Keystone logo

Lüksemburg'da Eğitim: Barınma ve Yaşam Maliyetleri

30 Mar 2021

Bunun iki yolu yok. Lüksemburg'da yaşamak pahalı olabilir. Ancak iyi bir bütçe ayırarak ve ileriyi planlayarak, beklediğinizden daha az bir fiyata orada yaşamak mümkündür. Çoğu öğrenci kendisini ülkenin Guttland bölgesinde bulur. Guttland, Lüksemburg Şehri'ne ev sahipliği yaptığından, bu fiyatlar başkentte yaşamanın maliyetini yansıtacaktır.

Bir program bulun

Lüksemburg'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Lüksemburg'un para birimi Euro'dur (€). Lüksemburg, 1999 yılında Euro bölgesinin kurucu üyelerinden biriydi. Euro dünyanın en önemli para birimlerinden biridir ve hemen hemen her yerde borsalarda bulunabilir.

Lüksemburg Şehrindeki bazı ortalama yaşam maliyetleri (EUR ve USD cinsinden):

Aylık kira (1 yatak odalı daire): 1200 € (1410 $)

Kamu hizmetleri (aylık ortalama): 230 € (235 $)

Aylık toplu taşıma kartı: 0 € *

Yemek (ucuz restoran): 18 € (21 $)

Kahve: 3,30 € (3,90 $)

Süt (1 litre): 1,35 € (1,60 $)

Sebzeler (1kg): 2 € (2,35 $)

Yumurta (düzine): 3 € (3,50 $)

Su (1,5 litre): 0,95 € (1,10 $)

Tavuk (1kg): 11.50 € (13.50 $)

Şarap (şişe): 10 € (11,75 $)

Ekmek (somun): 2,40 € (2,80 $)

* Lüksemburg'un tamamında toplu taşıma, vatandaşlar, sakinler ve turistler için aynı şekilde ücretsizdir. Bu, Lüksemburg hükümetinin bir iklim girişimidir.

Kira hariç, kişi başına aylık ortalama yaşam maliyeti 950 € (1100 $) 'dır.

village luxembourg

Lüksemburg'daki öğrenciler için barınma normalde okulların kendileri tarafından sağlanır. Uygun bir ücret karşılığında, bir öğrenci okulundan bir oda kiralayabilir. Bazen bu odalar en-suite banyolu olabilir, ancak muhtemelen bir mutfağı paylaşmanız gerekecektir. ABD'de bu tür konaklamaya yurt denir. Avrupa'da buna normalde salonlar veya koridorlar denir. Bu tür bir konaklama normalde aylık 350 € - 500 € (410 ABD $ - 580 ABD $) arasındadır.

Lüksemburg'da sağlık hizmetleri dünyanın en iyilerinden biridir. Hükümet, sağlık hizmeti sistemini ve tesislerini işletmek, sürdürmek ve iyileştirmek için çok para harcıyor. Bununla birlikte, AB, AEA veya İsviçre'den değilseniz, acil bir durum olmadığı sürece sisteme erişim hakkınız yoktur. Bu nedenle, öğrenci vizenizi almak için sağladığınız sağlık sigortasının iyi olduğundan ve geniş kapsam sağladığından emin olmanız gerekir.

Ödeme yöntemlerine gelince, Lüksemburg dünya lideri bir bankacılık sistemine sahiptir, tüm ülke çapında telefonunuzun yanı sıra çipli ve temassız kartlarla ödeme yapabilirsiniz. Bazen pazar tezgahlarında ve küçük butiklerde kartları bile kullanabilirsiniz. Maliyetleri daha düşük tutmak için bağımsız olarak alışveriş yapmayı seçerseniz bu yararlıdır.

Lüksemburg'da eğitim

Lüksemburg'a genel bir bakış ister misiniz? Büyük Dükalık hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Bu bölüm, bilmeniz gereken her şeyi size gözden geçirmenizi sağlar.

Lüksemburg'da Eğitim

Lüksemburg'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Lüksemburg, iyi programları, düşük ücretleri ve dilleri göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için iyi bir destinasyondur. Lüksemburg'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Lüksemburg'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Lüksemburg'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Lüksemburg'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler normalde oldukça düşüktür. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Lüksemburg, siyasi önemi ve kültürü açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin diller, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde Lüksemburg'daki güvenlik hakkında da konuşuyoruz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Lüksemburg okullarına nasıl başvuracağınız ve bunu yapmanız için gereken belgeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Lüksemburg'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Lüksemburg'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!