Keystone logo

Estonya'da Eğitim: Estonya'da Eğitim

28 Mar 2018

Estonya, 1632'de kurulan ilk üniversite olan Tartu Üniversitesi ile uzun bir yüksek öğrenim tarihine sahiptir ve onu Kuzey Avrupa'nın en eski üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Bir program bulun

Estonya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bugün Estonya, Bologna Süreci'nin bir parçasıdır. Bu, eğitiminizin birinci sınıf olduğundan emin olabileceğiniz anlamına gelir. Bologna Süreci aynı zamanda Estonya yüksek öğreniminin üç aşamaya bölündüğü anlamına gelir. Tamamen İngilizce olarak öğretilen birçok program mevcuttur. Pek çok Estonyalı akıcı İngilizce konuşuyor, bu nedenle İngilizce öğretmek sorun değil.

İlk aşama lisans eğitimidir. Lisans dereceleri normalde üç veya dört yıl sürer. Derecenizin bir parçası olarak bir yerleştirme yapmanız gerekiyorsa veya tıp veya mühendislik gibi teknik bir konu varsa, fazladan yıl gerekli olabilir.

pony

İkinci aşama lisansüstü eğitimdir. Yüksek lisans derecesi, konu ne olursa olsun iki yıl sürer. Bazı okullar artık yalnızca bir yıl süren hızlandırılmış lisansüstü dereceler de sunmaktadır.

Üçüncü aşama ise doktora çalışmalarıdır. Bir Doktora derecesinin tamamlanması en az dört yıl sürer. Pek çok doktora öğrencisi eğitim alırken yarı zamanlı ders vermeyi seçer, bu da üçüncü aşama derecesinin Estonya'da tamamlanması altı yıl kadar uzun sürebileceği anlamına gelir.

tallinn

Estonya, TalTech ve Estonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi gibi iyi teknik okullara ev sahipliği yapmaktadır. Daha genel bir okul olan Tartu Üniversitesi, yalnızca en eski değil, aynı zamanda ülkenin en iyisidir. Tallinn Üniversitesi ve Estonya Sanat Akademisi de harika okullardır.

AB'nin bir parçası olduğu için Estonya okulları da Erasmus programına dahil oluyor. Erasmus, öğrencilerin yurtdışında bir sömestr veya bir yıl geçirmelerine izin verir. Katılım, uyruğunuza bağlı değildir, ancak programa katılan bir okulda eğitim görmenize bağlıdır.

Estonya'da eğitim

Estonya'ya genel bir bakış ister misiniz? Bu Baltık Devleti hakkında biraz daha bilgi edinmek ister misiniz? Bu bölüm, bilmeniz gereken her şeye genel bir bakış sunar.

Öğrenci Vizeleri

Eğitim almak için Estonya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Estonya'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Estonya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Estonya'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler normalde oldukça düşüktür. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığına ve burslara ilişkin bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Estonya, siyasi önemi ve kültürü açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dili, kültürü ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde Estonya'da güvenlikten de bahsediyoruz.

Başvuru süreci

Estonya okullarına nasıl başvuracağınız ve bunu yapmak için ihtiyacınız olan belgeler hakkında daha fazla bilgiyi bu bölümde öğrenin.

Programlar

Estonya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Estonya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!