Keystone logo

Fransa'da Eğitim: Konut ve Yaşam Maliyetleri

6 Şub 2024

Fransa'da ve daha spesifik olarak Paris, Lyon, Toulouse veya Marsilya gibi büyük şehirlerde öğrenci konaklaması bulmak, özellikle belirli bir bütçeniz varsa, stresli olabilir. Genel olarak, Fransa'da yaşam maliyetleri Paris'te daha yüksektir, ancak Nantes, Rouen, Grenoble, Montpellier ve Lille gibi daha küçük şehirlerde daha uygun fiyatlı ve öğrenci dostudur.

Bir program bul

Fransa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Fransa'daki öğrenciler için en popüler konaklama seçenekleri:

  • Üniversite Yurtları: Bu öğrenci yurtları, Fransa'nın CROUS olarak bilinen öğrenci hizmetleri bölgesel merkezleri tarafından yönetilmektedir. Kamuya aittir ve uluslararası öğrenciler arasında en uygun fiyatlı konaklama seçeneğidir. Paris'teki odalar yaklaşık 400 EUR ve diğer şehirler için 200 EUR civarındadır.
  • Özel şirketler tarafından yönetilen Öğrenci Yurtları: CROUS aracılığıyla öğrenci konaklaması almak rekabetçi olabilir. Orada bir oda bulamıyorsanız, bir sonraki seçeneğiniz özel öğrenci yurtları olmalıdır. CROUS'tan biraz daha pahalıdırlar ancak bir dizi avantaj ve olanak sağlarlar.
  • Özel Daireler: Yalnız yaşamak istiyorsanız, stüdyo daire kiralamak başka bir seçenektir. Ancak, maliyet çok daha yüksektir ve Paris'te bir daire için yaklaşık 800 EUR ve diğer şehirlerde 400 EUR ödemeniz beklenir.
  • Paylaşılan Daireler: Paylaşılan bir dairede yaşamaya karar verirseniz, yaşam maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir. Kirayı ve kamu hizmetlerini bölmek size çok para kazandıracak. Ayrıca, yeni arkadaşlar edinebileceksiniz!
  • Fransız bir aile ile yaşamak/Yaşlı ikamet: Fransa'da çok popüler bir seçenek Fransız bir aile ile yaşamaktır. Evin etrafında yardım karşılığında daha düşük hatta ücretsiz kira sağlayan aileler var. Fransızca pratik yapmanın ve kendinizi Fransız kültürüne kaptırmanın daha iyi bir yolu var mı?

Fransa'da yaşam maliyeti, çoğunlukla okumayı seçtiğiniz şehre ve tabii ki yaşam tarzınıza bağlıdır. Paris'te okumak size daha küçük bir öğrenci şehrinden daha pahalıya mal olur. Ortalama olarak, bakkaliye ayda maksimum 400 EUR, internet bağlantısı ayda 26 EUR, elektrik 50 EUR'nun altında ve sağlık sigortası ayda 25 EUR'ya mal olacak. Her halükarda ulaşım, gezi ve yemek giderlerinde öğrenci indirimlerinden yararlanmayı unutmayın. Buna ek olarak, CROUS, konaklama dışında, 5 EUR'dan daha az bir fiyata yemek yiyebileceğiniz restoranlar sağlar. Ne kadar serin?

Fransa'da ortalama yaşam maliyetleri:

Yemek

14 €

Kahve

2,83 €

Bira

6 €

Sinema Bileti

10 €

Aylık kira

500 ila 1300 €

Aylık Taşıma

50 €

Fransa'da Eğitim - Genel Bakış

300.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim için Fransa'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim sistemi

Fransa'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Fransa, çeşitli programları, uygun fiyatlı eğitimi ve kültürü ve tarihi nedeniyle çeşitli öğrenciler için popüler bir destinasyondur. Fransa'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Fransa'ya okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Fransa'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem Avrupalı hem de uluslararası öğrencilerin Fransa'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Masrafların geri kalanını karşılamak için çok sayıda burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

Fransa, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

İngilizce Gereksinimlerini Karşılayın

Fransa'da yurtdışında eğitim görmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Fransız okulları normalde İngilizce dil becerilerinizin kanıtını görmek isteyecektir. TOEFL ® sınavı, birçok Fransız okulunun tercih ettiği sınavdır ve başvurunuzun öne çıkmasına yardımcı olur. TOEFL ® sınavı ve size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ETS , TOEFL ve TOEFL iBT , ETS'nin tescilli ticari markalarıdır.

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Fransa'daki programlara kabulün artıları ve eksileri ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Fransa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Fransa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!