Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

31 May 2021

AB, AEA ve İsviçre vatandaşları Bulgaristan'a serbestçe hareket edebilir ve istedikleri kadar kalabilirler. Bu ülkelerden birinden değilseniz, muhtemelen Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız varsa, D-tipi vize almanız gerekir. Gereksinimler ülkeden ülkeye değişebilir, ancak bu genellikle bir Bulgar çalışma vizesi almak için ihtiyacınız olan şeydir:

  • Pasaportun
  • Pasaport boyutunda iki fotoğraf
  • Tüm AB'de geçerli sağlık sigortası
  • Mali açıdan kendi kendine yeterliliği gösteren banka beyanları. Bunun genellikle yarım yıllık öğrenim ücreti olması gerekecektir.
  • Bulgaristan seyahatiniz için biletler
  • Önceki Bulgaristan veya Schengen vizelerinin fotokopileri
  • Bir Bulgar okuluna giriş kanıtı

Belgelerinizi en yakın Bulgaristan elçiliğine veya konsolosluğuna şahsen sunmanız gerekir. Belgelerinizi orijinal dilde ve noter tasdikli Bulgarca tercümesi ile sunmanız gerekir. Ücret 100 € 'dur (120 ABD Doları).

lake bulgaria

Bulgaristan'a vardığınızda, geçici oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunu yapmak için, kayıt belgenizle birlikte tüm bu belgeleri tekrar sunmanız gerekir. Ücret 40 € 'dur (48 ABD Doları). Yerel polis karakolunuza şahsen başvurmanız gerekir. İkramiye olarak, oturma izniniz haftada yirmi saate kadar çalışmanıza izin verir.

Vizeniz ve izniniz ayrıca Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs ziyaretleri için de geçerlidir. Sırbistan, Kuzey Makedonya veya Yunanistan'ı ziyaret etmek istiyorsanız, ayrı vizelere ihtiyacınız olacak.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici bir yerdir. Plajları, gece hayatı, güzel bir sahil şeridi ve staj imkanları ile hepsi kolunuzun uzağında. Bu bölüm size Bulgaristan'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Bulgaristan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bulgaristan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Bulgaristan'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Bulgaristan, eşsiz bir kültüre sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Bulgaristan'da nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Bulgar okullarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Lisans ve lisansüstü eğitim için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!