Keystone logo

Letonya'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler İçin Bir Kılavuz

5 Şub 2014

Letonya, Kuzey ve Doğu Avrupa'nın kesiştiği noktada bulunan üç Baltık Devletinden biridir. Estonya, Rusya, Beyaz Rusya, Litvanya ve Baltık Denizi ile komşudur. Letonya büyük bir ülke olmayabilir, ancak kesinlikle çok şey barındırıyor.

Bir program bul

Letonya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Letonya, ormanlık alanlar, dolambaçlı nehirler ve sakin göllerle kaplı bir ülkedir. Doğunun antik ormanlarından batının el değmemiş kumsallarına kadar Letonya, doğal güzelliğin bir hazinesidir. Ancak Letonya'da sadece dış mekanlardan çok daha fazlası var.

Letonya - Kısa Bilgiler ve Rakamlar

Başkent

Riga

Diller

Letonca

nüfus

1.9 milyon

Alan Boyutu

64.589km²

Uluslararası öğrenciler

5.000+

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Euro (€)

Arama Kodu

+371

Saat dilimi

GMT+2

Riga, Letonya'nın başkentidir ve halk arasında Doğu'nun Paris'i olarak bilinir. Çoğu uluslararası öğrencinin kendilerini bulduğu yer burasıdır. Riga üç ayrı bölümden oluşan bir şehirdir: eski, Sovyet ve yeni. Bu ilginç karışım, Riga'da gösterişli bir kafe bölgesinden hareketli bir finans bölgesine kadar her şeye sahip olduğu anlamına gelir. Açık denizde, Letonya'nın büyüyen ekonomik başarısına katkıda bulunan gelişen bir doğal gaz endüstrisi var.

Resmi dil, ülkenin doğusunda konuşulan Letonca'nın bir lehçesi olan Litvanca ve Latgalca ile yakından ilişkili bir Doğu Baltık dili olan Letonca'dır. Letonya AB'nin bir parçası olduğu için Letonca artık daha yüksek bir profile sahip bir dildir. Rusça da ülkenin bazı bölgelerinde yaygın olarak konuşulmakta ve anlaşılmaktadır.

snow latvia

Ancak, genç Letonyalılar giderek artan bir şekilde ikinci dilleri olarak İngilizce öğreniyorlar. Ülke genelinde, özellikle Riga'da İngilizce, Letonyalılar tarafından hayatın her kesiminden yaygın olarak konuşulmakta ve anlaşılmaktadır.

Tüm bunlar sizi beklerken Letonya, yurtdışında eğitim için harika bir yer haline getiren bir ülkedir. Bu kılavuzda Land of Blue Lakes hakkında daha fazla bilgi edinin.

Letonya'da Eğitim

Letonya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Letonya, iyi programları, yaşam tarzı ve staj olanakları göz önüne alındığında çeşitli öğrenciler için iyi bir destinasyondur. Letonya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Letonya'ya okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Letonya'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Letonya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Letonya'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok farklı olabilir. Bunun nasıl çalıştığı ve burslar hakkında bilgileri bu bölümde bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Letonya kültür mirası ve önemi bakımından zengin bir ülkedir. Ülkenin diller, kültürler ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde Letonya'daki güvenlik hakkında da konuşuyoruz.

Başvuru süreci

Letonya okullarına nasıl başvurulacağı ve bunu yapmak için gereken belgeler hakkında bu bölümde daha fazla bilgi edinin.

programlar

Letonya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Letonya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için bugün arama motorumuzu kullanın!