Keystone logo

Bulgaristan'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler için Bir Kılavuz

2 Ara 2009

Yurtdışında okumak ister misiniz? Heyecan verici bir yer mi arıyorsunuz? O halde Bulgaristan'da yurtdışında okumak tam size göre olabilir.

Güneydoğu Avrupa'da bulunan Bulgaristan, yurtdışında daha popüler bir eğitim hedefi haline geliyor. Bulgaristan kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan, güneydoğuda Türkiye, batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya ve doğuda Karadeniz ile komşudur. Tüm bunlar kapınızın önündeyken, bazı uluslararası öğrencilerin Bulgaristan'da okumak istemesi şaşırtıcı değil.

Bir program bulun

Avrupa'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Bulgaristan, Slav ve Helen kültürlerinin birleştiği bir yerdir. Buna ek olarak, Bulgar ekonomisinin Balkanlar'daki en büyük üçüncü ülke olması, staj için büyük bir potansiyel yaratmasıdır.

Bulgaristan - Hızlı Gerçekler ve Rakamlar

Başkent

Sofya

Dil

Bulgarca

Nüfus

6,9 milyon

Alan Boyutu

110.993 km²

Uluslararası öğrenciler

11.000+

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Bulgar Levası (BGN)

Arama Kodu

+359

Saat dilimi

GMT + 2

Çoğu uluslararası öğrenci genellikle kendilerini iki büyük şehir olan Sofya veya Varna'da bulur. Her ikisi de harika öğrenci sahnelerine sahip canlı yerlerdir. Her ikisinde de kafeler ve gece kulüpleri bol miktarda bulunur. Güneşli günlerde ders çalışmak için sayısız parktan birine bile gidebilirsiniz.

Bulgaristan, tümü başkentte bulunan Sofya Üniversitesi, Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi ve Yeni Bulgar Üniversitesi gibi iyi okullara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Varna'daki Ekonomi Üniversitesi ve Sofya'daki Ulusal Spor Akademisi gibi uzmanlaşmış okullara da ev sahipliği yapmaktadır.

lake bulgaria

Eğitimin ötesinde Bulgaristan da güzel bir ülke. Batıdaki ovalardan güneydeki kayalık tepelere, Karadeniz kıyı şeridine, Bulgaristan'ın doğa tutkunlarına sunacağı çok şey var. Birçok Bulgar, hafta sonları kıyı kenti Varna'ya seyahat ediyor. Bulgaristan vizeniz aynı zamanda daha uzun seyahatler için komşu Romanya'ya seyahat edebileceğiniz anlamına gelir.

Bulgaristan, uluslararası öğrenciler için harika bir yerdir. Eğitim fırsatlarından doğasına kadar, Bulgaristan'ın size sunacağı bir şey var.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? İrlanda, makul ücretleri ve iyi öğrenci ortamı göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için her zamankinden daha popüler bir destinasyondur. Bulgaristan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Bulgaristan'a girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Vatandaşlığınıza bağlı olarak öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Bulgaristan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Bulgaristan'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Bulgaristan'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak bu ücretler çok değişebilir. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Bulgaristan, eşsiz bir kültüre sahip bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Bulgaristan'da nasıl güvende olunacağından bahsedeceğiz.

Başvuru süreci

Bu bölümde Bulgar okullarına nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Lisans ve lisansüstü eğitim için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Programlar

Avrupa'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avrupa'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!