Keystone logo

Avusturya'da Eğitim: Başvuru Süreci

27 Kas 2013
Wiesing, Austria

1'den 10'a kadar bir ölçekte, Avusturya hayalinizdeki üniversiteye başvurmaya ne kadar hazırsınız? 10 umuyoruz! Avusturya üniversitelerine başvuru süreci karmaşık değildir. Başvurunuz sırasında size yardımcı olmak için buradayız. Bir sonraki akademik yolculuğunuza bir adım daha yaklaşmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.


1. Bir Program Seçin

Bu ilk ve en önemli adımdır. Önümüzdeki yıllarda olmayı arzuladığınız kişiyle ilgili bir plan yapın. Hayallerinizin ve tutkularınızın peşinden gidin ama gelecekte sahip olmak istediğiniz mesleği seçerken geleceğin teknolojik ve toplumsal değişimlerini de göz önünde bulundurun. Bundan sonra, çalışmaların düzeyine karar verin. Lisans mı, Yüksek Lisans mı yoksa doktora ile araştırmaya odaklanmak mı istiyorsunuz? Avusturya'da lisans eğitimi en özel olarak Almanca öğretilir, bu nedenle kabul için gerekli dil yeterlilik seviyesini edindiğinizden emin olun.

Bir program bul

Avusturya'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın2. Kabul Koşullarını Kontrol Edin

İster kamu ister özel olsun her üniversite ve disipline dayalı her program benzersizdir ve giriş için belirli gereksinimleri olabilir. Kabul kriterleri hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya tüm belgeleri toplamaya başlamadan önce net olmayan bir şey varsa, resmi web sitesinden bir e-posta yoluyla program koordinatörleriyle iletişime geçin. Harika hazırlık çalışmaları olağanüstü uygulamalar yapar!

3. Evrakları Hazırlayın

Muhtemelen sürecin en az eğlenceli ve en stresli kısmı, ancak iyi hazırlanmışsanız endişelenecek bir şey yok. Avusturya üniversiteleri için başvuru süreci aşağıdaki belgeleri gerektirir:

  • Kimlik kartı veya pasaport ile kimlik belgesi ve kopyaları.
  • Pasaport boyutunda fotoğraflar.
  • Menşe ülkenizden veya eşdeğeri lise diploması.
  • Önceki eğitiminizin/çalışmalarınızın notlarını içeren transkript.
  • Programı seçme nedeninizi belirten tarafınızca yazılmış motivasyon mektubu.
  • Önceki profesörlerinizden bir tavsiye mektubu da istenebilir.
  • TOEFL veya IELTS aracılığıyla İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı.
  • ÖSD, TestDaF, Goethe Institut veya Telc Deutsch aracılığıyla başvurduğunuz programa ve eğitim düzeyine bağlı olarak Almanca dil yeterliliğinin kanıtı.
  • Başvuru ücreti ödemesinin kanıtı.
  • Çalışmalarınız boyunca sizi desteklemek için yeterli olan banka hesap özetlerinizin kanıtı.

4. Başvurunuzu Gönderin

Zor kısım gitti, gerekli tüm belgeleri topladınız. Şimdi çalışma başvurunuzun zamanı. Avusturya üniversitelerine başvuru süreci, merkezi bir başvuru sistemi olmadığı için üniversitelerin kendileri tarafından yönetilmektedir. Bu nedenle, başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerle iletişime geçmeniz gerekir, size daha spesifik bilgiler verecektir.

Tüm başvurular online olarak yapılır ancak tüm resmi belgeleri posta yoluyla göndermenizi isteyen kurumlar olabilir. Bunun ek zamana ihtiyaç duyabileceğini unutmayın, bu nedenle her şeyi zamanında göndermek için gecikmeyin. Menşe ülkenizin Avusturya Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla başvurursanız, başvurunuz seçtiğiniz eğitim kurumuna otomatik olarak iletilecektir.

5. Avusturya Öğrenci Vizesine Başvurun

Herzlichen Glückwunsch! Bir Avusturya üniversitesine kabul edildiniz. Sırada, eğer varsa, vize/oturma izninize başvurmanızdır, bu da eğitiminizin keyfini hiçbir engelle karşılaşmadan çıkarmanızı sağlayacaktır. Uluslararası bir öğrenci olarak, mümkün olan en kısa sürede vize başvurusu ile başlayın. Bu aşamada, varsa, ilk döneminiz için ilk öğrenim ücreti taksitinizi de göndermeniz istenebilir.

6. Avusturya'ya varış

Kabulünüzü aldıktan ve vizenizi hazırladıktan sonra, Avusturya'daki eğitiminiz için kalın giysiler hazırlamaya başlamanın zamanı geldi! Konaklama seçenekleri için çevrimiçi aramaya başlayın, Avusturya'da öğrenci olmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir edinmek için çevrimiçi öğrenci forumlarına katılın, bir mobil uygulama aracılığıyla bazı temel Almanca öğrenmeye başlayın ve sonunda bir uçak bileti satın alın ve Avrupa'nın Alp cennetine varın. Çalışmalarında iyi şanslar!

Avusturya'da Eğitim - Genel Bakış

60.000'den fazla uluslararası öğrenci, her yıl yurtdışında eğitim hedefi olarak Avusturya'yı seçiyor. Nedenini öğrenmek için buraya tıklayın.

Öğrenci Vizeleri

Okumak için Avusturya'ya girmek için vizeye ihtiyacınız var mı? Öğrenci vizesi süreci ve vatandaşlık durumunuza bağlı olarak ülkeye girmek için neye ihtiyacınız olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, bizim de kapsadığımız havalimanında pasaport kontrolüne giderken bazı belgeleri yanınızda getirmeniz istenecektir.

Eğitim sistemi

Avusturya'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Avusturya, çeşitli programları göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için popüler yerlerden biridir. Avusturya'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Konut ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede okuyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Avusturya'da bir öğrenci olarak ne ödeyeceğinizi daha iyi anlamanız için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Dil ve Kültür

Avusturya, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Avusturya'daki lisans programları için öğrenim ücretleri değişebilir. Geri kalan masrafları karşılamak için bazı burs olanakları mevcuttur.

programlar

Avusturya'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Avusturya'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!

Bu Avusturya'da Çalışma kılavuzunun içeriği OeAD - Avusturya Eğitim ve Araştırmada Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından geliştirilmiştir.


OeAD hakkında

OeAD, eğitim ve araştırma alanında uluslararası işbirliği alanında Avusturya'nın önde gelen kar amacı gütmeyen hizmet kuruluşudur. OeAD'nin faaliyetleri, genel, akademik ve mesleki eğitimi – tarihsel olarak gelişmiş – akademik hareketliliğe özel odaklanma ile kapsar.