Keystone logo

Belçika'da Eğitim: Belçika'da Eğitim

3 Eki 2019
A student stands in front of buildings in Belgium

Belçika eğitim sistemi, öğretim, araştırma ve topluma hizmet üzerine kuruludur ve ülkenin farklı bölgelerine bölünmüştür: Flanders, Wallonia ve Brüksel bölgesi. Hangi bölgede eğitim alacağınıza bağlı olarak, programlar Fransızca veya Hollandaca olarak öğretilecektir. İngilizce sunulan programlar için dil yeterliliğinizi TOEFL veya IELTS dil sınavları ile kanıtlayabilirsiniz.

1965 yılına kadar Belçika eğitim sistemi geleneksel bir Fransız eğitim yaklaşımı izledi. Ancak 1970'li yıllarda yapılan reformlar ve kanunlar sayesinde yeni eğitim kurumlarının oluşturulması sağlanmıştır. Eğitim daha sonra kısa vadeli ve uzun vadeli olarak bölünmüştür ve Belçika'nın çeşitli yüksek öğrenim karakterini yansıtmaktadır.

Belçika'da özel üniversiteler, Ghent Üniversitesi gibi devlet üniversiteleri, KU Leuven gibi Katolik Üniversiteleri veya Vrije Universiteit van Brussel (VUB) gibi ücretsiz üniversiteler bulabilirsiniz. Aslında, KU Leuven, 1425'te kurulmuş, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir.

Belçika'daki akademik notlandırma üç bölge tarafından belirlenir. Bazı üniversiteler, özellikle Flanders'ta kendi bağımsız derecelendirme sistemlerini takip etse de, hem Flaman hem de Fransız bölgesinin not sistemi 0-20 arası bir skalaya dayanmaktadır.

Fransız Topluluk Derecelendirme Sistemi

Artı büyük ayrım: Mükemmel (17,50 – 20)

Grande ayrımı: Çok İyi (15,50 – 17,50)

Fark: İyi (13,50 – 15,50)

Memnuniyet: Yeterli (12 – 13,50)

Reussite: Yeterli (10 – 12)

Ajourné: Başarısızlık (< 10)

Flaman Topluluğu Derecelendirme Sistemi

Grootste onderscheiding: Mükemmel (16,50-20)

Grote onderscheiding: Çok İyi (15-20)

Önderscheiding: İyi (13,50-20)

Voldoening: Yeterli (20 üzerinden en az 10)

Niet geslaagd: Başarısızlık (10'un altında)

Bir program bul

Belçika'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Belçika'da Lisans Çalışmaları

Belçika'daki lisans dereceleri veya 1. aşama çalışmaları, tam zamanlı eğitimin 3 yılı içinde ve 180 AKTS'nin tamamlanmasıyla tamamlanır. Çalışma bölgelerine bağlı olarak verilen derecelerde ayrımlar geçerli olabilir. Daha detaylı bilgi için doğrudan seçtiğiniz üniversite ile iletişime geçin.

Flanders Bölgesinde Lisans Çalışmaları

Flaman yüksek öğretim sistemi, kamu tarafından finanse edilen 18 eğitim kurumundan oluşur: 5 üniversite ve 13 küçük ve orta ölçekli uygulamalı bilimler ve sanat kolejleri. Dereceler öncelikle Hollandaca dilinde sunulmaktadır.

Flaman lisans sisteminde şunları bulabilirsiniz:

  1. Profesyonel Lisans Derecesi (180 AKTS): Bu derece, zorunlu stajlar da dahil olmak üzere teorik ve pratik dersleri birleştirir.
  2. Akademik Lisans Derecesi (180 AKTS): Bu lisans derecesi bir üniversite, Antwerp Denizcilik Akademisi veya Sanat Okulu tarafından verilmektedir. Odak noktası teorik eğitimdir ve öğrencileri Master düzeyinde çalışmalara hazırlar.
  3. İleri Düzey Lisans Derecesi (60 AKTS): Bir Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde İleri Düzey Lisans derecesi verilmektedir. Öğrencilere kendi alanlarında daha fazla uzmanlık bilgisi sağladı.

Hollandaca konuşamıyorsanız ancak Flanders'ta okumak istiyorsanız, cesaretiniz kırılmasın. Amsterdam'daki Vrije Üniversitesi, sizi Belçika'daki eğitiminize hazırlayabilecek çevrimiçi bir Hollandaca yaz kursu sunmaktadır. Kabulünüz için yüksek düzeyde Hollandaca gerekiyorsa, Hollandaca NT2-II sınavına girmeyi düşünmelisiniz.

