Keystone logo

İtalya'da Eğitim: Başvuru Süreci

14 Haz 2017

İtalyan Üniversiteleri için Giriş Koşulları

Bir İtalyan üniversitesinde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi almak için başvururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç giriş koşulu vardır. Bir İtalyan üniversitesine mükemmel başvuru hazırlamak için bu 6 kolay adımı izleyin!

Bir program bul

İtalya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Lisans Çalışmaları

Bir İtalyan üniversitesinde lisans derecesi için giriş koşullarını yerine getirmek için lise eğitimini başarıyla tamamlamış olmanız, geçerli bir okul bitirme sertifikasına sahip olmanız ve kendi ülkenizde yüksek öğrenim eğitimine hak kazanmanız gerekir. İtalya'daki birçok lisans düzeyindeki programın yalnızca İtalyanca olarak sunulduğunu ve seçtiğiniz programa kabul edilmek için dil becerilerinizi sertifikalı bir dil sınavıyla kanıtlamanız gerekebileceğini unutmayın.

Ustalık çalışmaları

Bir İtalyan üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almak için ilgili bir lisans veya eşdeğer derece sertifikasına sahip olmanız gerekir. Birçok İtalyan üniversitesi, yüksek lisans düzeyinde İngilizce olarak daha geniş bir program yelpazesi sunar. Daha önceki çalışmalarınız İngilizce değilse, TOEFL® gibi tanınmış bir İngilizce dil sınavına girerek yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz. veya IELTS. Kurumunuz tarafından hangi dil sınav puanlarının tanındığını uluslararası ofisinden teyit etmelisiniz.

İtalya'da yurtdışında eğitim almak için giriş koşullarının bir parçası olarak, seçtiğiniz programa başvururken aşağıdaki belgelerin herhangi birini veya tamamını sunmanız gerekebilir.

  • Pasaport veya AB kimlik kartı gibi kimlik belgesi;
  • Önceki çalışmalarınızın akademik transkriptleri;
  • Üniversite başvuru formu;
  • Tavsiye mektubu;
  • Kişisel Açıklama; ve
  • Dil yeterliliğinin kanıtı (programa bağlı olarak İngilizce veya İtalyanca).

Kurumunuza ve belgelerinizin yazıldığı dile bağlı olarak, belgelerinizin İtalyanca'ya onaylı tercümesini de sağlamanız gerekebilir. Farklı okul ve programların farklı giriş koşulları olabileceğinden, her zaman özel başvuru şartlarını kurumunuzla teyit edin!

Doktora Çalışmaları

Bir İtalyan üniversitesinde doktora için giriş şartlarını yerine getirmek için ilgili bir diploma veya yüksek lisans programına ihtiyacınız var. Bazı İtalyan üniversiteleri de başvuru sahiplerinden araştırma tekliflerini sunmalarını istedi.

Akılda Tutulması Gerekenler

İtalya'da okumak için sahip olmanız gereken minimum notu ve karşılamanız gereken giriş koşullarını teyit etmek için her zaman üniversiteye danışın.

Belirli rekabetçi eğitim programları için (sağlık ve tıp, veterinerlik, eğitim ve mimarlık gibi), yükseköğretim kurumları özel kabul sınavları gerektirebilir.

Programınız için özel giriş koşullarını karşıladığınızı onayladıktan sonra, başvurunuzu yapma zamanı! Bir İtalyan üniversitesinde okumak için hangi başvuru sürecini izlemeniz gerektiğini öğrenmek için aşağıyı okuyun.

Nasıl Başvurulur

İtalya'daki öğrenci vizesi başvuru sürecine benzer şekilde, İtalyan üniversitelerine başvuru için de menşe ülkenize ve mevcut ikamet yerinize bağlı olarak farklı başvuru prosedürleri bulunmaktadır.

Eğer bir Avrupa vatandaşıysanız veya İtalya'da ikamet eden AB vatandaşı değilseniz, geçerli ve geçerli bir " permesso di soggiorno " ile doğrudan İtalya'daki üniversitenize başvurmalısınız.

Yurtdışında ikamet eden AB üyesi olmayan bir vatandaşsanız, ikamet ettiğiniz ülkedeki İtalyan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna bir ön başvuru talebi göndermeli ve hangi kurum ve programa başvurduğunuzu belirtmelisiniz. Yetkililer belgelerinizi kuruma iletecek ve sonuçların nasıl ve ne zaman yayınlanacağını kurumunuzla teyit etmelisiniz. Tipik olarak, sonuçlar ya Büyükelçilik tarafından gönderilir ya da kurum sizinle doğrudan iletişime geçecektir.

İtalya'ya Genel Bakış

30.000'den fazla uluslararası öğrenci her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak İtalya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

İtalya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İtalya, çeşitli programları, yüksek kaliteli eğitimi, kültürü ve tarihi ile çeşitli uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur. İtalya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için İtalya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? AB vatandaşı olup olmamanıza bağlı olarak, öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Yurtdışında okumak için İtalya'da kalmanız için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İtalya'da uluslararası bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İtalya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin İtalya'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Maliyetlerin geri kalanını karşılamak için birçok burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

İtalya, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

programlar

İtalya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İtalya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!