Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Dil ve Kültür

31 May 2021

Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarcadır. Bulgarca, Rusça yazmak için kullanılan alfabenin aynısı olan Kiril alfabesi kullanılarak yazılmıştır. Aslında, Bulgarca kaydedilen en eski Slav dilidir. Bulgarca, Sırpça ve Ukraynaca gibi diğer Slav dilleriyle pek çok ortak noktaya sahiptir ve dil becerilerinizi geliştirmenize izin verir.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bulgaristan kültürü Slav, Helen ve Türk karışımıdır. Bunun nedeni Bulgaristan'ın konumu: Balkanlar'da, Yunanistan ve Türkiye ile sınır komşusudur. Bu, Bulgaristan'ın tamamen benzersiz olan yemek, gelenekler ve mimariye ev sahipliği yaptığı anlamına gelir. Sofya, bu eşsiz gelenek ve kültürlerin çoğunu sergiliyor ve bu da onu Bulgaristan'ın gerçek tadına varmak için mükemmel bir yer haline getiriyor.

Bulgaristan'ın bir diğer artı noktası da kırsalı. Bulgaristan özellikle büyük bir ülke olmayabilir, ancak çok çeşitli. Batıdaki tarım ovalarından kuzeydeki şarap vadilerine, güneydeki taşlı tepelere kadar Bulgaristan çok şey barındırır. Karadeniz kıyı şeridi de muhteşemdir.

Aslında, kıyı şeridi giderek artan bir turist çekiciliği haline geliyor. Varna ve Burgaz, her zamankinden daha popüler turistik yerlerdir. Mavi suları, beyaz ve altın sarısı kumsalları, sıcak havası ve sahil barları ve tatil köyleri ile Bulgaristan'ın güneşe, denize ve kumlara gidilecek bir yer haline gelmesi şaşırtıcı değil.

snow cabin bulgaria

Çoğu uluslararası öğrenci, Bulgaristan'da geçirdikleri süre boyunca deniz beldelerini ziyaret eder. Ancak sıcak çarpması riskini unutmayın. Yanınızda bol su ve güneş kremi almalısınız. Bir başka güvenlik yönü de suçla ilgilidir. Şiddet içeren suç oranı, Doğu Avrupa'nın başka yerlerinden daha yüksek değil. Ancak yankesicilik, hem Sofya'da hem de plaj bölgelerinde sorun olmaya devam ediyor. Toplu taşımada ekstra özen gösterin ve telefonunuzu veya cüzdanınızı gözünüzün önünde bırakmayın. Yolsuzluk, Bulgaristan'da da bir sorundur. Rüşvet vermeniz istenirse, hayır demeli, uzaklaşmalı ve hemen rapor etmelisiniz.

Bunun sizi alarma geçirmesine izin vermeyin. Bulgaristan, ömür boyu bir kez yurtdışında eğitim deneyiminin tadını çıkarabileceğiniz güvenli bir yerdir.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici bir yerdir. Plajları, gece hayatı, güzel bir sahil şeridi ve staj imkanları ile hepsi kolunuzun uzağında. Bu bölüm size Bulgaristan'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Bulgaristan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bulgaristan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Bulgaristan'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Başvuru süreci

Bu bölümde Bulgar okullarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Lisans ve lisansüstü eğitim için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!