Keystone logo

İtalya'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler İçin Bir Kılavuz

5 Şub 2014

Avrupa'nın en sevilen çizme biçimli ulusu olan İtalya, çeşitli güzellikler, kültürler ve tarihler ülkesidir. Kuzeydeki Alplerden Güneydeki sahil plajlarına ve aradaki her şeye, İtalya'da yurtdışında eğitim almayı seçmek size inanılmaz bir dizi kültürel, tarihi ve turistik mirasa erişim sağlayacaktır.

İtalya'da eğitim, uluslararası öğrencilerin sıcak bir şekilde karşılandığı ülkeye yayılmış çok çeşitli mükemmel akademik kurumlarla büyük saygı görmektedir. İtalya, Bologna Süreci yoluyla Avrupa yüksek öğretim reformunu teşvik ederek akademide önemli bir rol oynamıştır. İtalya'da eğitim gören öğrenciler, Avrupa'nın en genç cumhuriyetlerinden birinde sınıfta değerli bilgiler ve önemli kültürel yeterlilik kazanacaklar.

Bir program bul

İtalya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bölgeler, İtalya'nın dinamizminde önemli bir rol oynamaktadır. Ülkenin Kuzey, Merkez ve Güney kısımları ayrıca 20 küçük bölgeye ayrılmıştır. İtalyan tarihi, çağdaş İtalyan kültürüne önemli ölçüde ilham veriyor, çünkü İtalya 1861'de bir ulus devlet olmadan önce, yarımada Papalık Devletleri (daha sonra günümüz Vatikan Şehri olacak) dahil olmak üzere çeşitli krallıklara gruplandı. Bölgesel tarihinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, İtalyan kültürü oldukça çeşitlidir ve farklı bölgelerin hepsinin farklı akademik ve popüler gelenekleri, dilsel lehçeleri ve dünyaca ünlü nefis mutfakları vardır.

Tüm bu bölgesel çeşitlilik, İtalya'da yurtdışında eğitim almayı bir ömür boyu deneyim haline getirmek için birleşiyor. Okumayı seçtiğiniz şehir veya kasaba ne olursa olsun, bir çırpıda inanılmaz yemekleri, canlı kültürü, kendinizi İtalyan sanatlarına kaptırmak için sayısız fırsatı ve ünlü Akdeniz yaşam tarzını deneyimleyeceksiniz. İtalya, bir yurt dışı eğitim destinasyonu olarak, konu yeni bir kültür veya yaşam tarzı deneyimlemek olduğunda sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır.

Roma'nın antik tarihinden Venedik'in dolambaçlı su yollarına, Bari'nin pastoral plajlarına ve Milano ve Floransa'dan gelen ikonik modalara kadar, size yurtdışında gerçek bir İtalyan eğitimi deneyimi yaşatacak İtalyan destinasyonları sıkıntısı yok. Yurtdışında eğitim almanın sayısız faydası vardır ve uluslararası bir öğrenci olarak İtalya'nın 932 yıllık akademik geleneğine katılarak hepsinden yararlanacaksınız!

Yurtdışında bir eğitim hedefi olarak İtalya hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için bu kılavuzu kullanın. Eğitim sisteminin özellikleri, almanız gereken öğrenci vizesi türü, İtalyanca dili ve daha fazlası, okumaya devam edin ve il bel paese'de yaşamaya hazırlanın!

İtalya - Hızlı gerçekler ve rakamlar

Başkent

Roma

Dil

İtalyan

nüfus

60,6 milyon

Alan Boyutu

301.338 km²

öğrenciler

1.800.000 (30.000 uluslararası)

Akademik yıl

Ekim - Temmuz

Para birimi

Euro (€)

Arama Kodu

+39

Saat dilimi

CET (UTC+1)

woman taking picture italy

İtalya hakkında daha fazla bilgi

İtalya'nın üniversiteleri, Avrupa'nın ve dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarıdır. Bologna Üniversitesi 1088'de, Padua Üniversitesi 1222'de ve Napoli Üniversitesi 1224'te kuruldu.

İtalya'daki eğitim sistemi 1999'dan beri Bologna sistemini izlemektedir. 3+2, 3 aşamalı sistem, 5 yıllık bir eğitimin ardından bir İtalyan üniversitesinden lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun olabileceğiniz anlamına gelir.

Bu kadar uzun süredir devam eden yüksek öğretim kurumları ile İtalyan öğrenci gelenekleri eşit derecede tarihidir!

Okuduğunuz bölge ve kuruma bağlı olarak, üniversitenizdeki öğrenciler İtalya'ya özgü herhangi bir sayıda öğrenci yaşam geleneğine katılabilir. Bir İtalyan üniversitesinden mezun olduktan sonra, İtalya'daki öğrenciler, halihazırda diploma sahibi biri tarafından başlarına yeşil bir laurea çelengi (bilgiyi simgeleyen) yerleştirir. Bazı yüksek öğretim kurumlarında goliardia vardır (Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kardeşlikler veya kardeşlikler gibi) ve mezun olmak için bir profesörler panelinin ve bir arkadaş ve aile üyelerinden oluşan bir izleyici kitlesinin önünde tezinizi savunabilirsiniz.

Ancak İtalya'da yurtdışında eğitim almayı seçmek, akademik hayattan daha fazlasını deneyimlemek anlamına gelecektir. İtalyanlar sosyal olmakla tanınırlar ve İtalyanca öğrenmek için küçük bir çaba sarf ederek kendinizi kısa sürede yerel halkla arkadaş edinirken bulacaksınız. Nefes kesen doğadan sayısız müze ve tiyatroya ve en küçük İtalyan kasabalarındaki heyecan verici gece hayatına kadar, İtalya göz açıp kapayıncaya kadar eviniz gibi hissedecek.

Uluslararası bir üniversiteye girmek zaman ve dikkatli araştırma gerektirir ve bu deneyimi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için bilmeniz gereken her şeyi derledik. Hayatınızın İtalyan deneyimine hazırlanmak için bu kılavuzu okuyun ve çok yakında çantalarınızı hazırlayacaksınız!

Eğitim sistemi

İtalya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İtalya, çeşitli programları, yüksek kaliteli eğitimi, kültürü ve tarihi ile çeşitli uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur. İtalya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için İtalya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? AB vatandaşı olup olmamanıza bağlı olarak, öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Yurtdışında okumak için İtalya'da kalmanız için neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İtalya'da uluslararası bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İtalya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin İtalya'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Maliyetlerin geri kalanını karşılamak için birçok burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

İtalya, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. İtalya'daki programlara giriş ve çıkışlar ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İtalya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İtalya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!