Keystone logo

İsrail'de Eğitim: Uluslararası Öğrenciler İçin Bir Kılavuz

10 Eki 2012

Orta Doğu'yu çevreleyen birçok önyargılı kavram vardır ve bu da İsrail'in genellikle yurtdışında eğitim hedefi olarak göz ardı edilmesine neden olur. Ancak dünya standartlarında bir eğitim alırken kültürel bilgilerini zenginleştirmek ve yeni bakış açıları kazanmak isteyen macera duygusuna sahip öğrenciler için çok az yer İsrail ile rekabet edebilir. Bu nedenle, yurtdışında eğitim almak için en eşsiz ve ilginç yerlerden birini kaçırmayın!

Batı Asya'da, Akdeniz'in kenarında yer alan İsrail, kuzeydeki karlı dağlardan güneydeki kuru çöle kadar ender ve çarpıcı manzaralara ve dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yurtdışında bir eğitim hedefi olarak İsrail'i merak mı ediyorsunuz?

Uluslararası öğrencilerin İsrail'de eğitim almayı seçmelerinin başlıca nedenlerini keşfedin.

İsrail'de, Kudüs ve Yafa gibi eski şehirlerin ara sokaklarında dolaşabilir, Mahane Yehuda ve Carmel gibi hareketli Pazarlarda alışveriş yapabilir, dünyanın harikalarından biri olan Ölü Deniz'de (aynı zamanda Dünya'nın en alçak noktasıdır) yüzebilir, dışarı çıkın ve asla uyumayan şehir Tel Aviv'de arkadaşlarınızla kutlama yapın ya da İsrail'in büyüleyici doğa koruma alanlarından ve milli parklarından bazılarında yürüyüşe çıkın. İsrail'de, bazen aynı yerde Tarih, Doğa, kültür ve Modernizmi deneyimleyeceksiniz. Derin tarihi ve çeşitli kültürü, hem güzellik hem de merak kaynağıdır. Bu küçük ülke, hem kültür tutkunları hem de maceracılar için benzersiz deneyimler sunuyor!

İsrail, bir yüksek teknoloji merkezi ve dünyanın en yenilikçi ülkelerinden biri, Batı Asya'nın en gelişmiş ve gelişmiş ülkesi ve bazı endekslere göre dünyanın en gelişmiş 10. ülkesi olarak kabul ediliyor.

"Start-up Nation" olarak bilinen ülke, dünya çapında kişi başına en yüksek sayıda start-up'a sahiptir - girişimci ruha sahip öğrenciler için mükemmel bir yer! ve dünyada NASDAQ listesindeki 3. şirketler (ABD ve Çin'den sonra ). Ayrıca 2022'de İsrail dünyanın en mutlu 4. ülkesi seçildi, bu yüzden keyifli bir deneyime hazır olun!

Tüm bunlar, girişimci yetiştirmek için en büyük üniversitelerden, kolejlerden ve araştırma kurumlarından bazılarıyla övünen yüksek kaliteli bir yüksek öğretim sistemine dönüşür. Aslında, dört İsrail üniversitesi dünya çapında en fazla girişimci üreten ilk 50 lisans programı arasında yer almaktadır. İnovasyon, Bilim ve Mühendislik alanlarında tanınan İsrail, uzun bir akademik mükemmellik ve araştırma ve inovasyonu teşvik etme geleneğine sahiptir. Alışılmışın dışında düşünürler ve başarılı olanlar İsrail'de kendilerini evlerinde hissedecekler!

İsrail hakkında daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? İsrail'de yurt dışında eğitim hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfetmek için aşağıdaki gezinme sayfalarını kullanın - hayalinizdeki programa nasıl başvuracağınız, vize başvuru süreci, İsrail'deki dil ve kültür ve daha fazlası!


