Keystone logo

Lüksemburg'da Eğitim: Dil ve Kültür

30 Mar 2021

Lüksemburg, kelimenin tam anlamıyla üç dilli bir devlettir. Lüksemburgluların çoğu evde Lüksemburgca konuşur, ancak resmi dillerinin üç dili de eğitimde kullanılır. İlköğretim Fransızca, ortaokul Lüksemburgca ve lise Almancadır.

Bir program bul

Lüksemburg'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Her üç dil de hükümetin adli ve idari bölümlerinde kullanılmaktadır. Bir yasa tasarısı Fransızca tartışılır, Lüksemburgca değiştirilir ve ardından nihai oylama Almanca olarak yapılır. Lüksemburglular, genellikle aynı cümlede olmak üzere üç dil arasında düzenli olarak geçiş yaparlar. İngilizce ve Portekizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Portekiz'in demokrasiye geçişinden önce birçok Portekizli başka ülkelere gitti. O zamanlar Lüksemburg, diğer Katolik çoğunluklu ülkelerden gelen göçmenleri özellikle hoş karşılıyordu. Bu nedenle bugün Portekizliler ve Portekiz kökenliler nüfusun yaklaşık altıda birini oluşturuyor.

classic car

Lüksemburg Katolik bir ülkedir, ancak İspanya veya İrlanda gibi, bugünlerde kültürel olarak daha Katoliktir. Lüksemburg anayasal düzeyde laiktir, bu nedenle ülkenin günlük işleyişinde dinin hiçbir rolü yoktur.

Lüksemburg aynı zamanda İskandinavya ile aynı seviyede, dünyanın en sosyal liberal ülkelerinden biridir. Lüksemburglular, bir dizi sosyal konuda, özellikle de LGBT hakları konusunda son derece açık fikirlidir. 2015'ten beri eşcinsel çiftlerin evlenme hakları var ve Lüksemburglular ezici bir çoğunlukla bunu destekliyor.

busking

Suça gelince, Lüksemburg'da oran son derece düşüktür. Küçük hırsızlık ve çanta kapma olayları da sıra dışı olmakla birlikte, şiddet içeren suçlar nadirdir. Lüksemburg'un da yakın zamanda terörizm geçmişi yok. Bu nedenle, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir.

Lüksemburg, sınır kontrolü olmayan Schengen Bölgesi'nin kurucu üyesidir, yani pasaportunuza ihtiyaç duymadan Brüksel, Leuven, Paris, Frankfurt ve ötesine kısa gezilerin tadını çıkarabilirsiniz!

Lüksemburg'da Eğitim

Lüksemburg'a genel bir bakış ister misiniz? Grand Duchy hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Bu bölüm size bilmeniz gereken her şeyi gözden geçirmenizi sağlar.

Lüksemburg'da Eğitim

Lüksemburg'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Lüksemburg, iyi programları, düşük ücretleri ve dilleri nedeniyle çeşitli öğrenciler için iyi bir destinasyondur. Lüksemburg'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Eğitim için Lüksemburg'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Lüksemburg'da öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Lüksemburg'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Lüksemburg'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler normalde oldukça düşüktür. Bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bu bölümde bir araya getirdik.

Başvuru süreci

Bu bölümde Lüksemburgca okullarına nasıl başvurulacağı ve bunun için gereken belgeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Lüksemburg'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Lüksemburg'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!