Keystone logo

Lüksemburg'da Eğitim: Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

29 Mar 2021

Lüksemburg, AB'nin Schengen Bölgesi'nin bir parçasıdır. Bu, yirmi altı katılımcı ülkenin tamamında vize gereksinimlerinin genel olarak benzer olduğu anlamına gelir. AB, AEA veya İsviçre'den iseniz, hareket özgürlüğünün tadını çıkarırsınız ve çok fazla güçlük çekmeden Lüksemburg'a taşınabilirsiniz. Bununla birlikte, Lüksemburg vize gereksinimleri, Fransa veya İspanya'nınkilerden daha katı değildir.

Bir program bulun

Lüksemburg'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Vizenizi veren ülke üzerinden Schengen Bölgesine girmeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin; Litvanya tarafından verilen bir vize ile Bölgeye Barselona üzerinden giremezsiniz. Neyse ki, İrlanda ve İngiltere gibi Bölge dışındaki ülkelerden Lüksemburg'a birçok bağlantılı uçuş var. Ancak, Bölgeye girdikten sonra, istediğiniz kadar geniş ve uzağa seyahat etmekte özgürsünüz. Schengen vizeleri Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan ve Kıbrıs'ta da geçerlidir, ancak İrlanda'da geçerli değildir.

Öğrenci vizesi gereksinimleri ülkeden ülkeye değişir, bu nedenle başvurmadan önce kontrol edin. Ancak Lüksemburg öğrenci vizesi almak için genellikle ihtiyacınız olan şey budur:

  • Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı aracılığıyla geçici oturma izni için başvurun
  • Pasaport fotoğrafları
  • Pasaport
  • Doğum belgesi
  • Kabul onayı
  • Konaklamanızın tamamını kapsayan sağlık sigortası
  • Yeterli maliyenin kanıtı
  • Ülkenizden temiz polis kontrolü
  • Yaşayacak bir yerin kanıtı
woodland

Vardığınızda, tam öğrenci izniniz verilmeden önce taşındığınız belediyeye kayıt olmanız ve tıbbi kontrolden geçmeniz gerekir. Bu genellikle yaklaşık bir ay sürer.

Öğrenci vizeniz, Lüksemburg'da kaldığınız süre boyunca çalışmanıza izin verir. Dönem süresince haftada on beş saate, tatillerde ise haftada kırk saate (tam zamanlı) kadar çalışabilirsiniz. Geliriniz bir Lüksemburglu'nunki gibi vergilendirilecektir.

Lüksemburg'da eğitim

Lüksemburg'a genel bir bakış ister misiniz? Büyük Dükalık hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misin? Bu bölüm, bilmeniz gereken her şeyi size gözden geçirmenizi sağlar.

Lüksemburg'da Eğitim

Lüksemburg'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Lüksemburg, iyi programları, düşük ücretleri ve dilleri göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için iyi bir destinasyondur. Lüksemburg'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Lüksemburg'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Lüksemburg'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Lüksemburg'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler normalde oldukça düşüktür. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Lüksemburg, siyasi önemi ve kültürü açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin diller, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde Lüksemburg'daki güvenlik hakkında da konuşuyoruz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Lüksemburg okullarına nasıl başvuracağınız ve bunu yapmanız için gereken belgeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Lüksemburg'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Lüksemburg'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!