Keystone logo

Belçika'da Eğitim: Uluslararası Öğrenciler İçin Bir Kılavuz

26 Mar 2013
Bruges

Avrupa'nın merkezinde öğrenci hayatını mı yaşamak istiyorsunuz yoksa yurtdışında okurken çok kültürlü ve çok dilli bir çalışma ortamı mı arıyorsunuz? Cevabınız evet ise, neden Belçika'da eğitim almıyorsunuz? Belçika Krallığı veya België, Belgique veya Belgien, Avrupa'nın kalbinde yer alan küçük bir Batı Avrupa ülkesidir.

Almanya, Fransa, Lüksemburg ve Hollanda ile komşu olan Belçika'da eğitim alırsanız, Avrupa'nın başkentlerinin çoğunu keşfetme şansına sahip olacaksınız. Orta çağ ve masalsı manzaraları ile birlikte çarpıcı rönesans mimarisi ile tanınan Belçika, mutlaka görülmesi gereken bir seyahat noktasıdır. Gelişmiş ekonomisi ve yaşam kalitesi ile dünyanın en güvenli ve barışçıl ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, ülke herhangi bir akademik düzeyde çok sayıda uygun fiyatlı eğitim programı sunmaktadır.

Bir program bul

Belçika'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

Başkent Brüksel, dünyanın en iyi 50 öğrenci şehri arasında seçildi. Diğer şehirler arasında Antwerp, Ghent, Liege, Leuven ve pitoresk Bruges bulunur. Belçika egemen bir ülkedir ve üç özerk bölgeye ayrılmıştır: kuzeyde Flaman bölgesi veya Flanders, güneyde Valon bölgesi veya Valon Bölgesi ve başkent Brüksel bölgesi.

Belçika'da ayrıca üç dil topluluğu bulacaksınız: Felemenkçe konuşan Flaman topluluğu, Fransızca konuşan topluluk ve daha küçük Almanca konuşan topluluk.

Uluslararası ilişkiler ve diplomasi okumakla ilgileniyorsanız veya bir Avrupa Birliği kurumunda çalışmayı hayal ediyorsanız, Avrupa Birliği'nin altı kurucu ülkesinden biri olduğu için Belçika'da ciddi bir şekilde eğitim almalısınız.

Sadece bu değil, Brüksel'in başkenti Avrupa Komisyonu'na, Avrupa Birliği Konseyi'ne ve kısmen Avrupa Parlamentosu'na ev sahipliği yapıyor. Belçika ayrıca NATO, Euro Bölgesi, Benelüks, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) kurucu üyesidir.

Belçika hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Bu küçük ülkenin size neden unutulmaz bir öğrenci deneyimi sunacağını öğrenmek için aşağıdaki Belçika kılavuzumuzu okuyun!

Belçika - Hızlı gerçekler ve rakamlar

Flag of Belgium

Başkent

Brüksel

Dil

Flamanca (Hollandaca), Fransızca, Almanca

nüfus

11,4 milyon

Alan Boyutu

30.689 km²

Uluslararası öğrenciler

41.000

Akademik yıl

Eylül - Haziran

Para birimi

Euro (€)

Arama Kodu

+32

Saat dilimi

GMT+2

Bruges

Belçika'da yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi

Peki neden Belçika'da okumak akademik çalışmalarınız için ilginç bir seçim olabilir? Belçika'da yurtdışında eğitim almak, uygun öğrenim ücretleri ve çeşitli araştırma programları ile yüksek kaliteli üç dilli bir eğitim sistemine dönüşür. Bologna sürecinin kabul edilmesinden bu yana, Belçika Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri sunmaktadır.

Ayrıca, uzun ve kısa süreli programlar veya mesleki mesleki eğitim sunan üniversite kolejleri ve sanat kolejleri bulabilirsiniz. Belçika'da eğitim her bölge tarafından ayrı ayrı yönetilir ve her bölge kabul, öğrenim ücretleri ve eğitim dili ile ilgili kendi kurallarını belirler.

Aslında, 40.000'den fazla uluslararası öğrenci, tercih ettikleri eğitim hedefi olarak Belçika'yı seçti ve sekiz Belçika üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Belçika'da okumak size 65 üniversite ve 1.146 eğitim programı arasından seçim yapma fırsatı verir.

En iyi akredite üniversiteler arasında Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven), Ghent Üniversitesi, Université Catholique de Louvain (UCL), Vrije Universiteit Brussel (VUB) ve Université Libre de Bruxelles (ULB) bulunmaktadır. Lisans programlarının büyük çoğunluğu Hollandaca veya Fransızca olarak sunulmaktadır.

Yine de endişelenme! Birçok üniversite, okurken katılabileceğiniz ücretsiz veya oldukça ucuz Hollandaca veya Fransızca dersleri sunar. Öte yandan, çoğunlukla Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde İngilizce öğretilen birçok program da bulabilirsiniz.

Belçika'da eğitim almanın gerçekte nasıl olduğuna bir göz atmak istiyorsanız , Brüksel'deki bu yurtdışında eğitim deneyimi hakkında okuyun!

Eğitim sistemi

Belçika'da yüksek öğrenimin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Yüksek kaliteli eğitimi ve büyüleyici kültürel çeşitliliği ile uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olan Belçika'nın yüksek öğrenim sistemine dalmak için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

Belçika'da okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? Nereli olduğunuza bağlı olarak, öğrenci vizesine başvurma şartları değişecektir. Öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Belçika'da öğrenci olarak ne kadar ödeyeceğinizi daha iyi anlayabilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Belçika'daki lisans programları için öğrenim ücretleri, Avrupalı olup olmamanıza bağlı olarak değişebilir. Hem AB hem de AB üyesi olmayan öğrencilerin Belçika'da öğrenim ücreti ödemeleri beklenir, ancak çok sayıda burs olanağı mevcuttur.

Dil ve Kültür

Belçika tarih ve kültürel çeşitlilik açısından zengin, dillerden bahsetmiyorum bile! Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde, öğrencilerin bir yükseköğretim kurumuna kabul edilmeleri için belirli kabul koşulları vardır. Belçika'daki programlara kabulün artıları ve eksileri ve vatandaşlığınıza bağlı olarak nelere başvurmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

programlar

Belçika'daki eğitim programlarına bakmaya hazır mısınız? Bugün Belçika'daki en iyi üniversitelerden programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!