenecek Polonyalılar tarafından çok takdir edilecektir! Lehçe, 50 milyondan fazla insan tarafından konuşulan bir Batı Slav dilidir ve Avrupa Birliği'nin en çok konuşulan altıncı dilidir. Polonya alfabesi 32 harften oluşur ve dilin zorluğu, ustalaşması zor olan karmaşık telaffuz, cinsiyet sistemi, fiiller veya durumlara dayanmaktadır.

Lehçe dilini öğrenirseniz, ortak dil özelliklerini paylaştıkları için Çek, Slovakça, Sırpça veya Ukrayna dillerinin temellerini daha iyi anlama avantajına sahip olacaksınız. İlgili?

Varşova Üniversitesi, Lehçe dil öğrenimini teşvik eder ve öğrencileri her seviyedeki dil sınavlarına kısa veya uzun vadeli kurslar aracılığıyla hazırlar. Ayrıca kendinizi en üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, Yabancı Dil Olarak Lehçe Sertifika Sınavlarına (Egzaminy Certyfikatowe z Języka Polskiego jako Obcego) girmeyi düşünmelisiniz.

Polonya'da eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin:

Polonya'da Eğitim - Genel Bakış

45.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Polonya'yı seçmektedir. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Polonya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Hem kamu hem de özel üniversiteler, Bologna sürecinin belirlediği hedefleri ve standartları takip eder.

Öğrenci Vizeleri

Polonya'ya okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Polonya'da barınma ve yaşam maliyeti, özellikle Avrupa'daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, nispeten ucuzdur.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Polonya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişiklik gösterir, ancak uluslararası öğrenciler için eğitim hala diğer birçok Avrupa ülkesinden çok daha düşüktür.

Başvuru süreci

Polonya'daki giriş koşulları üniversiteden üniversiteye değişir. Burada hem AB hem de AB üyesi olmayan vatandaşlar için başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

programlar

Polonya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Polonya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!