Keystone logo

İrlanda'da Eğitim: Dil ve Kültür

21 Eyl 2020

İrlanda'nın iki resmi dili vardır: İngilizce ve İrlandaca. Ancak İngilizce çok daha baskındır. Kırsal alanların dışında çok az insan İrlandacayı ana dili olarak konuşur. Bu nedenle neredeyse tüm yüksek öğretim kursları tamamen İngilizce olarak verilmektedir. İrlandalılar, İngilizce gibi Latin alfabesini kullanır. İrlandaca bir Kelt dilidir ve diğerleri arasında Galce, Cornish ve Manx ile yakından ilişkilidir. Typed Irish, Gaelic Type adlı kendi özel yazı tipine sahiptir. En mülayim cümlelerin bile harika görünmesini sağlar. Tüm hükümet bilgileri ve yol işaretleri her iki dilde de yazılmıştır.

Bir program bul

İrlanda'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

İrlanda resmi olarak iki dilli olmasının yanı sıra zengin, dünyaca ünlü bir kültüre sahiptir. Yoncalardan çizgi dansçılarına ve yeşil rengin yaygınlığına kadar hepimiz İrlanda kültürünü bir şekilde biliyoruz. İrlanda'da okumak, İrlanda'nın atan kalbini deneyimlemenizi sağlar. İrlanda kültürü kendini tüm dünyaya duyurdu. Bunun nedeni göç. İrlanda 1921'de bağımsız bir ülke oldu. Bundan önce İngiltere'nin bir parçasıydı. Bu süre zarfında birçok İrlandalı, çoğunlukla ABD'ye gitti.

İrlanda da tarihle iç içedir. Dublin Kalesi, Blarney Taşı ve Kinsale'nin Eski Başı, dikkate değer bir ülkede bulunan üç sitedir. Pek çok insan Blarney'i ziyaret eder, geleneğin gerektirdiği gibi taşı öper ve ardından kasabada bir bardak Guinness'in tadını çıkarır.

castle

Daha önce, İrlanda vatandaşı olmayanlar için Kuzey İrlanda'ya seyahat tehlikeli kabul ediliyordu. Ancak, Hayırlı Cuma Anlaşmasının 1998'de imzalanmasından bu yana, İrlanda-İngiltere sınırında seyahat çok daha güvenli hale geldi. Ancak, Londonderry'nin (Birleşik Krallık'ta) İrlanda'daki birkaç kırsal köyle buluştuğu sınırın en kuzey kısmını geçerken yine de dikkatli olun.

İrlanda'da suç oranı düşüktür. İngiltere ve Fransa gibi diğer birçok Batı Avrupa ülkesinden önemli ölçüde daha düşüktür. Çoğu Avrupa ülkesinde norm olduğu gibi, şehirlerdeki suç oranı biraz daha yüksektir. Buna rağmen, Dublin hala Londra, Roma ve Madrid gibi şehirlerden çok daha düşük bir suç oranına sahip.

İrlanda Katolik bir ülkedir, ancak son yıllarda giderek laik hale gelmiştir. 2015'te İrlanda halkı, neredeyse 2: 1'lik bir farkla eşcinsel evliliği yasallaştırmak için bile oy kullandı. 2018'de İrlanda halkı, ülkenin kürtajla ilgili yasalarını 2: 1'den fazla bir farkla kitlesel bir şekilde liberalleştirmek için oy kullandı. İrlandalı toplumsal tutumlar, yalnızca bir nesilde birçok konuda büyük ölçüde değişti.

İrlanda'da Eğitim

İrlanda'ya genel bir bakış ister misiniz? Bu bölüm size Zümrüt Ada'da yaşamın nasıl olduğu ve İrlanda'nın tarihi ve dünyaca ünlü kültürü hakkında hızlı bir fikir verir.

İrlanda'da Eğitim

İrlanda'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, iyi programları, makul ücretleri, kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. İrlanda'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

İrlanda'da okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Merak etme! İrlanda süreci kristal berraklığında yapar.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İrlanda'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İrlanda'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin İrlanda'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok farklı olabilir. Bunun nasıl çalıştığı ve burslar hakkında bilgileri bu bölümde bir araya getirdik.

Başvuru süreci

İrlanda'nın ulusal başvuru portalı aracılığıyla nasıl başvurulacağı ve lisansüstü başvurulara yönelik daha özel bir yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

İrlanda'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İrlanda'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!