Keystone logo

İtalya'da Eğitim: İtalya'da Eğitim

5 Şub 2014

İtalyan üniversiteleri dünyanın en eski üniversiteleri arasındadır. Tartışmaya dayalı öğretimin yüksek oranda vurgulandığı Kuzey Amerika veya Kuzey Avrupa'dan farklı olarak, İtalya'daki yüksek öğretim sisteminin yapısı daha resmidir ve İtalya'da çoğu öğretim büyük konferans salonlarında gerçekleşir. Öğrencilerin ayrıca sınavlara hazırlanmak için sınıf dışında önemli miktarda kendi kendine çalışma saatlerini tamamlamaları beklenir.

Yüksek öğretim sınavları öğretim döneminden sonra yapılır ve çoğunlukla sözlü sınavlardır, yani profesörünüzle bire bir görüşme yoluyla test edileceksiniz. Ayrıca, sınavlar 4 ila 6 hafta gibi çok daha uzun bir süre içinde gerçekleşir ve öğrenciler sınavlarını bu süre içinde ne zaman planlayacaklarını seçebilirler. Her sınav birkaç tarihte sunulur ve öğrenciler sınavlarına ne zaman gireceklerini seçebilirler. Öğrenciler ayrıca, 30 puanlık bir ölçekte not verilen ilk sonuçtan memnun kalmazlarsa, bir notu geri çevirme ve sınava yeniden girme hakkına sahiptir.

Bir program bul

İtalya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Akademik yıl iki yarıyıldan oluşur. İlk dönem Eylül/Ekim'de başlar ve Ocak/Şubat'ta sona erer. İkinci dönem Şubat ayında başlar ve Temmuz ayında sona erer. İtalya'da yarıyılların, lisans programlarının ve sınav dönemlerinin fiili başlangıç ve bitiş tarihleri her üniversitede farklılık gösterir, ancak her akademik dönem, 14 haftalık öğretim süresi ve 6 haftalık sınav döneminden oluşan yaklaşık 20 hafta sürer.

Derece ve Kurum Türleri

Bologna Sürecine dayalı olarak, İtalya'daki eğitim sistemi 1999'da Avrupa çapında uyumlu bir eğitim sistemi oluşturmak için yeniden düzenlendi. O zamandan beri İtalya, aşağıdakilerden oluşan 3 aşamalı bir sistem uygulamıştır:

Kurum türleri açısından, İtalya'da yükseköğretim sektörünü oluşturan iki geniş kurumsal kategori vardır: Üniversite kurumları ve Sanat ve Müzik Yüksek Öğrenimini içeren üniversite dışı kurumlar ( Alta formazione Artistica e Musicale veya AFAM).

İtalya'nın sunduğu işletme derecelerini merak ediyor musunuz? İtalyan ekonomisi, Avrupa Birliği'ndeki en büyük 3. ulusal ekonomidir. İtalya'da MBA çok popüler bir seçenektir ve günümüzde iş dünyasının nasıl işlediğine dair bilginizi zenginleştirecektir.

ÜNİVERSİTELER

Üniversite sektörü, aşağıdaki kategorilerde sınıflandırılan 89 üniversite kurumundan (politeknik kurumların yanı sıra) oluşur:

  • 58 devlet üniversitesi – bilimsel, öğretim, yönetim, mali ve defter tutma özerkliğine sahip kamu kuruluşları
  • 17 devlet dışı üniversite – devlet tarafından yasal olarak tanınmaktadır
  • Yabancılar için 2 üniversite - İtalyan dili, edebiyatı ve kültürünün gelişimi için öğretim / araştırma konusunda uzmanlaşmış
  • 6 yüksek öğretim okulu - lisansüstü üniversite çalışmalarında uzmanlaşmıştır
  • 6 uzaktan eğitim üniversitesi
  • 4 politeknik okul ( politecnico )

İtalya'nın farklı şehirlerindeki üniversiteleri bulmak için bu interaktif haritayı kullanabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE DIŞI SEKTÖR

  • Devlet Güzel Sanatlar Akademileri, Hukuken tanınan Güzel Sanatlar Akademileri, Tasarım Yüksek Okulları, Devlet Müzik Konservatuarları, Müzik Araştırmaları Yüksek Enstitüleri, Ulusal Dans Akademisi, Ulusal Drama Akademisi dahil AFAM kurumları.
  • Yüksek entegre eğitim (FIS): yüksek teknik eğitim ve öğretim programları (IFTS)
  • Dil arabuluculuğunda yüksek öğretim: dil arabulucuları için eğitim kurumları
  • Belirli alanlar (örneğin arşivleme, askeri çalışmalar, restorasyon)

İtalya'ya Genel Bakış

30.000'den fazla uluslararası öğrenci her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak İtalya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Öğrenci Vizeleri

Okumak için İtalya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? AB vatandaşı olup olmamanıza bağlı olarak, öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Yurtdışında okumak için İtalya'da kalmanız için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İtalya'da uluslararası bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İtalya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin İtalya'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Maliyetlerin geri kalanını karşılamak için birçok burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

İtalya, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. İtalya'daki programlara giriş ve çıkışlar ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İtalya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İtalya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!