İsrail - Kısa bilgiler ve rakamlar

Başkent

Kudüs

Dil

İbranice, Arapça

Nüfus

9 milyon

Alan Büyüklüğü

22.072 km²

Uluslararası öğrenciler

11.000

Akademik yıl

Ekim - Haziran

Para birimi

Yeni İsrail Şekeli (NIS)

Arama Kodu

+972

Saat dilimi

GMT+2 / GMT+3

(Yaz)


İsrail'de yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi

İsrail, modernliği, gelişmiş ekonomisi ve yenilikçiliği ile tanınır ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) gibi uluslararası kuruluşların ve anlaşmaların bir parçasıdır ve Horizon Europe araştırmasının bir parçasıdır. inovasyon anlaşması

Farklı kültürlerden, geçmişlerden ve inançlardan insanlarla tanışmak ve hem yeniliği hem de modernliği deneyimlerken aynı zamanda kültür, tarih ve doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız, o zaman İsrail sizin için doğru yer.

İsrail'deki yüksek öğretim kurumları, uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde çeşitli İngilizce akademik programlar sunar ve bunlar kısa süreli kurslardan tam derece programlarına kadar uzanır. Doktora ve doktora sonrası araştırmacılar da İsrail'de memnuniyetle karşılanmaktadır ve kendi alanlarında önde gelen araştırmacılarla çalışmak için harika fırsatlar bulacaktır.

İsrail'de 10 üniversite, 29 kolej ve 20 öğretmen yetiştiren kolej vardır ve bunların tümü, tüm İsrail yüksek öğretim sistemini denetleyen Yüksek Öğretim Konseyi'nin sorumluluğu altındadır.

İsrail'deki 59 yüksek öğretim kurumundan 49'u devlet tarafından finanse edilir ve 10'u özeldir, bu da öğrenim ücretlerini uluslararası düzeyde rekabetçi hale getirir. Ücretler kuruma göre değişir ve programın türüne ve kuruma bağlı olarak yıllık 4.000$ ile 30.000$ arasında olabilir.

Bu size ilginç geliyorsa, İsrail'de hayatınızın macerasına katılın!

İlgili okuma: Orta Doğu'da Okumak Hakkında 3 Efsane


Eğitim sistemi

İsrail'de yüksek öğretimin nasıl işlediğini öğrenmek ister misiniz? Yüksek kaliteli eğitimi ve büyüleyici kültürel çeşitliliği göz önüne alındığında uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyon olan İsrail'in yüksek öğretim sistemini yakından incelemek için bir dakikanızı ayırın!

Öğrenci Vizeleri

İsrail'de okumak için vizeye ihtiyacınız var mı? İsrail'deki öğrenci vizesi süreci ve ülkeye girmek için ihtiyaç duyduğunuz belgeler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurt dışında nerede eğitim alıyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, İsrail'de bir öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

İsrail'deki derece programları için öğrenim ücretleri birçok faktöre bağlı olarak değişebilir, ancak birçok burs fırsatı mevcuttur. Burada daha fazlasını öğrenin!

Dil ve Kültür

İsrail tarih, din, kültürel çeşitlilik ve dil bakımından zengindir! Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Başvuru süreci

Tüm ülkelerde, öğrencilerin bir üniversiteye kabul edilmeleri için özel kabul koşulları vardır. İsrail'deki programlara kabul edilmenin ayrıntıları ve başvuru yapmanız gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlar

İsrail'de eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün İsrail'deki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!

Bu ülke rehberinin içeriği , Study In Israel ile ortaklaşa geliştirilmiştir.

İsrail'de Eğitim Hakkında


'İsrail'de Eğitim' web sitesi , Yüksek Öğretim Konseyi (CHE) ve ülkedeki yüksek öğretim konularından sorumlu ulusal kurum olan İsrail Planlama ve Bütçe Komitesi tarafından işletilmektedir. CHE kamu, profesyonel, akademik, apolitik ve bağımsız bir varlıktır ve İsrail'deki yüksek öğretim sistemini düzenlemekten sorumludur.