Keystone logo

İtalya'da Eğitim: Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

5 Şub 2014

İtalya'daki öğrenci vizeleri, menşe ülkenizdeki İtalyan Büyükelçilikleri veya Başkonsolosluk ofisleri tarafından verilir.

Avrupa Birliği (AB) veya EFTA ülkelerinden gelen öğrenciler İtalya'ya geçerli bir pasaport veya AB kimlik kartı ile girebilir ve eğitimleri süresince İtalya'da vizesiz kalabilirler. Ancak AB öğrencileri, çalışma programları 3 aydan uzunsa, oturma izni almak için geldiklerinde yerel Questura karakoluna (polis karakolu) kayıt yaptırmalıdır.

AB üyesi olmayan bir öğrenciyseniz, İtalya'ya girmeden önce öğrenci vizesi almanız gerekir. İtalyan öğrenci vizenizi alma sürecini başlatmak için aşağıdaki bilgileri kullanın!

Bir program bul

İtalya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

AB Üyesi Olmayan Öğrenciler İçin Vizeler

Eğitim programının süresine bağlı olarak İtalya'da iki tür öğrenci vizesi vardır:

 • Vize tip C: Bir veya daha fazla giriş için ve 90 günü aşmayan bir süre için geçerli olan kısa süreli vize veya seyahat vizesi
 • D tipi vize: 90 günden fazla geçerli uzun süreli vize

İhtiyacınız olan vize türü ne olursa olsun, işleme süresi uzun olabileceğinden, İtalya'ya giriş yapmak istediğiniz tarihten çok önce işleme başlayın. İtalyan kurumunuzdan bir kabul mektubu alır almaz vize randevusu almak için en yakın İtalyan büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçmelisiniz, çünkü randevu almak zor olabilir. İtalyan öğrenci vizesine başvuru prosedürleri değişebilir, bu nedenle mevcut vize gerekliliklerini teyit etmek için bilgi almak için İtalyan Büyükelçiliği ile iletişime geçmek her zaman faydalı olacaktır.

İtalya'ya D tipi vize ile giriyorsanız, aynı zamanda İtalya'ya gelişinizden sonraki 8 gün içinde Questura istasyonuna varışınızı bildirmeniz gerekecektir. Ülkedeki yasal ikamet durumunuzu kanıtlamak için size gönderilen bir oturma izni kartınız olacak.

Gerekli belgeler

Öğrencilerin İtalya'da okumak için öğrenci vizesi başvurusunun bir parçası olarak aşağıdaki belgelerin herhangi birini veya tümünü sunmaları gerekebilir:

 • En az iki boş vize sayfası olan ve eğitim programınızın beklenen bitiş tarihinden sonra en az üç ay geçerliliği olan geçerli bir pasaport;
 • İtalya'daki kurumunuzdan bir kabul mektubu;
 • Doldurulmuş bir vize başvuru formu;
 • İtalya'ya ve İtalya'dan seyahat programınızın bir kopyası,
 • Adli sicil kaydının bulunmadığının kanıtı;
 • İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı (eğitim programınızın diline bağlı olarak);
 • Kendinizi desteklemek için yeterli mali kaynağın kanıtı (aylık 450 € ile 515 € arasında);
 • İtalya'da yeterli konaklama kanıtı;
 • Yeterli sağlık sigortasının kanıtı; ve
 • İlgili başvuru ücretini ödediğinizin kanıtı.

Eğitiminiz sırasında çalışmak

AB vatandaşı olan uluslararası öğrenciler, eğitimlerinin yanı sıra İtalya'da çalışma hakkına sahiptir, ancak normal eğitim süreleri boyunca haftada 20 saati geçmemelidir. Ancak, tatil dönemlerinde daha fazla saat sürebilirsin.

AB üyesi olmayan öğrenciler, İtalya merkezli bir işverenden iş teklifi gerektiren bir çalışma izni alırlarsa, öğrenimleri sırasında çalışabilirler - biraz karmaşık bir süreç! İşlem süreleri bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama iki ay civarındadır. AB dışından gelen uluslararası öğrenciler İtalya'ya gelir gelmez hemen iş bulmaya güvenmemeli, İtalya'daki yeni hayatınıza alışmaya odaklanmalıdır !

İtalya'ya Genel Bakış

30.000'den fazla uluslararası öğrenci her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak İtalya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

İtalya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İtalya, çeşitli programları, yüksek kaliteli eğitimi, kültürü ve tarihi ile çeşitli uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur. İtalya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İtalya'da uluslararası bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İtalya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin İtalya'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Maliyetlerin geri kalanını karşılamak için birçok burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

İtalya, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. İtalya'daki programlara giriş ve çıkışlar ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İtalya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İtalya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!