Keystone logo

Almanya'da Eğitim: Konut ve Yaşam Maliyetleri

28 Kas 2013
Rothenburg, Germany

Yurtdışında okurken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri bütçenizdir. Konaklama maliyetleri, Almanya'da üniversitede mi yoksa özel konaklamada mı kalmayı tercih ettiğinize bağlı olarak değişecektir. Almanya'da yaşamanın maliyeti diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça makul. 2021 itibariyle Almanya'daki yaşam giderlerinizi karşılamak için ayda yaklaşık 860 Euro'ya ihtiyacınız olacak.

Almanya genelinde bazı ortalama yaşam maliyetleri şunlardır:

Yemek

8 - 12 €

Kahve

1 - 2 €

Bira

3 - 4 €

Sinema Bileti

13 €

Aylık kira

400 - 800 €

Aylık Taşıma

70 €

Konaklama söz konusu olduğunda Almanya'da öğrenciler için birkaç seçenek mevcuttur, ancak yapmanız gereken temel seçim öğrenci konaklaması veya özel yurt kiralamaktır. Alman üniversiteleri öğrencilere otomatik olarak konaklama yeri tahsis etmemektedir, bu nedenle kendiniz bir yer bulmak için ilgili araştırmayı yapmanız gerekecektir.

Bir program bul

Almanya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Genel olarak, Almanya'da yaşamanın toplam maliyeti, yaşadığınız yer ve ne tür bir yaşam tarzına sahip olduğunuz gibi faktörlere bağlıdır. Endüstriyel büyük şehirlerde kira, yiyecek ve giyecek daha pahalıdır. Buna karşılık, daha az nüfuslu bölgelerde daha ucuz fiyatlar bekleyebilirsiniz.

Öğrenci Konaklama

Studentenwerk (Öğrenci Hizmetleri Organizasyonu) tarafından sahip olunan ve bakımı yapılan öğrenci yurtları her üniversite şehrinde bulunur. Bu, aylık ortalama 240 € civarında olan en uygun konaklama türüdür. 181.000 yerleştirme yüksek talep görüyor ve bu nedenle bu konut için mümkün olduğunca erken başvurmanız tavsiye edilir. Bu, seçtiğiniz üniversitenin yerel Studentenwerk yönetiminin web sitesi aracılığıyla yapılır.

Öğrenci Konaklama Türleri

Studentenwerk'te çok sayıda konut türü mevcuttur. En ucuz ve en sosyal seçenek, ortak mutfak, banyo ve yaşam alanı olan bir katta bir oda olacaktır. Ayrıca iki ila yedi yatak odalı müstakil daireleri de tercih edebilirsiniz. Daha özel bir konut için, biraz daha pahalı olan tek ve çift kişilik daireler mevcuttur. Fiyat ayrıca mobilya seviyesine bağlı olarak dalgalanır. Tipik olarak bir yatak, çalışma masası, gardırop ve raf içeren temel mobilyalı veya daha ucuz bir fiyata mobilyasız konut için başvurabilirsiniz.

Özel Konaklama

Özel bir ev sahibinden veya emlakçıdan konaklama kiralama imkanı da vardır. Fiyatlar, dairenin konumuna ve kalitesine bağlı olarak büyük ölçüde dalgalanmaktadır, ancak Almanya'da konut fiyatları ortalama aylık 210 ila 360 EUR'dur (ancak büyük şehir merkezlerinde fiyat daha yüksek olabilir). Maliyetlerden tasarruf etmek için, bir apartman dairesinde oda arkadaşlarınızla yaşamayı düşünün. Wohngemeinschaft ya da Almanların deyimiyle WG, üniversite öğrencileri arasında çok popüler.

Konut Portalları

HousingAnywhere, öğrencilerinin yurt dışında konaklama bulmasına yardımcı olmak için 65 ülkede 170'den fazla üniversiteyle ortaktır. Buna ek olarak, öğrencileri, odalarını ve dairelerini gelen öğrencilere uzaktayken kiralamaya teşvik ederler. Berlin, Hamburg ve Münih'te uygun fiyatlı konaklama bulun .


Uniplaces, çevrimiçi öğrenci konaklama rezervasyonu için yeni bir yaklaşım sunan bir konaklama portalıdır. Rezervasyon yapmak hızlı, ödemesi güvenli ve Berlin ve Münih dahil Avrupa'nın en iyi öğrenci şehirlerindeki binlerce güvenilir mülke göz atmanıza izin veriyor.


Student.com logo

Student.com, Almanya'da ve dünyanın diğer ülkelerinde 1 milyonun üzerinde yatak sunmaktadır. Web sitelerinin kullanımı ücretsizdir ve uzman konaklama danışmanlarından oluşan özel bir ekip ve fiyat karşılaştırmaları sunar. Ayrıca, sizin için ek bir güvenlik katmanı sağlamak için sitelerindeki her ev sahibiyle resmi sözleşme ilişkileri vardır!


Almanya'da Eğitim - Genel Bakış

400.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Almanya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Almanya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Almanya, çeşitli programları göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için popüler yerlerden biridir. Almanya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Almanya'ya okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Almanya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Geri kalan masrafları karşılamak için bazı burs olanakları mevcuttur.

Dil ve Kültür

Almanya tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

İngilizce Gereksinimlerini Karşılayın

Almanya'da yurtdışında eğitim görmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Alman okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL ® sınavı, Almanya genelinde önde gelen üç yüzden fazla okul tarafından kabul edilmektedir. TOEFL ® sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ETS , TOEFL ve TOEFL iBT , ETS'nin tescilli ticari markalarıdır.

Başvuru süreci

Almanya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Almanya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!

programlar

Almanya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Almanya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!