Keystone logo

Hindistan'da Eğitim: Öğrenci Vizeleri ve İzinleri

13 Eki 2020

ÖNEMLİ: Pasaportunuz makine tarafından okunabilir olmalıdır. Değilse, doğru vizeye sahip olsanız bile Hindistan'a girişiniz reddedilecektir.

Bhutan veya Nepal pasaportunuz yoksa, Hindistan'da okumak için vizeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca, Hindistan'ın Denizaşırı Vatandaşı statüsüne veya Hindistan Menşeli Kişi kartına sahipseniz, bunlar size tam vatandaşlıkla aynı hak ve avantajların çoğunu sağladığından vizeden muaf olursunuz. Neyse ki, Hindistan tüm süreci olabildiğince basit ve anlaşılır hale getiriyor.

Bir program bulun

Hindistan'da okumak ister misiniz? Programları bulun ve karşılaştırın

İlk olarak, bir Hint okuluna kabul edildiğinize dair yazılı bir onay almış olmalısınız. Okullar bunu normalde hem Hintçe hem de İngilizce olarak sağlar. Bu uygulama için İngilizce versiyonu tavsiye edilmektedir. Kurs en az altı ay sürmelidir. Ayrıca, Hindistan'da çalışmak zorunda kalmadan geçinmek için nasıl gerçekçi bir miktar para kazanacağınıza dair kanıt sağlamanız gerekecek.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığından, sağlığınızın kaba olduğunu gösteren bir İtiraz Yok Sertifikası almanız gerekir. Bakanlığa zamanında tıbbi belgeler göndererek bunu elde edebilirsiniz. Bir Anglophone ülkesinden değilseniz, başvuruyu hangi dilde yaptığınıza bağlı olarak belgelerinizin Hintçe veya İngilizceye çevrilmesi gerekecektir.

Ayrıca, Hindistan'da aile üyelerinizin veya başka bir ülkede yaşayan Hintli ailenizin bulunmadığına dair yazılı bir beyan sunmalısınız. Eğer yaparsanız, öğrenci vizenize okulunuzun yanında ortak sponsor olmalıdırlar.

jaidpur

Tüm çevirilerin noter tasdikli olduğundan emin olun. Kendin yapabilsen bile, yapma.

Hindistan eğitim vizeleri maksimum beş yıl geçerlidir. Vatandaşlığınıza bağlı olarak 13 ila 118 dolar arasında bir ücret vardır. Önemli olan ikamet ettiğiniz ülke değil, pasaportunuzdur. Bu ücret normalde ABD doları olarak ödenir. Bazı ülkelerde INR gerçekte kabul edilmemektedir. Giderek artan bir şekilde Hindistan konsoloslukları, büyükelçilikleri ve vize merkezleri kart ödemelerini tercih ediyor.

Eğitiminizden sonra çalışma izni başvurusunda bulunmaya karar verirseniz, önce Hindistan'dan ayrılmalısınız.

river in india

Diğer Hint vizesi türlerinden farklı olarak, Hindistan'ın Çin veya Pakistan sınırlarında olmadığı sürece ülkeye herhangi bir giriş noktasından gelmekte özgürsünüz.

Hindistan hükümetinin aksini iddia etmesine rağmen, Pakistan'a önceki seyahatler vize başvuru sürecini uzatabilir. Ek olarak, çifte vatandaşlığa sahip olanlar Pakistan pasaportlarını kullanarak başvurmalıdır. Pasaportu olmayan Pakistan asıllıların Yurtdışı Pakistanlılar için Ulusal Kimlik Kartı (NICOP) bulundurmaları ve bunu başvurularında açıkça belirtmeleri ve ayrıntılarını vermeleri gerekir. Pakistanlı veya Pakistan kökenli olan herkesin vize verilebilmesi için güvenlik iznine ihtiyacı olacaktır. Bu izin İçişleri Bakanlığı tarafından dahili olarak verilmektedir.

Hindistan'da eğitim

Hindistan, dünyaca ünlü mutfağı, muhteşem mimarisi ve sıcak atmosferi olan bir ülkedir. Bu bölüm size bu geniş ülke hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Hindistan'da Eğitim

Hindistan'da yüksek öğretim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Hindistan, iyi programları, düşük ücretleri ve dünyaca ünlü kültürü ve tarihi göz önüne alındığında, çeşitli öğrenciler için harika bir destinasyondur. Hindistan'daki eğitim sisteminin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dakikanızı ayırın!

Barınma ve Yaşam Maliyetleri

Yurtdışında nerede öğrenim görüyor olursanız olun, hazırlıklı olmanız için önceden bir bütçe oluşturmanız önemlidir. Bu nedenle, Hindistan'da öğrenci olarak ne ödeyeceğiniz konusunda daha iyi bir fikir edinebilmeniz için ortalama yaşam ve barınma maliyetlerini ayrıntılı olarak açıkladık.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Hindistan'daki derece programları için öğrenim ücretleri oldukça benzerdir. Hem uluslararası hem de yerli öğrencilerin Hindistan'da öğrenim ücreti ödemeleri bekleniyor. Bu bölümde bunun nasıl çalıştığı ve burslarla ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Dil ve Kültür

Hindistan, tarih ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Ülkenin dil, kültür ve daha fazlası açısından neler sunduğu hakkında daha fazla bilgi edinin! Bu bölümde ayrıca Hindistan'da nasıl güvende kalacağımız hakkında konuşacağız.

Başvuru süreci

Hint okullarına nasıl başvuracağınız ve bunu yapmak için ihtiyacınız olan belgeler hakkında daha fazla bilgiyi bu bölümde öğrenin.

Programlar

Hindistan'da eğitime bakmaya hazır mısınız? Bugün Hindistan'daki en iyi programları bulmak ve karşılaştırmak için arama motorumuzu kullanın!