Keystone logo

Finlandiya'da Eğitim: Başvuru Süreci

23 May 2017
Birds-eye view of Helsinki

Finlandiya'da yurtdışında okumakla ilgileniyor musunuz? Süreci biraz daha basitleştirmeye yardımcı olmak için buradayız. Belirli sorularınız varsa her zaman başvurmak istediğiniz üniversiteye danışmak en iyisidir, ancak bu arada, başlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz!

1. Bir program seçin

Sizin için doğru olan derece programını seçerek başlayın. Mevcut seçenekleri Studyinfo.fi portalında arayabilirsiniz – genellikle çevrimiçi olarak da başvurduğunuz yer orasıdır. Finlandiya'da İngilizce olarak öğretilen çok sayıda derece programı mevcuttur. İster lisans, ister yüksek lisans öğrencisi olun, disiplinler arasında çok sayıda alanda dereceler vardır. Bununla birlikte, Finlandiya bilim, mühendislik ve yenilik alanlarındaki çeşitli programlarla ünlüdür.

program bul

Finlandiya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

2. Evrakları Hazırlayın

Her üniversitenin veya UAS'nin kendi kriterleri ve belge listesi vardır, ancak tüm üniversiteler tarafından yaygın olarak istenen temel evraklar arasında şunlar yer alır:

  • Tamamlanan veya yakında tamamlanacak olan yeterlilik belgelerinin kopyaları
  • Fince, İsveççe veya İngilizce'deki tüm belgeler için resmi çeviriler
  • Orijinal diplomalar ve orijinal resmi çeviriler

Çevrimiçi başvurunuzu başlattığınızda, üniversiteler gerekli belgelerin kapsamlı bir listesini sağlayacaktır. Tüm belgelerin Finlandiya'nın resmi dillerinden birinde veya İngilizce olması gerektiğini ve ana diliniz değilse İngilizce yeterlilik sınavına girmeniz istenebileceğini unutmayın.

3. Özel Kabul Koşullarını Kontrol Edin

Üniversiteye bağlı olarak, özel belgeler gerekli olabilir. Belirli kabul koşulları için her zaman üniversitenin web sitesine bakın ve herhangi bir sorunuz varsa üniversitenin Kabul Hizmetleri ile iletişime geçin.

Finlandiya söz konusu olduğunda, kurumdan kuruma değişebileceğinden resmi başvuru son tarihlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, bir TOEFL® veya IELTS™ sınavına kaydolmanızı gerektirebilecek İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

4. Başvurunuzu Gönderin

Başvurular genellikle Fin başvuruları için resmi web sitesi olan Studyinfo.fi adresinde çevrimiçi olarak yapılır. İki tür başvuru vardır - hangisini kullanacağınız, başvurmak istediğiniz derece programına bağlıdır:

  • Ortak uygulama
  • Ayrı Uygulama

Ortak başvuruda, tek başvuru ile altı öğrenim programına başvurabilirsiniz. Ayrı başvuru yoluyla başvurursanız, doğrudan bir kurumun eğitim programına başvurursunuz. Her eğitim programı veya kurum için ayrı başvuru formları ayrı ayrı doldurulur ve başvurabileceğiniz eğitim programlarının sayısı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

5. Öğrenci İkamet İzni Başvurusu

Finlandiya'daki bir yüksek öğretim kurumuna resmi kabulünüzü aldıktan sonra, öğrenci [R1] oturma izni için başvurabilirsiniz. AB/AEA veya İsviçre'den iseniz, ülkede bir kez ikamet hakkı talebinde bulunabilirsiniz.

Ülkenizdeki büyükelçiliğe veya temsilciliğe veya çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz, ancak yine de kimliğinizi doğrulamak ve başvuru sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz diğer belgelerin kopyalarını sunmak için bir Fin diplomatik misyonunu [R2] ziyaret etmeniz gerekecektir. parmak izlerinin alınması gibi.

migri.fi adresinde daha fazla bilgi edinin.

6. Finlandiya'ya varış

Bir üniversiteye kabul edildikten ve gerekli vize öğrenci oturma iznini aldıktan sonra, Finlandiya'daki maceralarınıza başlamanın zamanı geldi! Finlandiya'da yaşamanın maliyetini ve bütçenizin ne olacağını düşünün. Buna sahip olduğunuzda, kalacak yer aramaya başlayabilirsiniz. Son olarak, Finlandiya'ya ulaşımınızı satın almanın ve yeni memleketinize varmanın zamanı geldi! Nerede kalıyor olursanız olun, keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda görülecek yer ve ilgi çekici yer vardır.

genel bakış

Finlandiya, Avrupa'nın en modern, en yenilikçi ülkelerinden biri olarak biliniyor ve eğitim sistemi dünyaca ünlü!

Eğitim sistemi

Finlandiya'da yüksek öğretimin nasıl işlediğini öğrenmek ister misiniz? Yüksek kaliteli kamu ve özel eğitimi ve büyüleyici İskandinav kültürü ile uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olan Finlandiya'nın yüksek öğretim sistemini incelemek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Finlandiya'da okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci ikamet izni süreci hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve ülkeye giriş yapmak ve ülkeyi incelemek için ihtiyaç duyduğunuz belgeleri tam olarak öğrenin.

Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurt dışında nerede eğitim alıyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Finlandiya'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Finlandiya'daki derece programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Avrupalı öğrenciler ücretsiz eğitim alabilirken, uluslararası öğrencilerin Finlandiya'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir. Ancak yurtdışında eğitim yolculuğunuzu finanse etmenize yardımcı olacak pek çok burs fırsatı var. Burada daha fazlasını okuyun!

Dil ve Kültür

İskandinav ülkelerinden biri olan Finlandiya'nın kültürü, sade ve güzel doğal ortamından kaynaklanmaktadır. Uluslararası bir öğrenci olarak Finlandiya'da yaşamanın ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinin!

Programlar

Finlandiya'da eğitim programları aramaya hazır mısınız? Bugün Finlandiya'daki en iyi üniversitelerin programlarını bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!

Bu ülke rehberinin içeriği , Study in Finland ile ortaklaşa geliştirilmiştir.

Finlandiya'da Eğitim Hakkında

Study in Finland logo


Finlandiya'da eğitim, Finlandiya'nın yüksek öğrenimde sunduğu fırsatlarla ilgilenen uluslararası öğrenciler için resmi başlangıç kılavuzudur. Finlandiya'da eğitim, Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansı tarafından yürütülür.