Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Konut ve Yaşam Maliyetleri

31 May 2021

Ortalama olarak, Bulgaristan'da yaşam maliyetleri düşüktür. Aslında, ortalama olarak, yirmi yedi AB ülkesi arasında en düşükler. Bulgaristan'da da ortalama konut maliyeti daha düşüktür.

Birçok uluslararası öğrenci kendilerini başkent Sofya'da bulur. Bu maliyetler, başkentte yaşamanın maliyetini yansıtacaktır.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Sofya'da bazı ortalama yaşama maliyetleri (BGN ve USD cinsinden):

Aylık kira (1 yatak odalı daire): 710BGN (440 $) *

Kamu hizmetleri (aylık ortalama): 200BGN (125 $)

Aylık toplu taşıma kartı: 50BGN (31 $)

Yemek (ucuz restoran): 12BGN (7,50 $)

Kahve: 2.60BGN (1.60 $)

Süt (1 litre): 2.10BGN (1.30 $)

Sebzeler (1kg): 2BGN (1,25 $)

Yumurta (düzine): 3BGN (1.90 $)

Su (1,5 litre): 0,95BGN (0,60 $) **

Tavuk (1kg): 10BGN (6,20 $)

Şarap (şişe): 10BGN (6,20 $)

Ekmek (somun): 1.20BGN (0.75 $)

* Hem Bulgar hem de uluslararası öğrencilerin çoğu üniversitede kalmayı tercih ediyor. Bu, özel kiralamadan önemli ölçüde daha az maliyetlidir. Bulgaristan'da öğrenciler ya küçük yatak odalarında ya da daha büyük paylaşımlı dairelerde yaşama eğilimindedir.

** Sofya ve Varna gibi şehirlerde, musluk suyu içmek çoğunlukla güvenlidir. Başka yerlerde düzensiz olabilir. Kendinizi şehirlerden uzakta bir yolculuğa çıkarken bulursanız, şişelenmiş su satın almak en iyisidir.

plovdiv

Sofya'da ortalama yaşama maliyeti, kira hariç, aylık 920BGN (575 $). Kira normalde Bulgaristan'da ayrı bir maliyet olarak sayılır.

Sağlık hizmetlerine gelince, Bulgaristan'ın sistemi hızla gelişiyor. Bulgaristan'da sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz değildir. Normalde bir doktora görünmek ve tedavi olmak için bir şeyler ödemeniz gerekir. Bulgaristan'da çalışan insanlar vergilendirme yoluyla sağlık sistemine katkıda bulunuyor. Bu, sağlık hizmetlerine erişmek için sağlık sigortanızı kullanmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı sigortacılar, özel sağlık hizmetlerine erişmenize de izin verir.

Oturma izniniz üzerinde çalışabileceğiniz için, bazı öğrenciler yarı zamanlı çalışmaya başlar. Ancak, iyi bir Bulgarca bilgisi olmadan iş bulmanın zor olabileceğinin farkında olun. Sofia ve Varna dışında, yalnızca İngilizce becerilerinize güveniyorsanız iş bulmak zor olabilir. Ancak her yaz Bulgaristan'ı çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Almanca, Rusça veya Mandarin gibi ortak bir dil konuşuyorsanız, turistlerle çalışan bir iş bulabilirsiniz.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için yurtdışında eğitim görmek için heyecan verici bir yerdir. Plajları, gece hayatı, güzel bir sahil şeridi ve staj imkanları ile hepsi kolunuzun uzağında. Bu bölüm size Bulgaristan'da yurtdışında eğitim almanın nasıl bir şey olduğuna dair genel bir bakış sunar.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bulgaristan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Bulgaristan'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Bulgaristan, eşsiz bir kültüre sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Bulgaristan'da nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Bulgar okullarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Lisans ve lisansüstü eğitim için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!