Keystone logo

Gürcistan'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler için Bir Kılavuz

14 Eyl 2020

Avrupa'nın Orta Doğu ile buluştuğu Kafkasya'da bulunan Gürcistan, tarih ve kültür açısından zengin, dünyanın en ilginç dillerinden biri olan Gürcüce'nin de evi olan küçük bir ülke. Kuzey ve doğuda Rusya, güneydoğuda Azerbaycan, güneyde Ermenistan, güneybatıda Türkiye ve batıda Karadeniz ile sınırlanan Gürcistan, hızla önemli bir turizm merkezi haline gelen eski bir Sovyet cumhuriyetidir. . Bunun nedeni sadece eski şehirler, yuvarlanan manzaralar ve bol şarap değil, aynı zamanda Gürcistan'ın son derece uygun fiyatlı bir ülke olmasıdır. Aynı zamanda iyi okullara ve harika uluslararası bağlantılara sahip bir ülkedir.

Bir program bulun

Gürcistan'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Georgia küçük olmasına rağmen görülecek çok şey var. Başkent Tiflis ülkenin merkezidir ve Gürcistan'da geçirilen her zaman burada başlayacaktır. İkinci şehir olan Gori, daha sakin ve daha yavaş tempolu bir yaşam tarzına ev sahipliği yapıyor. Gürcistan'ın 3,7 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısı bu iki şehirde yaşıyor. Tiflis ve Gori'de çok sayıda Gürcü yaşıyor olsa da, hala ülke çapında noktalı kasabalar, köyler ve tarım toplulukları var. Gürcistan güvenli bir ülke olsa da iki ayrılık bölgesi var: Abhazya ve Güney Osetya. Onlara girmemelisin. Ancak ülkenin geri kalanında görülecek çok şey varken, Abkahzia ve Güney Osetya çok da önemli değil.

Gürcistan - Kısa Bilgiler ve Rakamlar

Başkent

Tiflis

Dil

Gürcüce, (Rusça)

Nüfus

3,7 milyon

Alan Boyutu

69.700 km²

Uluslararası öğrenciler

10.000+

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Gürcü Larisi (GEL)

Arama Kodu

+995

Saat dilimi

GMT + 4

georgia paragliding

Gürcüler misafirperverlikleriyle ünlüdür. Otobüste biriyle kolayca sohbet edebilirsiniz ve varış noktanıza varmadan sizi yemeğe davet ederler. Gürcüler ayrıca geleneksel ve kültürel kökleriyle de yakın temas halindedir. Milli kıyafet giymek için bir bahane varsa, Gürcüler onu kullanacaktır. Ulusal, toplumsal ya da sadece bir aile toplantısı olsun, her durumun temelini oluşturan en lezzetli şaraptır. Gürcistan genellikle şarabın doğduğu yer olarak adlandırılır ve meyveli kırmızılar bir Gürcü spesiyalitesidir.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Georgia, iyi programları, uygun ücretleri, kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Gürcistan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Gürcistan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Alışılmışın dışında öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlığınıza bağlı olarak ülkeye girmeniz için gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız Gürcistan'a kaydolmak için yanınızda bazı belgeleri getirmeniz gerekecektir.

Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Georgia'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Gürcistan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri oldukça benzerdir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Gürcistan'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına dair bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Gürcistan, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde Abhazya ve Güney Osetya'nın olağandışı durumlarına da bakıyoruz.

Başvuru süreci

Tüm okulların, öğrencilerin kabul görmesi için belirli kabul koşulları vardır. Gürcistan'daki programlara girişin artıları ve eksileri ve nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

Gürcistan'daki eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Gürcistan'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!