Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Öğrenim Ücretleri ve Burslar

31 May 2021

Bulgaristan'daki öğrenim ücretleri çok değişebilir. Ne okuduğuna ve nerede çalıştığına bağlı. Bulgaristan'da öğrenim ücretleri normalde iki taksitte Euro olarak ödenir: biri akademik yıl başlamadan önce, diğeri yılın yarısında.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bir lisans derecesi için ortalama oran yılda 3000 € (3650 $) - 5900 € (7100 $) 'dır. Lisansüstü programlar genellikle biraz daha ucuzdur ve 3000 € (3650 $) - 5000 € (6100 $) tutarındadır. Tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi programlar yılda 8000 € 'ya (9750 $) kadar mal olabilir.

Doktoralar hala daha düşüktür ve genellikle yıllık 1750 € (2100 $) - 3850 € (4700 $) arasındadır.

Bulgarlar ve diğer AB, EEA ve İsviçre vatandaşları hala öğrenim harcı ödemektedir, ancak bunlar genellikle başka yerlerden gelen öğrencilerin ödediğinden daha düşüktür.

coastline

Bulgaristan'da yurtdışında eğitim bursları şaşırtıcı derecede bol. Sunulan en popüler burslardan biri, Doğu Avrupa Yurtdışında Eğitim (EESA) Bursu. Bu burslar, binlerce ABD doları hibe ve öğrenim ücreti sunabilir. EESA Bursları, Doğu Avrupa'daki belirli ülkelerde okumak isteyen dünyanın her yerinden insanlara açıktır.

Çoğu Bulgar okulu, uluslararası öğrenciler için kendi burslarını da sunmaktadır. Bazı ülkeler ayrıca Bulgaristan'da yurtdışında okumak isteyenlere burs ve hibe sunmaktadır. Seçtiğiniz okulun web sitesi size daha fazlasını anlatabilir.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici bir yerdir. Plajları, gece hayatı, güzel bir sahil şeridi ve staj imkanları ile hepsi kolunuzun uzağında. Bu bölüm size Bulgaristan'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Bulgaristan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Dil ve Kültür

Bulgaristan, eşsiz bir kültüre sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Bulgaristan'da nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Bulgar okullarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Lisans ve lisansüstü eğitim için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!