Keystone logo

Litvanya'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler İçin Bir Kılavuz

5 Şub 2014
Lithuanian landscape

Avrupa'nın Baltık bölgesindeki çalışmaları hiç düşündünüz mü? Evet ise, neden Litvanya'da eğitim almıyorsunuz? Litvanya veya Lietuva, Letonya ve Estonya ile birlikte üç Baltık ülkesinden biridir ve Baltık Denizi'nin doğu kıyısında yer alır. Litvanya küçük bir ülkedir ama kendinizi rengarenk evler, kaleler, kaleler ve arnavut kaldırımlı sokaklarla dolu bir ülkede yürürken bulacağınız için kesinlikle sizi tatmin edecektir.

Peki Litvanya'yı benzersiz yapan nedir? Her şeyden önce, bütçeye uygun bir Avrupa eğitim yeri arıyorsanız, o zaman Litvanya Avrupalı veya uluslararası bir öğrenci olarak sizin için harika bir yer! Öğrenim ücretleri, barınma ve yaşam maliyetleri Avrupa'daki en uygun fiyatlar arasındadır.

Ayrıca, Litvanya'da okumak, merkezi konumu sayesinde kuzey Avrupa'yı keşfetmenizi sağlayacaktır. İsveç veya Finlandiya gibi yakın ülkeleri ve ayrıca Litvanya'nın kardeş ülkeleri Letonya ve Estonya'yı kolayca ziyaret edebilirsiniz, çünkü başkentleri Riga ve Tallinn otobüsle sadece birkaç saat uzaklıktadır!

Bir program bul

Litvanya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Ülke hakkında ne kadar çok şey biliyorsun? Ülkeyle ilgili en dikkate değer gerçeklerden biri, Litvanya'nın dünya çapında en hızlı internet hızlarından birine sahip olmasıdır. Ayrıca, Litvanca, 5.000 yıldan fazla bir geçmişe sahip dünyanın en eski dillerinden biridir!

Aynı zamanda Avrupa'nın en saygın ağaç türlerinden biri olan Stelmuztel Meşe'nin de anavatanıdır. Meşenin yaşı 1.500-2.000 yıl civarındadır ve ülkede ulusal bir anıttır. Litvanya sporu seven bir ülkedir ve basketbol ülkenin ikinci dini olarak kabul edilebilir.

Basketbol, Sovyet döneminde, ülkenin bağımsızlık mücadelesi sırasında Litvanya'da ünlendi. Basketbol hayranı olsanız da olmasanız da Domantas Sabonis, Jonas Valanciunas veya Šarūnas Marčiulionis gibi Litvanyalı basketbol efsaneleri hakkında hikayeler duymuş olabilirsiniz.

Litvanya gelişmiş bir ülkedir ve Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, İskandinav Yatırım Bankası, İskandinav-Baltık Sekizi (NB8), NATO ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) aktif bir üyesidir.

Litvanya'da eğitim almayı seçerseniz, eşsiz tarihi yerleri ve müzeleri ziyaret ederek bu güzel ülkenin tarihi hakkında daha fazla şey keşfetme ve ülkenin 1990'ların başında Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını öğrenme fırsatına sahip olacaksınız.

Litvanya'da okuyorsanız, bu deneyim kültürel bilginizi zenginleştirecek, ağınızı genişletmenize yardımcı olacak ve size yüksek akademik nitelikler sunacaktır. Bu küçük Baltık ülkesinin neden uluslararası bir öğrenci olarak okumak için eşsiz bir yer olduğunu öğrenmek için Litvanya'da Eğitim kılavuzumuzu okuyun.

Litvanya - Hızlı gerçekler ve rakamlar

Başkent

Vilnüs

Dil

litvanyaca

nüfus

2,7 milyon

Alan Boyutu

65.300 km²

Uluslararası öğrenciler

4.562

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Euro (€)

Arama Kodu

+370

Saat dilimi

GMT+2

Lithuanian castle

Litvanya'da yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi

Peki neden Litvanya'da eğitim almalısınız? Litvanya, uluslararası öğrenciler için mükemmel akademik kurumlar, yenilikçi tesisler ve 350'den fazla İngilizce eğitimli çalışma programı sunmaktadır. Ülke, 15 yaşın üzerindeki genç Litvanyalılar arasında okuryazarlık oranı %100 olduğu için eğitime değer veriyor.

Litvanya'da tam zamanlı veya yarı zamanlı İngilizce eğitim alabilirsiniz. İngilizce dil yeterliliğinizi TOEFL dil sınavı ile kanıtlayabilirsiniz. Dereceler üç aşamada sunulmaktadır: Lisans Lisans döngüsü, lisansüstü Yüksek Lisans döngüsü ve lisansüstü Doktora döngüsü. Vilnius Üniversitesi ve Vytautas Magnus Üniversitesi gibi bir dizi Litvanya üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Litvanya'da 15 devlet üniversitesi ve 6 özel üniversitenin yanı sıra 16 devlet koleji ve 11 özel üniversite bulabilirsiniz. Ülkenin en büyük üniversitesi ve Kuzey Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biri Vilnius Üniversitesi'dir.

Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Baltık'taki en büyük teknik üniversitedir. Tüm eğitim kurumları, Litvanya Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Spor Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Eğitim sistemi

Litvanya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Litvanya, çeşitli programları göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için popüler yerlerden biridir. Litvanya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Eğitim için Litvanya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Litvanya'da öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Litvanya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Litvanya'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Masrafların geri kalanını karşılamak için çok sayıda burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

Litvanya tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Litvanya'daki programlara giriş ve çıkışlar ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Litvanya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Litvanya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!