Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Başvuru Süreci

31 May 2021

Bulgaristan'ın merkezi bir uygulama portalı yoktur. Bunun yerine, başvurular doğrudan okullara yapılır. Bazen bireysel fakültelere bile başvurulmaktadır. Gereksinimler okuldan okula ve programdan programa değişir, bu nedenle başvurmadan önce kontrol etmelisiniz.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bulgaristan'daki programlara başvurmak için genellikle ihtiyacınız olan şey budur:

  • Doldurulmuş bir başvuru formu. Bunu seçtiğiniz okulun web sitesinde bulabileceksiniz
  • Pasaportun
  • Pasaport boyutunda dört fotoğraf
  • Lise not dökümü
  • Bir motivasyon mektubu
  • Son eğitim yerinizden, o ülkedeki herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim almaya uygun olduğunuzu belirten bir mektup
  • Size temiz bir sağlık raporu veren bir tıbbi rapor
  • Öğretim dilinde yeterlilik kanıtı. Çoğu uluslararası öğrenci İngilizce öğrenmeyi tercih ediyor. İngilizce becerilerinizi kanıtlamakla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.Lisansüstü eğitim için, muhtemelen CV'nizi ve bir veya iki tavsiye mektubunuzu da göndermeniz gerekecektir.

Kabul edildiyseniz, vize başvurunuz için onay mektubunu saklamanız gerekecektir.

Son başvuru tarihleri okuldan okula değişir, ancak genellikle başlamak için ilkbaharda başvurmanız gerekir. Kabul edildikten sonra, Bulgar çalışma vizeniz için hemen başvurmaya başlamalısınız.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici bir yerdir. Plajları, gece hayatı, güzel bir sahil şeridi ve staj imkanları ile hepsi kolunuzun uzağında. Bu bölüm size Bulgaristan'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Bulgaristan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bulgaristan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Bulgaristan'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Bulgaristan, eşsiz bir kültüre sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Bulgaristan'da nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!