Keystone logo

Fransa'da Eğitim: Başvuru Süreci

1 Haz 2017

Fransa'daki yeni akademik yolculuğunuza başvurmak için heyecanlı ve hazır mısınız? Umarız öylesinizdir! Fransız üniversitelerine başvuru süreci, seçtiğiniz Fransız üniversitesine kabul edilmek için izlemeniz gereken tüm önemli adımları bir araya getirdiğimiz için hiç de zor değil.

Bir program bul

Fransa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

1. Çalışma bölümünüzü seçin

Bu muhtemelen en önemli ve belki de zor adımdır. Çalışma alanınızı seçmek hayatınızı ve kariyerinizi belirleyecektir. Kendinizi gelecekte hayal edin ve Fransa'nın size çeşitli disiplinlerde sunduğu sayısız dereceyi göz önünde bulundurun. Dünyanın moda başkentlerinden birinde moda yönetimi okumak mı yoksa Grandes écoles'ten işletme derecesi ile mezun olmak mı istiyorsunuz? Seçim senin!

2. Kabul koşullarını kontrol edin

Amaca, uyruğunuza ve eğitiminizin akademik düzeyine bağlı olarak, Fransız üniversitelerine başvurunuzu hazırlarken özellikle dikkat etmeniz gereken belirli kabul koşulları vardır. Bir plan yapın, istediğiniz üniversiteleri ve bölümleri seçin. Potansiyel sorularınızın cevaplarını bulmak için kendi ülkenizdeki Fransız Büyükelçiliği ile iletişime geçin veya Campus France gibi mevcut destek hizmetleriyle birlikte başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerle iletişime geçin.

3. Gerekli belgeleri hazırlayın

Gerekli belgeleri mümkün olan en kısa sürede toplamaya başlayın. Bu zaman alıcı bir adımdır. Uyruğunuz, eğitim seviyeniz ve tercih ettiğiniz üniversite ile ilgili belgeler için özel gereksinimleri not alın. Orijinal belgelerinizin Fransızcaya tercümesine ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Ülkenizdeki Fransız Büyükelçiliği bu hizmetleri sağlayabilir. Fransız üniversitelerine yapılan başvuruların çoğu şunları içerir:

  • Resmi makamlar tarafından imzalanmış doldurulmuş bir başvuru formu
  • Campus France yetkilendirmesi
  • Sivil sorumluluk belgesi
  • kimlik fotoğrafları
  • Pasaport
  • Lise transkriptleri
  • Bir deneme (üniversite tarafından istenirse)
  • Programa bağlı olarak İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinin kanıtı
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair belge

Avrupalı olmayan öğrenciler için doğum belgeniz, öğreniminiz için mali destek kanıtı ve kabul edildikten sonra Fransız öğrenci vizeniz gibi ek belgeler sağlamanız istenebilir. Lütfen her programın ek belgeler isteyebileceğini unutmayın; bu nedenle, sizin tarafınızdan neyin gerekli olduğunu değerlendirmek için zamanınız olduğundan emin olun.

4. Başvurunuzu gönderin

Lisans derecesinin ilk yılına başvurmak isteyen Avrupa vatandaşları, Parcoursup Platformu aracılığıyla başvuruda bulunmalıdır. Ancak, bir Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecesinin 2. veya 3. yılına kayıt yaptırmak için özel bir başvuru prosedürü yoktur. Bu durumda başvurmak istediğiniz üniversitelerle iletişime geçin.

Avrupalı olmayan öğrencilerin Fransız kurumlarına başvurmak için Ön Kabul veya "Demande d'Admission Préalable - DAP" sınavını geçmeleri ve ayrıca Campus France aracılığıyla çevrimiçi başvuru yapmaları gerekir.

5. Fransız öğrenci vizesine başvurun

Tebrikler! Resmi olarak Fransa'da öğrencisiniz! Kabul mektubunuzu aldığınızda, varsa öğrenim ücretlerinizin ilk taksitini ödemek için üniversitenizle iletişime geçin. Ardından, mümkün olan en kısa sürede bir Fransız öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Ne tür bir vizeye ihtiyacınız olduğuna, kısa veya uzun vadeli karar verin ve uyruğunuza bağlı olarak geçerli olan kuralları dikkatlice okuyun. Vize süreciyle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, kendi ülkenizdeki Fransız büyükelçiliği ile iletişime geçin.

6. Fransa'ya varış

Fransa öğrenci vizenizi aldıktan ve gerekli tüm evrakları hazırladıktan sonra valizinizi hazırlayıp Fransa uçağına binin. Bu sadece başlangıç. Dünyanın en sofistike, modern ve romantik ülkelerinde yaşamak ve okumak üzeresiniz!

Fransa'da Eğitim - Genel Bakış

300.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim için Fransa'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Fransa'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Fransa, çeşitli programları, uygun fiyatlı eğitimi ve kültürü ve tarihi nedeniyle çeşitli öğrenciler için popüler bir destinasyondur. Fransa'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Fransa'ya okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Fransa'da öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Fransa'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem Avrupalı hem de uluslararası öğrencilerin Fransa'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Masrafların geri kalanını karşılamak için çok sayıda burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

Fransa, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

İngilizce Gereksinimlerini Karşılayın

Fransa'da yurtdışında eğitim görmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Fransız okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL ® sınavı, birçok Fransız okulunun tercih ettiği sınavdır ve başvurunuzun öne çıkmasına yardımcı olur. TOEFL ® sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ETS , TOEFL ve TOEFL iBT , ETS'nin tescilli ticari markalarıdır.

programlar

Fransa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Fransa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!