Keystone logo

Yunanistan'da Eğitim: Dil ve Kültür

17 Mar 2021

Yunan kültürüne yaklaşmanın iyi bir yolu, özgürlük perspektifinden bakmaktır. Yunanistan'ın uzun ve gururlu bir özgürlük, bilim ve felsefe geleneği vardır ve bu, Yunanistan'da hâlâ günlük yaşamın bir parçasıdır.

Evet, Yunanistan belki de en çok yemekleriyle tanınır. Yunan yemekleri, hafif ve taze tatlarıyla tüm dünyada bilinir. Zeytinden kuzu yemeklerine, Yunan yemekleri Akdeniz'in en iyilerini temsil eder. Aynı zamanda son derece sağlıklıdır. Pide ve humusun tadını çıkarmak için sınıftan denize bakan küçük bir restorana gittiğinizi hayal edin ve Yunanistan'da günlük hayatın nasıl olduğu hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bir bardak uzo ile bu manzaranın tadını çıkardığınızı hayal edin ve şimdiden bir yerli gibi düşünmeye başladınız!

Yunan kültürü hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz?

Yaz/kış kültür programlarından birine başvurmayı düşünün!

Yunanistan da geçmişiyle iç içe bir ülke. Bu, Parthenon'un modern şehrin üzerinde yükseldiği Atina'da olduğu kadar hiçbir yerde daha belirgin değildir. Ancak Yunanistan'ın muhteşem tarihi sadece Atina'da bulunmaz. Adalarda geçmişi de bulabilirsiniz. Bunun harika bir örneği, izole bir kumsalda bir gemi enkazının bulunduğu Zakynthos'taki (Zante) Gemi Enkazı Koyu'dur.

Dile gelince, Yunanca dünyanın en eski dillerinden biridir. Platon'un, Aristoteles'in ve modern Yunanistan'dan gelen milyonlarca insanın dilidir. Yunanca, AB'nin çalışma dilidir ve Yunanca konuşan topluluklar dünyanın her yerinde bulunabilir. Yunanca öğrenmek zorlu bir iştir, ancak bunu yapmak eski ve büyüleyici bir kültürün kapılarını açar. Yunancada iyi olduğunuzu fark ederseniz, Yunanca diploma almak için Yunanistan Ulusal Yabancı Dil Sınavına (KPG) bile girebilirsiniz.

Yunanistan'da yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Yunanistan'da okumak ve yaşamakla ilgili en son haberleri, etkinlikleri, kaynakları ve faydalı ipuçlarını almak için Study in Greece bültenine abone olun!

Yunanistan'da Eğitim - Genel Bakış

Giderek daha fazla sayıda uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Yunanistan'ı seçmektedir. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Yunanistan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Eşsiz programları, ücretsiz eğitimi, kültürü ve antik tarihi göz önüne alındığında Yunanistan, uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon haline geliyor. Aşağıda Yunan eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Öğrenci Vizeleri

Eğitim için Yunanistan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için ihtiyacınız olan tüm bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca havalimanındaki pasaport kontrolüne giderken yanınızda bazı belgeleri getirmeniz istenecektir ki bu da bizim tarafımızdan karşılanmaktadır.

Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurt dışında nerede eğitim alıyor olursanız olun, hazırlıklı olmak için önceden bir plan yapmak ve bir bütçe oluşturmak önemlidir. Bu nedenle, Yunanistan'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Avrupalı ve Avrupalı olmayan öğrenciler için Yunanistan'da öğrenim ücretleri, eğitim düzeyine bağlı olarak değişebilir. Hem uluslararası hem de Avrupalı öğrencilerin Yunanistan'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Masrafların geri kalanını karşılamak için, Yunanistan Devlet Burs Vakfı IKY'den pek çok burs olanağı mevcuttur.

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde, öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için özel kabul koşulları vardır. Yunanistan'daki programlara kabulün ayrıntıları ve vatandaşlığınıza bağlı olarak neleri uygulamanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Yunanistan'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Yunanistan'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!