Valon ve Brüksel Bölgesinde Lisans Çalışmaları

Belçika'nın Fransızca konuşulan kısmı, üniversitelerden, üniversite kolejlerinden ve sanat okullarından dereceler sunar. Programlar Fransızca dilinde verilmektedir.

Burada bulabilirsiniz:

  1. Profesyonel Lisans Derecesi (180 AKTS): Bu derece, uygulamalı eğitimi içerir ve eğitiminizi tamamladıktan sonra sizi bir meslek için nitelendirir.
  2. Bir Geçiş Lisans Derecesi (180 AKTS): Sizi Master derecesi gibi daha ileri çalışmalara hazırlayan daha teorik ve akademik odaklı bir derece.
  3. İleri Lisans Derecesi (180 AKTS): Bu derece, ilk Lisans derecesini başarıyla tamamladıktan sonra elde edilebilecek ilk Lisans derecesini tamamlar.

Daha önce bir Fransızca dil kursu alarak, eğitiminiz için Valon veya Brüksel bölgesini ziyaret etmeden önce fırsatı yakalayın ve Fransızca öğrenin. Ayrıca DELF veya DALF sınavları ile Fransızca dil becerilerinizi kanıtlayabilirsiniz.

Belçika'da yüksek lisans derecesi ne kadardır?

Belçika'da yüksek lisans veya 2. aşama çalışmaları, bir veya iki yıllık tam zamanlı eğitim arasında ve 60-120 AKTS'nin tamamlanmasıyla tamamlanır. Pek çok Belçika üniversitesi, her üç bölgede de Yüksek Lisans düzeyinde İngilizce öğretilen programlar sunmaktadır. Hem Felemenkçe hem de Fransızca konuşulan bölgelerde iki tür yüksek lisans derecesi bulabilirsiniz:

  1. Yüksek Lisans Derecesi (60-120 AKTS): Bu derece, bilimsel bilgi ve akademik araştırmaya güçlü bir şekilde odaklanır. Lisans derecenizi tamamladıktan sonra Belçika'da bir Yüksek Lisans derecesine kayıt olabilirsiniz.
  2. İleri Yüksek Lisans Derecesi (60-120 AKTS): İleri Yüksek Lisans, bir ilk Yüksek Lisans derecesini kazandıktan sonra eğitimlerine devam eden öğrencilere daha özel eğitim sunar.

Belçika Eğitim Sisteminde Doktora Çalışmaları

Belçika'daki doktora dereceleri veya 3. aşama çalışmaları, akademik kariyer yapmayı hedefleyen üstün akademik becerilere sahip öğrenciler tarafından tercih edilir. Bu düzeydeki çalışmalar sırasında, bir öğrenci veya araştırmacı, araştırma kurslarına katılmalı ve çalışmalarının sonunda bir doktora tezi projesini tamamlamalıdır.

Araştırma teklifinizi tamamladıktan sonra, ilgilendiğiniz çalışma alanı için bir tez danışmanı bulma zamanı gelir. Doktora derecesi, Belçika'da sunulan programların çoğu için yaklaşık dört yıl sürer. Ancak, disipline ve kuruma bağlı olarak altı yıla kadar sürebilen bazıları vardır.

Felemenkçe konuşulan Flaman üniversiteleri için seçtiğiniz üniversitelerle doğrudan iletişime geçebilir veya daha ayrıntılı bilgi için resmi Study in Flanders web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fransızca konuşulan bölgede, aralarından seçim yapabileceğiniz 21 doktora kurumu vardır ve bunlar Bilimsel Araştırma Fonu (FRS - FNRS) tarafından desteklenmektedir. Resmi Fransızca konuşan üniversitelerde sundukları Doktora dereceleriyle ilgili olarak gezinin veya Study in Belgium resmi web sitesini ziyaret edin.

Belçika'da Eğitim - Genel Bakış

40.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Belçika'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Öğrenci Vizeleri

Eğitim için Belçika'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Belçika'da öğrenci olarak ne kadar ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Belçika'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Belçika'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Masrafların geri kalanını karşılamak için çok sayıda burs fırsatı mevcuttur.

Dil ve Kültür

Belçika tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Belçika'daki programlara giriş ve çıkışlar ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Belçika'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Belçika'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!