Keystone logo

İrlanda'da Eğitim: Öğrenim Ücretleri ve Burslar

21 Eyl 2020

İrlanda'da eğitim için ne kadar ödeyeceğiniz pasaportunuza bağlıdır. AB, AEA, İsviçre veya Birleşik Krallık'tan iseniz, İrlanda vatandaşları ile aynı oranda ücret ödeyeceksiniz. Bu ücretler ayarlanır İrlanda hükümeti tarafından yaklaşık € 3000 ($ 3530). Eğer birinci dereceniz ise ve bir yıl veya bir dönem tekrarı yapmadığınız sürece ücretleriniz YÖK (Yükseköğretim Kurumu ) tarafından ödenecektir. İrlanda öğrenim ücretleri, Eğitim ve Beceriler Departmanı tarafından düzenlenir.

Bir program bul

İrlanda'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

İrlanda dışından ve AB/CTA ile ilgili bloktan iseniz, kendi ücretlerinizi ödemeniz gerekecektir. HEA size yardım etmeyecek. AB, AEA, İsviçre ve Birleşik Krallık dışından gelen uluslararası öğrencilerin ücretleri İrlanda hükümeti tarafından belirlenmez veya düzenlenmez.

Ücretler, kursa, çalışma düzeyine ve programın uzunluğuna bağlı olarak 9900 € (11,670 $) ile 34.000 € (41.000 $) arasında büyük ölçüde değişmektedir. Lisans ücretleri yıllık veya dönemlik taksitler halinde ödenir. Lisansüstü programlar normalde bir yıl olduğundan, lisansüstü ücretler genellikle bir kereye mahsus olarak ücretlendirilir.

ireland library

Bu, lisans öğrencileri için İrlanda'nın genellikle Birleşik Krallık'tan daha uygun maliyetli olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, lisansüstü eğitim söz konusu olduğunda İrlanda, Birleşik Krallık ve hatta bazı ABD okulları kadar pahalı olabilir.

İrlanda'nın yüksek öğrenim yıldızı yükselişte, Trinity College Dublin, RCSI Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve University College Dublin gibi kurumlar tarafından harekete geçiriliyor. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı burs bulmak zor değil. Bireysel okullar genellikle kendi burslarını akademik başarı ve potansiyele dayalı olarak ve bazı durumlarda milliyet temelinde verir. İrlanda uluslararası öğrenciler için daha popüler bir yer haline geldiğinden ve daha fazlasını çekmeye çalıştığından, İrlanda'daki yüksek öğrenim çalışmalarıyla ilgili bursların sayısı neredeyse her yıl artmaktadır. Mevcut tüm bursların tam ve güncel listesini burada bulabilirsiniz.

İrlanda'da Eğitim

İrlanda'ya genel bir bakış ister misiniz? Bu bölüm size Zümrüt Ada'da yaşamın nasıl olduğu ve İrlanda'nın tarihi ve dünyaca ünlü kültürü hakkında hızlı bir fikir verir.

İrlanda'da Eğitim

İrlanda'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, iyi programları, makul ücretleri, kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. İrlanda'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

İrlanda'da okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etme! İrlanda süreci kristal berraklığında yapar.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İrlanda'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Dil ve Kültür

İrlanda tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca İrlanda'da nasıl güvende kalınacağı hakkında da konuşuyoruz.

Başvuru süreci

İrlanda'nın ulusal başvuru portalı aracılığıyla nasıl başvurulacağı ve lisansüstü başvurulara yönelik daha özel bir yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İrlanda'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İrlanda'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!